Vedení Věcí veřejných (na snímku Vít Bárta a Radek John) musí řešit revoltu některých svých krajských a místních organizací. Těm se nelíbí jejich neprůhledné rozhodování a špatná komunikace.

Vedení Věcí veřejných (na snímku Vít Bárta a Radek John) musí řešit revoltu některých svých krajských a místních organizací. Těm se nelíbí jejich neprůhledné rozhodování a špatná komunikace. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Důchodová reforma je špatná, kritizují své šéfy členové VV ze střední Moravy

  • 16
Stranické vedení Věcí veřejných z Olomouckého kraje vyzvalo v pondělí celostátní špičky, aby si utřídilo své názory a začalo se chovat jinak. Zdejším členům se nelíbí, jak se strana prezentuje při jednání o důchodové reformě nebo zvýšení DPH. Mimo jiné požadují o těchto otázkách vnitrostranické referendum.

V takzvané Olomoucké výzvě požadují středomoravští véčkaři také lepší komunikaci ze strany Prahy. Revolta z Olomouce se přitom za pár hodin rozšířila i do některých dalších krajů, které se k výzvě připojují. Dnes tak zřejmě bude o požadavcích jednat poslanecký klub véčkařů.

"Názorové veletoče u důchodové reformy jsou důkazem naprosto ideologicky nezakotveného rozhodování stranických špiček. Máme obavy, že momentální podoba důchodové reformy je většinově pro stranu nepřijatelná," popisuje předseda přerovského klubu VV Jiří Kohout, který žádá referendum, jehož výsledky by pak měly stranické špičky ve vládě řídit.

Podle mluvčího strany Jakuba Žižky nechápe vedení olomouckou výzvu jako spor nebo konfrontaci. "Je to spíše druh apelu na centrální úroveň strany. Je pravděpodobné, že celou záležitost bude dnes projednávat náš poslanecký klub," řekl Žižka.

Olomoucká poslankyně za Věci veřejné Dagmar Navrátilová tvrdí, že zde nejde o snahu vyvolat ve straně zemětřesení. "Na druhou stranu výzvu nechci zlehčovat," říká Navrátilová.

Připomíná, že podobné hlasy už se dříve z některých regionů ozvaly. "I když je pravda, že výzva, která má podporu celého kraje, tady ještě nebyla. Chceme tím upozornit, že je potřeba mít pořád zpětnou vazbu směrem dolů - do regionů," dodává.

Dřív měli členové pocit, že o všem rozhodují, říká politolog

Podle politologa Stanislava Balíka z Masarykovy univerzity v Brně může být výzva projevem přehnaných očekávání. "Když ještě strana nebyla ve vládě, nebylo těžké dát členům pocit, že o všem spolurozhodují. Najednou se situace změnila," popisuje Balík.

"Někteří řadoví členové možná nevidí, že k jednomu rozhodnutí je potřeba mít obrovské množství znalostí, doplněné složitým vyjednáváním. Konečná rozhodnutí pak mohou zdánlivě vypadat jednoduše nebo slabě. Přitom je tomu ve skutečnosti naopak," dodává politolog.

Jiří Kohout z přerovských Věcí veřejných s politologem souhlasí v tom, že se jeho straničtí kolegové při vyjednávání reformy pohybují v zúženém prostoru daném koaličním partnerstvím.

"Ale logika uzavřených dohod musí být srozumitelná jak nám členům strany, tak i obyvatelům této země. Výzva je především apel na stranické špičky. Je to přirozený obranný proces před zásadními kroky vedení, které nejsou dostatečně vysvětlené a nejsou stranou většinově přijatelné," míní Kohout.

K výzvě už se připojila i další města

Podle poslankyně Navrátilové představuje referendum k důchodové reformě, které místní straníci požadují, demokratický prvek, o který se VV od začátku opírá. "Apelujeme na princip otevřenosti směrem k voličům, byť vnímáme, že koaličním partnerům tento vysoce demokratický princip nemusí vyhovovat. Věci veřejné by jej však měly ctít," říká.

K olomoucké výzvě už se připojují i další města. "Zatím to sice žádná masová podpora není, na to jde o krátkou dobu. Ale už máme ohlasy, které nás podporují namátkově například z Uherského Hradiště či Lovosic," vyjmenovává Kohout.

Politolog Balík si v současné době netroufá odhadovat, zda výzva přinese ve straně nějakou změnu. "Situace ve Věcech veřejných je teď trochu napjatá, ale odhadnout, kolik dalších klubů se k Olomouci připojí si netroufám," míní politolog.