Diskuze

Odvolací soud potvrdil, že se hrad Bouzov nevrátí Německému řádu

Olomoucký krajský soud potvrdil prvoinstanční rozsudek, který loni srpnu zamítl žalobu Německého řádu na Národní památkový ústav (NPÚ) kvůli nevydání hradu Bouzova v rámci církevních restitucí. Stejně jako okresní soud označil žalobu za nedůvodnou. Řád hodlá podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

jj, statni klasika, krast ano, ale vracet ukradene to se nechce.Rv

2 4
možnosti

D19a15v59i33d 25Š95i32m64e84k

30. 3. 2017 16:14

!Zloděj zůstane zlodějem.!

0 2
možnosti

Správný verdikt soudu.R^

6 9
možnosti
Foto

pohledavka promlcena, nazdar bazar;-D

2 7
možnosti

J58a15n 41R48i17c94h96t15e65r

30. 3. 2017 10:44

Slýchám spoustu názorů, že i majetky zabavené před r. 1948 by se měly vracet. Je to samozřejmě nesmysl z jednoho jediného důvodu: musí existovat nějaká hranice. Jinak by Bouzov mohli chtít potomci těch, kdo ho postavili, ne?

Nemluvě o tom, že samotný princip restitucí měl za úkol napravit škody způsobené komunisty. Ne Hitlerem, ne katolickou církví po r. 1620 apod.

Samozřejmě, církev byla z jakéhosi podivného důvodu výjimkou, takže se na ni nevztahovaly restituce, ale udělal se zvláštní zákon. Jinak by dobře na třetinu majetku neměli nárok...

3 6
možnosti

Ne, ti co ho postavili ho proste nekomu prodali.

"Československé vojsko hrad opouští až v roce 1923, k čemuž přispělo dobrovolné odstoupení arcivévody Evžena z funkce velmistra Řádu německých rytířů a rozhodnutí Mezinárodního soudu v Haagu, který stanovil, že Řád je mezinárodní duchovní a charitativní instituce a tudíž jeho majetek nepodléhá konfiskaci. Řád Evženův majetek a inventář později odkoupil od československého státu zpět tak, aby sbírky zůstaly v celku uchovány. Řádu hrad patřil až do roku 1939, kdy jej zabavili nacisté, v průběhu druhé světové války byl předán do správy tzv. Hlavního hospodářského a správního úřadu SS se sídlem v Berlíně a sloužil jako skladiště zabaveného majetku."

"O majetek přišel Řád před druhou světovou válkou, kdy jej zabavilo nacistické Německo. To Řád na svém území zakázalo členy Řádu pronásledovalo. Po roce 1945 majetek Německého Řádu přešel jako konfiskát Německé říše na československý stát. Nejvyšší správní soud počátkem roku 1948 rozhodl, že se má majetek Německému Řádu vrátit. Prohlásil konfiskaci majetku Řádu za nezákonnou a nikdy k ní vlastně pravomocně nedošlo. Nedoručení usnesení, formální vady atd. jsou tedy dalším následkem celkové situace. "

7 0
možnosti

Po právní stránce je to sporné ale přesto jsem rád, že hrad zůstává státní.

7 7
možnosti

Ruku na srdce - jiný verdikt asi nikdo neočekával. Opět ruku na hlavu rozumu - Kdyby řádu nebylo - Bouzov by dnes nestál, šlo by o ruinu ... Radujme se, hrad je ve všelidovém vlastnictví, každý z nás zbohatl, vlastníme jednu cihlu, nebo stavební kámen .. Létající švec může opět vzlétnout ke spravedlnosti ! ... :-)

8 2
možnosti

Tohle jsou situace kdy se jako Cech za svuj narod stydim !Rv Pravoplatnym majitelum tyto majetky zabral Hitler jakozto nepratelum rise. Nespravedlnost ktera se stala je zjevna :-/ Logika rika, ze pokracovatele Radu maji na ukradene majetky pravo.

19 8
možnosti

Říšský majetek se nevydává. Co bylo zarizováno, zůstalo státu. Majetky církví, společností, židů, odbojářů.

3 2
možnosti

Nejsou ty církve v čele s "jednou" tak trochu nenajezené ? !!Rv;-O

4 15
možnosti

Tak ze postavime zaklady pravniho statu na tom, ze kdyz se neco ukradne nekomu kdo je bohaty, tak je to v poradku ?

7 3
možnosti