Velké vodě má v Litovli zabránit stavba hrází za osm set milionů. Ilustrační foto

Velké vodě má v Litovli zabránit stavba hrází za osm set milionů. Ilustrační foto | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Desítky lidí v Litovli odmítly prodat pozemky na stavbu ochranných hrází

  • 3
Stavbu protipovodňových opatření za zhruba 800 milionů korun v Litovli a okolí blokuje několik desítek lidí, kterým zde patří pozemky. Nechtějí se jich kvůli hrázím vzdát.

Povodí Moravy, které protipovodňové hráze chce stavět, zkusí majitele parcel znovu obeslat, k některým z nich se dopisy ani po letech nedostaly.

"Nyní máme již hotovou dokumentaci k územnímu řízení na protipovodňová opatření, která by Litovel uchránila před dvacetiletou vodou. Až bude později vše hotové, neohrozí město ani ta stoletá," popsala mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

V cestě těmto plánům však stojí majitelé pozemků, které jsou k jejich uskutečnění potřeba. "Jednáme s nimi od roku 2009. Kvůli jejich připomínkám jsme projekt již dvakrát přepracovali. Celkem jich je 160, necelá polovina již souhlasila. Se zhruba šedesáti se ovšem obtížně jedná. Na vině jsou například nevyřízená dědictví či skutečnost, že některým nelze doručit dopis," vypočítala mluvčí.

Stavbu komplikuje i zatím neschválený územní plán

Práce na ochraně Litovle před velkou vodou si Povodí Moravy rozdělilo do tří etap. Na pořadu dne jsou nyní první dvě, kdy bagry vyčistí koryta Moravy a Mlýnského potoka. Kolem nich pak vyrostou hráze.

V plánech je celkem zhruba pět kilometrů sypaných a později trávou zarostlých valů, které mají přívaly vody na západní straně města odvést do rozšířeného koryta řeky.

"Zrekonstruujeme zde také dva jezy, postavíme čtyři velká stavidla a dva nové mosty," dodala Hrdá.

S dalšími dvaceti lidmi prozatím neúspěšně jedná i litovelská radnice. "Některým se nelíbí cena, kterou jim nabízíme, jiní nám zase chtějí prodat celé parcely a ne jenom část, kterou potřebujeme. Vyskytly se i případy, kdy se místní jen nechtějí vzdát své půdy," vypočítal starosta Litovle Zdeněk Potužák.

Vedle pozemků pak plány na ochranu Litovle komplikuje fakt, že město ještě nemá schválený územní plán. "Vycházíme z toho celokrajského. Ten ovšem není tak přesný," přemítá Hrdá, jejíž kolegové včera o majitelích pozemků jednali. "Nyní je všechny znovu oslovíme," přiblížila mluvčí.

Stavba vyjde zhruba na 800 milionů korun

Vlastní územní plán by Litovel měla získat na přelomu letošního roku. "Zdržela nás vyjednávání se správci chráněné krajinné oblasti ohledně silničního obchvatu," vysvětlil Potužák.

Celkové náklady na protipovodňová opatření v Litovli a okolí Povodí Moravy vyčíslilo na zhruba osm set milionů korun. "Konečnou cenu určí firma, která vyhraje výběrové řízení," doplnila Hrdá. "Když získáme souhlas všech majitelů, můžeme začít stavět za zhruba čtyři roky."