Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ústav archeologické památkové péče Brno

Dostavba další části D1 zaměstnává i archeology, našli hroby či keramiku

  • 0
Nejen dělníkům, ale také archeologům přináší plné ruce práce nedávné zahájení stavby předposledního úseku dálnice D1. Čeká je totiž podstatná část záchranného výzkumu. Stavbaře tak hodlají badatelé sledovat po celé trase budované dálnice.

S výzkumem v souvislosti se stavbou dálnice D1 z Přerova na Lipník nad Bečvou odborníci už začali a část trasy zkoumali v předstihu.

„Na trase máme prozkoumáno již několik lokalit v takzvaném trvalém záboru, který stavba dálnice zabere navždy. Při vlastním spuštění stavby budeme prozkoumávat dočasný zábor zhruba o šířce pěti metrů,“ přiblížil Jaroslav Peška z Archeologického centra Olomouc.

Do průzkumu lokality, kudy dálnice povede, se odborníci pustili už zhruba před dvěma lety. Nejprve v územní archeologické studii vytipovali zhruba šest nalezišť. Začali v Předmostí a poté se posouvali směrem k Lipníku nad Bečvou. V Bohuslávkách například odkryli sídliště kultury s lineární keramikou z období neolitu.

V katastru Trnávky pak objevili žárové pohřebiště ze starší doby železné, které čítalo téměř osm desítek hrobů.

„Bylo to nesmírně zajímavé, protože takových pohřebišť nemáme mnoho a už vůbec ne vcelku prozkoumaných. Každý hrob navíc obsahoval značné množství nádob, dodnes tyto nálezy v laboratoři zpracováváme,“ doplnil Jaroslav Peška.

Odborníci narazili i na neobvyklý hrob z doby bronzové

Archeologové se podle něj také pohybují v katastru Oseka nad Bečvou, kde již dříve narazili na zvláštní hrob ze starší doby bronzové a zkoumají, zda jich není na místě více.

„Byl to hrob ženy, která měla v hrobové jámě nad sebou pohřbeny ještě dvě děti. Zkoušíme najít v tomto místě další případné hroby z té doby,“ vysvětlil Peška.

Podstatná část práce odborníky čeká právě nyní se spuštěním stavby D1, kdy hodlají stavbaře sledovat po celé trase budované dálnice.

„Jakmile začnou, požádáme je o to, aby nám přednostně skryli pásy, o kterých víme, že je musíme zkoumat. Poté budeme sledovat stavbu na skrývkách, pokud se objeví úplně nová neznámá lokalita, bude našim úkolem ji prozkoumat také,“ shrnul Peška.