Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Pirátovi hrozí postih za zveřejňování informací z dopravního podniku

  • 16
Obchodní tajemství versus informování veřejnosti. Ve vedení olomouckého dopravního podniku se rozhořel spor o to, zda na internet patří zápisy z představenstva této městské akciovky. Informace vyvěšuje jeden ze členů představenstva, zástupce České pirátské strany Jakub Nepejchal. Záležitost už řeší právníci.

Zástupce pirátů působí v představenstvu Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) od loňského dubna, do funkce ho nominovala po komunálních volbách v roce 2014 koalice Občané pro Olomouc. Zápisy z jednání začal zveřejňovat na internetovém fóru pirátské strany ihned po nástupu do představenstva.

„Dění v dopravním podniku přímo ovlivňuje každodenní životy nejen olomouckých občanů, ale také turistů. Proto by měli mít možnost sledovat a kontrolovat, co se uvnitř této městské firmy děje. Právo na informování veřejnosti by mělo mít přednost, pokud jsou chráněny osobní informace a není ohroženo obchodní tajemství,“ míní Nepejchal.

Právě úniku citlivých informací se jeho kolegové z představenstva DPMO obávají.

„Zveřejňování zápisů z představenstva mnohdy doplněné nevhodnými komentáři na internetových blozích se mi nezdá jako správný postup. Z právních posudků, které jsme si nechali udělat, vyplývá, že by to mohlo poškozovat zájmy podniku a jeho know-how,“ podotkl předseda představenstva Jiří Kropáč (ČSSD).

Pirát: Posouváme hranice transparentnosti i za cenu perzekuce

Nepejchal pochybení odmítá s tím, že zápisy před zveřejněním pečlivě kontroluje, zda neobsahují osobní údaje nebo obchodní tajemství, a nikdy nic takového nenašel. Stejně jako vedení představenstva si i on nechal celou věc posoudit.

„Ačkoliv je zveřejňování zápisů ze zasedání představenstva sporné, podle Oldřicha Kužílka, poradce pro otevřenost veřejné správy, v tomto případě převažuje právo občanů na informování,“ řekl Nepejchal. Současně podotkl, že piráti obecně posouvají hranice k větší transparentnosti.

„A to i za cenu perzekuce a nelibosti ostatních. Návrh na mé odvolání, se kterým přišel Jiří Kropáč a který pak představenstvo adresovalo radě města, odmítám a považuji jej za účelový,“ řekl Nepejchal.

Podle Kropáče nikdo z představenstva, tedy ani on sám, odvolání zástupce pirátů nenavrhl a vedení DPMO o takovém návrhu nehlasovalo.

„Představenstvo jsem seznámil se závěry právníků a doporučil všem jeho členům, aby se jimi řídili. Radě města jakožto majoritnímu akcionáři jsme pak postoupili informaci, k čemu dochází, s tím, ať sama rozhodne, jak situaci řešit. Žádné závěry jsme nečinili,“ popsal šéf představenstva.

Jeho verzi potvrdila mluvčí radnice Radka Štědrá. „Když budu citovat, tak nám představenstvo dopravního podniku zaslalo ‚předání záležitosti jednání člena představenstva k řešení radě města‘. Radní ve věci zatím nerozhodli, učiní tak teprve na základě právního posouzení, které si vyžádali,“ oznámila mluvčí.

Jediným akcionářem dopravního podniku je město. Funkci valné hromady, která většinou rozhoduje o složení představenstva, proto vykonávají radní. V představenstvu DPMO mají své zástupce koaliční strany ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL a dále opoziční hnutí ANO a Občané pro Olomouc.