Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Hokeji miliony, seniorkám tisícovku. Prostějovská radnice čelí kritice

  • 2
Milionové částky každoročně rozdělí prostějovská radnice na podporu tělovýchovy a sportu. Nejvíce dostávají takzvané VIP sporty, které město zviditelňují. Malé jednoty a kluby však namítají, že systém porcování dotací není průhledný a na menší sporty se nedostává. Radnice to odmítá.

Například prostějovský Oddíl sportu pro všechny žádal místní magistrát od roku 2012 čtyřikrát o dotaci na svou činnost. Jde o šestadvacet seniorek s věkovým průměrem 74 let, které se dvakrát týdně na padesát minut scházejí v jedné z místních tělocvičen.

„Díky cvičení se v rámci možností udržuji v kondici a samozřejmě mě to mezi děvčaty baví,“ svěřila se nejstarší z nich, devětaosmdesátiletá Mirka Nepožitková.

Město dalo čiperným důchodkyním za celou dobu pouhých tisíc korun. „Chodí k nám už léta letoucí s železnou pravidelností, což je v jejich věku obdivuhodné,“ kroutí hlavou zástupkyně ředitele ZŠ Palackého v Prostějově Bronislava Zbořilová.

Tato situace přitom vystihuje, jak radnice v Prostějově rozděluje dotace pro zdejší sportovní kluby, oddíly a jednoty. Ve městě existuje několik preferovaných sportů, kam tečou peníze, seriózní částku pro starší dámy, které se udržují v kondici a dvakrát týdně musí platit pronájem tělocvičny, pak město nemá.

Preferované sporty: úspěch zaručen

Šéfové sportovních klubů a opozice v prostějovském zastupitelstvu proto volají po spravedlivějším a transparentnějším rozdělování dotací.

„Bylo by správné, kdyby se město pokusilo vytvořit trochu jiný, spravedlivější systém, aby se dohromady nemíchaly dotace na činnost, závody, sportovní akce a další věci. Pro sporty, které nejsou v první kategorii, je peněz málo, proto je potřeba pečlivě sledovat, kolik dostává mládež a kolik široký sport,“ říká Boris Vystavěl, předseda okresního sdružení České unie sportu, která na Prostějovsku zastřešuje osmdesátku jednot a klubů s devíti tisíci sportovci.

Z průzkumu, který si udělala prostějovská opozice, vyplývá, že VIP sporty, jako je tenis, volejbal či hokej, jsou v žádostech o dotace úspěšné ze sedmdesáti procent. Sporty „druhé kategorie“ pak z poloviny a zbytek z deseti procent.

„Nejsem proti, aby se preferovaly sporty, které dělají výkladní skříň města Prostějova, ale za podmínky, že sporty nižších kategorií nebudou tak výrazně poddimenzovány, jako je tomu v současnosti,“ říká například opoziční zastupitel, člen sportovní komise, předseda TJ Prostějov s osmi sty sportovci a trenér mládeže plavání Aleš Matyášek z TOP 09.

„To, co se děje teď, že se každý rok ad hoc rozhoduje o každé žádosti, není správné. Město by se mělo zamyslet, jak menším jednotám, klubům a oddílům garantovat dlouhodobější budoucnost,“ navrhuje.

„S přidělováním dotací na sport a kulturu jsem značně nespokojen. Neexistují jednoznačná a veřejně dostupná kritéria. Chtěl bych se pokusit přístup města změnit a co nejvíce omezit rozdělování nemalých částek na základě klientelistických vazeb,“ prohlásil také opoziční zastupitel z Pirátské strany, která je součástí Změny pro Prostějov, Petr Lysek.

Velkou kritiku vyvolala třímilionová dotace do hokeje

Velkou kritiku v poslední době vzbudily například dotace do prostějovského hokeje. Zdejší hokejový klub před komunálními volbami otevřeně podporoval koaliční hnutí Pévéčko a na jaře požádal město o mimořádnou dotaci. Radnice vymyslela smlouvu o reklamě a hokejistům poslala kolem tří milionů korun.

„Jde o to, zda chceme, aby se v Prostějově hrála první liga, či nikoliv. Je jasné, že hokej je drahý sport. Ověřila jsem si, že i ostatní města hokejové kluby dotují částkami od čtyř až do sedmi milionů korun ročně,“ obhajovala peníze náměstkyně primátora Ivana Hemerková z Pévéčka.

Odmítá zároveň, že by systém rozdělování dotací nebyl průhledný. Všechny žádosti posuzuje sportovní komise, kde jsou i zástupci opozice, a peníze nakonec stejně schvaluje zastupitelstvo.

„V loňském roce jsme obdrželi něco přes 280 žádostí. Jen 17 organizacím nebylo vyhověno. Většina si podala žádost buď velmi pozdě, nebo byly neúplné, či mimo Prostějov. Většině žádostí jsme vyhověli,“ tvrdí Hemerková.

Město plánuje letos do sportu dát 63 milionů

Donedávna šéf sportovní komise Pavel Smetana, který se nyní stal náměstkem primátora, je rovněž přesvědčen, že město většinu žádostí pokrývá.

„Když se podíváte na to, co jsme už schválili, tak proti předchozím letům dostaly mnohé oddíly víc než dříve,“ řekl.

Aktuální stav rozpočtu města Prostějova pro rok 2015, který má radnice na svém webu, ukazuje, že na tělovýchovu a zájmovou činnost letos putovalo zatím 58 milionů korun. Plán na celý rok je přes 63 milionů, což představuje necelých sedm procent výdajů města.

Například Olomoucký kraj má systém rozdělování peněz na sport jiný. Dotace jsou ve třech jasných oblastech na činnost, sportovní akce a získání trenérské licence.

„Město Prostějov to má podobně a vychází ze stejného zákona. Většinu prostředků dáváme na činnost a jen výjimečně poskytneme peníze například na investice,“ prohlásila primátorka Prostějova Alena Rašková.