Obraz malíře Libora Vojkůvky nazvaný Sv. Hubert.

Obraz malíře Libora Vojkůvky nazvaný Sv. Hubert. | foto: Galerie Skácelík

Drahé obrazy přitahují v galeriích pozornost, lidé je ale moc nekupují

  • 0
Toyen, Tizian, Kunc, Knap, Vojkůvka. Obrazy za půl milionu, které si lidé mohou koupit, najdete v galeriích a muzeích Olomouckého kraje. Podle galeristů drahé obrazy přitahují pozornost, ale prodá se jich jen minimum.

Kdo by však v galeriích hledal druhý Kupkův slavný obraz Tvar modré, který se vydražil ve středu v pražském Kaiserštějnském paláci za rekordních 55,7 milionu, hledal by marně. Maximální hodnota obrazů, které galeristé vystavují na prodejních expozicích, dosahuje většinou půl milionu korun. A ani tak se neprodají.

"Díla malířů jako je Kupka se tady běžně neobjevují, jen vystavit takový obraz v galerii s sebou nese spoustu rizik. Kdysi jsem takhle chtěl vystavit Jana Zrzavého za přibližně dva a půl milionu korun a po dvou dnech jsem ho odvezl majiteli zpátky. Bál jsem se, aby se mu něco nestalo," poznamenal olomoucký galerista Libor Gronský, který ve své galerii Mona Lisa uspořádal už 125 výstav.

Výtvarné skvosty v Olomouci

Všechny nejcennější obrazy, ale i další výtvarné skvosty z našich sbírek si budou moci návštěvníci prohlédnout na výstavě Od Tiziana k Warholovi - Muzeum umění Olomouc 1951-2011. Výstava bude od 25. října také připomínat 60 let existence Muzea umění Olomouc.

Najít nyní kupce dražšího obrazu není jednoduché, což potvrzuje i další z galeristů Jiří Skácelík.

"Zájem lidí se odvíjí i od slavného jména. Takže mnohem spíše prodáte obraz od Adolfa Borna za 80 nebo i 100 tisíc než obraz od někoho jiného třeba za 12 tisíc. Kdysi jsme v galerii vystavovali obraz Libora Vojkůvky, který stál téměř půl milionu a neprodal se," popsal.

Takové obrazy s sebou navíc nesou i dostatečné zajištění. "Jsme pojištění, máme tu alarm a různé mechanické zábrany, přesto se nám ale stalo, že nás okradli. Jednou si odnesli exponáty z výstavy a podruhé dlažební kostkou rozbili výlohu," konstatoval Skácelík. Smutné na tom podle něj je, že takoví lidé je pak prodávají za stovku v hospodě.

V Olomouckém kraji není na dražší obrazy dost velká kupní síla

A jak se vlastně určuje cena obrazu? "Konečná cena díla se odvíjí hned od několika věcí, patří mezi ně velikost díla, jak dlouho se autor na scéně pohybuje, kolik má za sebou výstav a v jakých vystavoval galeriích," uvedl Miroslav Schubert z olomoucké Galerie Caesar.

Obrazy známých jmen

"Z českých umělců jsme u nás vystavovali například Milana Kunce nebo Jana Knapa, právě jeho dílo by v tuto chvíli mohlo mít hodnotu i půl milionu. V Olomouci ani jiných městech v kraji si jej ovšem nikdo nekoupí, není tu taková kupní síla," popisuje své zkušenosti.

Umělecké skvosty však v kraji nevystavují jen galerie, prohlédnout si je můžete také v muzeích. Možná největší z nich vlastní Arcidiecéze olomoucká, Tizianův obraz Apollo a Marsyas je jedním ze dvou Tizianových originálů dochovaných na území České republiky.

V olomouckém Muzeu umění si pak návštěvníci mohou prohlédnout díla avantgardní malířky Toyen, mistra linií a struktur Zdeňka Sýkory či malíře moderní doby Kamila Lhotáka.