Moravské finále 1. ligy v robotice se uskutečnilo v Olomouci.

Moravské finále 1. ligy v robotice se uskutečnilo v Olomouci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Do Olomouce přijeli fanoušci robotů a poslali proti sobě své „stroje“

  • 1
V Olomouci se uskutečnilo moravské finále First Lego League, ve kterém proti sobě nastoupili roboti. Ti byli postaveni ze stavebnice Lego a musí "v sobě" mít motor, čidla a mikropočítače. Finále se zúčastnili se svými roboty také studenti z Olomouckého kraje.

Ani čtyřleté zkušenosti Vojty Tomase se stavěním robotů ze stavebnice Lego nepomohly. Tým R.U.R. složený ze studentů jesenického gymnázia v olomouckém finále soutěže First Lego League skončil v semifinále. Přitom se loni dostal až do evropského finále v Německu, stejně jako další tým z jesenického gymnázia s názvem CO2.

Než vyjede dobře naprogramovaný robot na hrací pole, žhaví studenti mozky, trénují šikovnost rukou a ladí robota dlouhé měsíce.

"Je daná stavebnice Lego, ze které se robot staví. Musí mít kola, motor, nezbytná jsou čidla senzory a taky mikropočítač. Taky musíme robota naprogramovat," vypočítal student Vojtěch Tomas, který se za poslední čtyři roky podílel na konstrukci už čtvrtého robota.

Dlouhé hodiny trvá nácvik výměny součástí. Stejně rychle jako mění servisní týmy pneumatiky při závodech formule 1, musí student vyměnit různé radlice a nástavce, které pomáhají robotovi v plnění různých úkolů. "Výměna se musí dělat po paměti, aby tým neztrácel čas," popsal Tomas.

Za splnění každého úkolu jsou body. "Letos je to mnohem těžší než loni. Jsou tu úkoly, o jejichž splnění se kvůli obtížnosti nikdo ani nepokouší," vysvětlil zkušený spolutvůrce robotů.

Robot se nemůže řídit barvami

Třeba úkol odvézt z plochy mrazící box, vrátit se s ním na start, tam naplnit rybami a odvézt zpět na původní místo soutěžící už předem odepisují. Pro roboty je hodně těžké také přehodit páčku termostatu z vysoké teploty na nízkou, sebrat krysu z klouzačky nebo odvézt obilí z kombajnu.

Bakterie, které figurují v dalším úkolu, jsou stejně jako potraviny pro roboty dobře viditelné plastové kousky. Stroj musí dojet k náklopné plošině a převrátit ji tak, aby se bakterie vyklopily do zásobníku u robota. Za každou "ztracenou" se odečítají body.

Robot to má těžké, protože se nemůže řídit barvami. Pravidla soutěže totiž neumožňují používat techniku, která rozlišuje barvy. "Vidí" jen černobíle. Vyhodnocuje si barvy jen jako různé odstíny od bílé do černé.

Ve finále ale studenti z R.U.R. už jen fandí svým jesenickým kamarádům z týmu CO2. Ti splní roli favoritů a porážejí Termonukleární mandarinky z Gymnázia Olomouc - Hejčín. Teď pojedou do Gdaňska, odkud je už jenom krok mezi nejlepší týmy Evropy.