V bývalém kněžském semináři, ve kterém byla za komunistů ozdravovna, měl vzniknout detenční ústav (27. července 2012, Vidnava).

V bývalém kněžském semináři, ve kterém byla za komunistů ozdravovna, měl vzniknout detenční ústav (27. července 2012, Vidnava). | foto: Petr Topič, MAFRA

Detenční ústav ve Vidnavě nakonec nevznikne, důvodem je amnestie

  • 1
Ministerstvo spravedlnosti ustoupilo od záměru zřídit detenční ústav v bývalém klášteře ve Vidnavě na Jesenicku. Důvodem je amnestie vyhlášená exprezidentem Václavem Klausem a s ní spojený úbytek vězňů. Svou měrou k rozhodnutí přispěly také vysoké náklady na rekonstrukci kláštera.

"Souhlasíme s názorem vězeňské služby, že po amnestii, která významně ulevila přeplněnosti věznic, by i částečná realizace původního záměru byla nehospodárná," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Podle ní má vězeňská služba k dispozici další tři objekty, které jsou v mnohem lepším technickém stavu a nevyžadují tak zásadní investice jako právě bývalý kněžský seminář ve Vidnavě. "Jde o objekty ve Velkých Přílepech u Prahy, Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku a v Poštorné u Břeclavi," doplnila Čechová.

Rekonstrukce Vidnavy by si vyžádala na 270 milionů korun. Teprve potom by ji bylo možné využít jako detenční ústav s kapacitou 250 chovanců. "Bylo by nutné zaplatit rekonstrukci jako takovou, dále vybudování odděleného ubytování pro chovance a také zajištění vnějšího a vnitřního zabezpečení ve standardu věznice s ostrahou," vysvětlila mluvčí.

Objekt ve Vidnavě nabídne ministerstvo k využití jiným státním institucím.

Po novoroční amnestii exprezidenta Václava Klause zůstalo v českých věznicích 16 121 vězňů, propuštěno bylo celkem 6 442 odsouzených. V důsledku úbytku vězňů se ministerstvo rozhodlo zrušit věznici v Drahonicích na Lounsku.