Název Draps, který vznikl ze jména Drahomíra Piskova, je dnes vyhledávanou

Název Draps, který vznikl ze jména Drahomíra Piskova, je dnes vyhledávanou značkou pro fitness a volný čas pro mnoho žen. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Draps začínal se čtyřmi šicími stroji. Teď oděvy vyváží a vzdoruje Číně

  • 1
Vybudovat v tvrdé konkurenci oděvní značku pro fitness a volný čas se podařilo podnikatelce Drahomíře Piskové i přes těžký začátek. S pomocí celé rodiny se nevzdala a dnes zaměstnává osmdesát lidí. Její olomoucká firma Draps se prosadila i na Slovensku a v Německu.

Příběh roku

Drahomíra Pisková se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro ni můžete v anketě ZDE

Vlastně to byl zaměstnavatel, kdo přiměl Drahomíru Piskovou, aby začala sama podnikat a vybudovala s pomocí svých dvou synů a manžela vlastní firmu Draps.

Název Draps, který vznikl ze jména Drahomíra Pisková, je dnes vyhledávanou značkou pro fitness a volný čas pro mnoho žen. Značka se dokázala prosadit v tvrdé konkurenci nejen v Česku, ale i na Slovensku a v Německu.

"Před rokem 1998 jsem pracovala jako vedoucí v oděvní firmě. Vždy dělám svou práci na plno a nejinak to bylo i tady. Jenže najednou začaly problémy s výplatami. Nejdřív se zpožďovaly, později přestaly chodit úplně," popsala Drahomíra Pisková.

Čtyři měsíce byla bez výplaty, přitom s manželem živili čtyři děti. "Jednou v říjnu 1998 jsme seděli u oběda a děti se mě ptaly, proč trávím dny v práci, kde mi neplatí. A taky že bych se dokázala s tím, co umím, dobře uživit sama. Řekla jsem si, že mají vlastně pravdu," uvedla podnikatelka.

Půjčila si od známých, využila také peníze od úřadu práce. Nakoupila čtyři starší šicí stroje, pár rolí materiálu. Problém ale byl sehnat co nejlevnější prostory k pronájmu.

Pro Drahomíru Piskovou můžete hlasovat v anketě ZDE

"V našem malém bytě nepřicházelo do úvahy zřídit šicí dílnu a najít odpovídající prostor, aby nebyl předražený, bylo skoro nemožné. Nakonec jsme našli prostory v bývalé slévárně. Sice byly levné, ale jejich úklid byl pořádná dřina," vzpomíná Drahomíra Pisková.

V pronajatém prostoru se pustila do práce. "Mám dobrou představivost, dřív jsem šila i pro známé a vlastně jim navrhovala oblečení. A protože jsem sportovně založený člověk, rozhodla jsem se zaměřit na oblečení pro fitness a volný čas," vysvětlila podnikatelka.

Firmu jednou převezmou synové

Co navrhla, to také sama ušila a syn se výrobky pokoušel prodávat v některých obchodech.

"Ten začátek byl hodně těžký, obchody nic nechtěly. Zkusila jsem zajít do fitcenter a nabídnout věci tam. Ženy měly zájem. Brzy jsme začali dodávat taky do obchodů. Postupně jsem musela přibírat zaměstnance a dokupovat další techniku. Do pěti měsíců jsem měla už 15 zaměstnanců. Moje pracovní doba byla v té době 16 hodin denně." popsala.

Dnes ve firmě pracuje osmdesát lidí. Draps vedle sportovního oblečení začal vyrábět také módní oblečení - halenky, šaty či sukně.

"V této oblasti jsme se zaměřili na ženy od třiceti let výš. Ty jsou ochotny zaplatit za kvalitu. Ukázalo se to jako správná volba. Začínáme ale také dělat módu i pro mladší," řekla Pisková.

Odmítá, že by jako mnoho jiných výrobců oblečení začala šít v Číně. "Draps je česká firma a chci, aby taky česká zůstala a to včetně výroby. Chci, abychom pořád mohli ručit za kvalitu našich výrobků od návrhu až do finálního ušití," podotkla. Jednou chce firmu předat svým synům, kteří oba pro Draps pracují.