Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Výrobci alkoholu mění kvůli prohibici sortiment, malí se bojí krachu

  • 1
S vyhlášeným zákazem prodeje destilátů s více než dvaceti procenty alkoholu se kromě hospod či restaurací a samotných zákazníků musí vyrovnat i jeho výrobci. Kde mohou, mění proto nyní sortiment vyráběného zboží nebo se snaží věnovat pěstitelskému pálení, na které se prohibice nevztahuje.

Například největší likérka v Olomouckém kraji ležící v Prostějově proto zatím svou výrobu neomezila.

"Zjednodušeně řečeno, tento týden vyrábíme zboží určené na export mimo Česko. Řešíme ale samozřejmě, i ve spolupráci třeba s obchodními řetězci, co bude dál," uvedl Petr Maxa, mediální zástupce společnosti Granette & Starorežná Distilleries, které prostějovská likérka patří.

Část výrobků podle něj může firma prodávat i po vyhlášení prohibice, protože mají méně než dvacet procent alkoholu.

"Jde o některé ochucené vodky nebo likéry. Po těch už se nyní zvýšila poptávka. Kromě toho zaznamenáváme také zájem o výrobky, které mají dvacet procent alkoholu s tím, že zvažovanou možností by bylo vyrábět je ve zvláštní edici s lehce sníženým obsahem alkoholu tak, aby bylo možné nadále prodávat i je," nastínil Maxa.

Hůře jsou na tom menší výrobci nápojů s vyšším obsahem alkoholu, kteří nemají tak široký sortiment. Například Hanácká pálenice v Těšeticích na Olomoucku už musela zastavit výrobu svého bylinného likéru Jakamarus. Několik jejích zaměstnanců tak zůstalo doma.

Pro malé výrobce může být delší trvání prohibice likvidační

"Můžeme fungovat a fungujeme nadále jako pěstitelská pálenice, kterým teď naštěstí začíná sezona a prohibice se jich netýká. Naopak co se týče likérky, tam jsme museli pozastavit distribuci. Takže neprodáváme, nevyrábíme," shrnul jednatel Alexandr Zarivnij.

Pro malé výrobce, kteří nemají možnost fungovat jako pálenice či lihovar, by podle něj bylo delší trvání prohibice likvidační.

"Jsme totiž povinni státu složit dopředu zajištění spotřební daně. Řada drobných výrobců tak má velké peníze u celní správy, řádově jde klidně o miliony. Pokud ale nejsou současně pálenicí či lihovarem a nemohou nyní vydělávat, je to pro ně likvidační, protože řada z nich si na to musela vzít úvěr," nastínil Zarivnij s tím, že malí výrobci mají navíc strach i z případného dalšího zpřísnění zákonů.

"S velkými obavami sledujeme některá vyjádření naznačující možné další zpřísnění zákonů při výrobě alkoholu. Malým výrobcům by to dál výrazně znepříjemnilo podnikání a na černý trh to stejně nebude mít vliv. Současná legislativa je totiž přísná víc než dost a je pouze věcí důsledných kontrol policií a celní správou v terénu hlídat její dodržování," míní Zarivnij.