Komunikace v klubu byla špatná na všechny strany, říká hejtman Jiří Rozbořil.

Komunikace v klubu byla špatná na všechny strany, říká hejtman Jiří Rozbořil. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Dostal k soudu politiky, teď klíčový svědek obžaloby čelí útoku hejtmana

  • 19
Roky pracoval Ladislav Kleisl na magistrátu bez jediné výtky. Odešel, když kritizoval podezřelý prodej domu. Nyní za něj expolitikům hrozí vězení, jejich kolegové přešli do útoku. Až teď si vybavili, jak „špatný“ úředník Kleisl byl.

I k nepřímému označení za psychopata jsou ochotni sáhnout olomoučtí politici při záchraně svých souzených kolegů.

Včera jím zaútočil hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Cílem byl u okresního soudu klíčový svědek obžaloby Ladislav Kleisl. V kauze sporného prodeje paláce na třídě Svobody pomohl před soud dostat Rozbořilovu stranickou kolegyni Hanu Kaštilovou-Tesařovou a bývalého lidoveckého radního a znalce Jana Dostála.

Hrozí jim až 10 let vězení. Odvrátit ho Kleislovým pošpiněním se pokusila i další olomoucká exnáměstkyně Marta Vláčilová z konkurenční ODS. S hejtmanem tak připomněli, že stará spojenectví z kontroverzních dob velké koalice mezi ODS a ČSSD v Olomouci stále platí.

Kleislova výpověď je základem obžaloby v kauze z roku 2009. Radnice za 34 milionů prodávala secesní palác v centru Olomouce. Znalcem, jenž tuto cifru stanovil, je souzený Dostál. Ještě před ním však existoval posudek znalce Josefa Dvořáka na 49,5 milionů.

Po pěti měsících ho ale nahrazuje právě Dostálův, Dvořákovo ocenění podle žalobce vyřadila tehdejší náměstkyně Kaštilová-Tesařová. Navzdory tomu, že bylo pro město výhodnější.

Kleisl na magistrátu vedl oddělení prodeje domů. Už dříve soudu řekl, že nebyl důvod palác po Dvořákovi znovu ocenit. Stěžejní moment kauzy přichází, když Kleislovo oddělení podle něj dostalo pokyn, aby úředníci na posudek s vyšší částkou zapomněli a nepoužívali ho.

„Pocházel pravděpodobně od Kaštilové,“ vzpomínal bývalý úředník, který na magistrátu pracoval v letech 2002 až 2010. Od roku 2004 pak za prodej městských domů zodpovídal ve vedoucích funkcích.

Podle politiků špatný úředník pracoval roky bez jediné výtky

 Nyní Kleisl za svědectví čelí atakům politiků. „Z toho, co teď vyplývá, tak své práci nerozuměl,“ podotkl před soudem mimo jiné Rozbořil, jenž byl v době prodeje paláce neuvolněným radním. „Podle mého názoru je to hodně nevyrovnaný člověk. Všechno, co se rozhodlo na radě a zastupitelstvu, negoval a měl připomínky. Nic ale neudělal. Je to věčně nevyrovnaná osobnost, pokud nechci říct, že je psychopat,“ nebral si hejtman servítky.

Po jeho vystoupení na u soudu nepřítomného Kleisla zaútočila další olomoucká exnáměstkyně Marta Vláčilová z ODS. V čase podezřelé transakce už byla pouze neuvolněnou radní. Postěžovala si, že se Kleisl měl chovat arogantně.

„Při jednání rady si nedělal poznámky, nezajímalo ho, co rada dělá. Politikům dával najevo, že pouze on je ten spravedlivý,“ uvedla Vláčilová.

Kritika na Kleisla zazněla i od Ivana Kosatíka z ODS. Bývalý hejtman a primátor Olomouce ho ohodnotil jako člověka, jenž je navzdory jiným argumentům stále přesvědčen o správnosti svého názoru.

V širším kontextu je překvapivé, že se výhrady politiků ke Kleislovi a k jeho práci objevují teprve nyní. Během služby, kdy i coby vedoucí důležitého odboru a oddělení „přežil“ tři náměstky, totiž od nadřízených nedostal jedinou písemnou výtku. Sám Kleisl špinění svého jména komentovat nechtěl. „Nezlobte se, ale k tomu asi nemá vůbec smysl se vyjadřovat. Ať si lidi udělají obrázek sami,“ podotkl.

Tvrzení politiků o Kleislově neschopnosti a chování dostávají nový rozměr i při porovnání s okolnostmi jeho odchodu z magistrátu v roce 2010. Podle dnešního líčení politiků neschopnému úředníkovi vyplatil odstupné ve výši sedmi platů. Odejít musel právě kvůli kritice podezřelého prodeje domu na třídě Svobody.

„Kaštilová-Tesařová se mě zeptala, zda jsem o druhém posudku někde mluvil a jestli si uvědomuji, že je to pro ni trestní věc. Za pár dní si mě zavolali a řekli mi, že na magistrátu končím, že jsem politiky děsně naštval. Kdybych nesouhlasil s odchodem na dohodu, mé místo by zrušili. Tak jsem šel,“ popsal již dříve Kleisl.

,