Diskuze

Postřiky jsou větší riziko, říká vědkyně o geneticky upravených rostlinách

Molekulární bioložka olomouckého univerzitního centra pro biotechnologický a zemědělský výzkum Katarína Holubová mění pomocí genů vlastnosti ječmene. Snaží se, aby víc rodil. Ve skleníku se jí to už podařilo, teď modifikovanou obilovinu testuje na poli. A doufá, že jednou její výzkum zemědělci využijí v praxi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V91í36t 90J69e61ž30e41k

27. 1. 2016 15:11

Víte co to znamená Ekologické zemědělství? To znamená, že zemědělec postřikuje plodiny pouze v noci, aby ho nikdo neviděl..

Na druhou stranu, myslet si, že GMO jsou neškodné, je povznášející.

0 0
možnosti

GMO jsou naprosto neškodné a hlavně jsou dobrodiním pro chudé státy.

0 1
možnosti

Bát se GMO z hlediska jejich konzumace je asi stejně tak chytré, jako si myslet, že po požití vepřového z třínohého prasete vám upadne okončetina.

Rizika GMO se skrývají jinde (viz případ s hromadným hynutím stěhovavých motýlů monarchů z doby prvních pokusů s GMO kukuřicí), ale i chybami se člověk učí a čím víc toho ví, tím lépe se těm chybám dá zabránit. Jinak bychom taky dodneška mohli ze všech strachů ještě sedět v jeskyni.

7 2
možnosti

Chudáčci motýli hynuli na kukuřici? Jestli ono to nebylo tím, že je prakticky zasypali pylem. Mimochodem, v době, kdy má kukuřice pyl, už housenky dávno nejsou.

Jestli on jejich pokles nebude spíš poklesem květin, na kterých by se mohli živit. Jenže ono je to tak jednoduché si najít nějakého jednoduchého strašáka, že?

0 0
možnosti

Me neni uplne jasne o cem dama hovori, pokud clanek nebyl upraven, tak je vseobecne zname, ze GMO's potraviny jsou masivne strikany pesticidy (sama jsem byla nekolikrat z auta toho svedkem), dama se zastava GMO potravin (coz se me nabizi otazka, zda je sponzorovana/placena Monsantem) a hlavne nerozumim jeji vete:

"tady se nabízí otázka: je větší riziko používat rostliny s upravenými vlastnostmi, nebo ty, které je nutné stříkat pesticidy?"

Mate pro to nekdo nejake logicke vysvetleni?

0 10
možnosti

Vy poznáte z auta pesticit? :-P Jaký by mělo smysl geneticky modifikovat obilí, třeba aby odpuzovalo škůdce a pak na něj lít pesticidy?

5 0
možnosti

P86e30t59r 90Č11e10r93n66ý

27. 1. 2016 6:33

Další modrý klín ve vlajce.

0 0
možnosti

DDT se kdysi take demonstrativne konzumovalo, aby se ukazalo, jak je skvele a pro cloveka neskodne. A zkuste se dnes pred urady zminit, ze ho doma jeste kybl mate..

Eternit se kdysi take povazoval za skvely ohnivzdorny material. A zkuste se dnes pred urady zminit, ze ho nekde hodlate pouzit.

Zase jen masaz pred tichym zavedenim TIPP...

4 6
možnosti

J41a79n 98B24u46r34i40a41n

27. 1. 2016 6:42

Vše může škodit nebo být užitečné - záleží na specifiku použití.

DDT se vesele stále masivně používá v afrických zemích proti komárům (potlačování malárie) za souhlasu vědců - přínos je větší než negativa.

A třeba ten eternit je škodlivý, protože obsahuje azbest. A ten škodí tím, že se jeho drobné jehličky zabodávají do plicních sklípků. Když se ale azbest použije třeba pro filtraci piva, tak to žádný negativa nemá.

A stejné je to i s GMO potravinami. Nemůžete je odsoudit jako celek. V podstatě všechny rostliny, které pěstujeme jsou GMO. Třeba chleba je upečený z pšenice, jejíž předek byl kdysi ozařován a tím se změnila jeho DNA.

9 0
možnosti