Diskuze

Alej, kterou obnovovali i obyvatelé Olomouce, čeká kvůli nemoci kácení

Teprve před třemi lety dokončili zahradníci novou výsadbu kaštanů lemujících promenádu v olomouckých Smetanových sadech, z nichž část dokonce v rámci akcí sázeli také obyvatelé města. Teď ji zřejmě bude nutné pokácet, protože ji napadla smrtelná choroba decimující jírovce v celé Evropě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J57i46ř97í 46M50á15c23a

23. 10. 2015 9:19

Podle mne není jírovec nejvhodnějším stromem už jen z důvodu masivního výskytu jeho dalšího škůdce - klíněnky jírovcové. Když k tomu přidám ještě tu nekrózu, rozhodně bych volil druh méně rizikový, třeba lípu, dub atd. Ale nejsem odborník..;-)

0 0
možnosti

Proč Platany? Proč na našem území vysazovat opět nepůvodní stromy? Proč v případě kompletní výměny druhu nesáhnout po "našich" stromech?... Habr má poměrně rychlé přírůsky, buková alej by také měla svou krásu, lípa srdčitá... takových našich druhů by se jistě dalo najít...

0 0
možnosti

Pokud se tato choroba šíří v západní Evropě, tak bychom si měli klást otázku, zda neměl být zakázán dovoz sazenic jírovců ze zahraničních školek. Protože jestli jsem dobře četl, sazenice jírovců byly dovezeny z Německa. Tedy regionu, kde je celkem silný výskyt této choroby.

Ale co si budeme nalhávat - není to poprvé, co jsme si po Evropě, Americe, a dalších kontinentech rozvozili celkem významné infekční choroby dřevin a rostlin.

0 0
možnosti

"Právě památkáři přitom podle vedení města před lety prosadili, aby obnovenou alej tvořily stejně jako tu historickou pouze kaštany." Památkáři:"Pokud tedy město hledá viníka, my jím nejsme."

NPÚ tímto stanoviskem nepochybně zvýšil v Olomouci svůj kredit a i ostatní obce budou úředníky od stolu brát vážně. Doufejme, že statici a podobné profese si zachovají svoji odbornost navzdory kompetentním stanoviskům NPÚ. Je to jasné, vrahem je zahradník, nikoli památkář. Nelze ovšem vyloučit ani variantu, že NPÚ zastává názor, že nejlepší zeleň je beton, natřený na zeleno.

0 0
možnosti

Stále se po Olomouci šíří slogan město zeleně. Je to mýtus, za jehož neexistencí je rovněž sňižující se počet obyvatel. Každá volná plocha se ihned zastaví budovami, kde je nějaký stromek nebo keř tak je ořezán nebo poražen, většinou bez náhrady. No a alej v parku ? I každý laik věděl, že jírovce v současnosti jsou zdravotně neudržitelné stromy . Proto je přece vykáceli, takže nové vysázení nemohlo skončit jinak. Takže další stromy, které nám ve městě ubydou. Ještě, že betonové stavby typu aqvaparku, krematoria na tř. 17. listopadu, nákupních galerií a jiných stojí pevně. Na co zeleň, to jsou dnešní procházková místa...

2 3
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
0 3
možnosti

Jasně. ;-€ Někdo, kdo má pravomoci toto rozhodovat, bude určitě doma topit dřevem, aby ušetřil, anebo bude organizovat takové kolosální spiknutí, aby "prodal" na topení mladé stromky nějakému loserovi, co šetří na plynu. Je jasně řečeno, že to je nová nemoc. Nová nemoc znamená, že v září o ní ještě skoro nikdo neví a v říjnu se jí bojí půlka Evropy. Viz prasečí/ptačí chřipka, šílené krávy, SARS...

1 0
možnosti
Foto

Njn, "zdravý selský rozum", ten je holt dnes v kurzu ;-). O nejfrekventovanější olomoucké in-line a cyklo závodiště se nebojím.

0 1
možnosti