Poslední krok ke spuštění digitálního vysílání v Jeseníkách udělá vrtulník na vysílači Praděd.

Poslední krok ke spuštění digitálního vysílání v Jeseníkách udělá vrtulník na vysílači Praděd. | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Digitální „temno“ v Jeseníkách končí, zajistí to vrtulník

  • 0
Sever Olomouckého kraje se konečně dočká digitálního televizního vysílání. K ukončení doby digitálního "temna" na Šumpersku a Jesenicku chybí poslední krok - a totiž vyměnit anténu na věži vysílače na hoře Praděd.

České radiokomunikace připravují poslední krok k tomu, aby se digitální signál mohl začít šířit i do domácností na Šumpersku a Jesenicku, tedy posledních částí kraje, kde lidé dosud chytají pouze analogové vysílání. Zbývá už jen vyměnit vysílací anténu na vrcholku vysílače Praděd na stejnojmenném nejvyšším vrcholku Jeseníků.

Nové zařízení bude přenášet jak nynější analogové vysílání, tak nově i první programy v digitální kvalitě. Vysílač technici vymění 30. a 31. srpna pomocí vrtulníku.

"Výměně antény bude ještě předcházet přesun stávajícího analogového vysílání programů ČT 1, ČT 12 a Nova do náhradního vysílacího systému. K tomu dojde během pondělí 23. srpna," sdělila mluvčí Českých Radikomunikací Marie Fianová.

"Praděd bude poté připraven na spuštění digitálního televizního vysílání, které divákům přinese nejpozději do konce září programy veřejnoprávního Multiplexu 1 a v říjnu 2011 přibudou i programy Multiplexu 2 a 3," sdělil obchodní ředitel Českých Radiokomunikací Kamil Levinský.

Fianová upozornila, že po výměně antény na vysílači Praděd bude možné přechodně přenášet jak stávající analogové vysílání, tak nově některé programy v digitální kvalitě. "V Jeseníku zatím nedojde k úplnému vypnutí analogového vysílání ČT 1. Přesune se jen na pozici uvolněnou programem ČT 2, který je součástí Multiplexu 1," vysvětlila Fianová.

Multiplexy představují programové balíčky. Zatímco dřív byl na jednom kanálu jen jeden program, nová technologie umožňuje, aby se z jedné frekvence šířilo více programů najednou.

Lidé při přechodu na nový signál nemusí měnit ani přenastavovat anténu. Pokud nevlastní nový televizor, musí si ale pořídit set-top box. Diváci, kteří sledují vysílání přes satelit, set-top box nepotřebují ani u starších přístrojů.