Takzvaný Červený domek v Kostelci na Hané na Prostějovsku, v němž strávil část...

Takzvaný Červený domek v Kostelci na Hané na Prostějovsku, v němž strávil část života básník Petr Bezruč. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Bezručův dům už není chráněný. Básník byl přeceňován, souhlasí památkáři

  • 348
Červený domek v Kostelci na Hané na Prostějovsku, ve kterém strávil část svého života básník Petr Bezruč, už není na seznamu kulturních památek. Ministerstvo kultury ho vyjmulo na žádost Olomouckého kraje a pro byli i památkáři. Podle nich byl Bezruč přeceňován a dům měl spíše politický význam za minulého režimu.

Olomoucký kraj požádal o vyjmutí domu ze seznamu památek kvůli tomu, že stavba je ve špatném stavu a její oprava by podle prvních odhadů stála kolem devíti milionů korun.

„Zrušení památkové ochrany nicméně neznamená, že dům hned chceme bourat. Má nám to jen ulehčit nakládání s ním a může to snížit cenu oprav, které nebude nutné koordinovat s památkáři,“ uvedl hejtman Jiří Rozbořil.

„Pokud do něj ale máme investovat miliony korun, pak musí mít nějaké využití, což bude záležet hlavně na samotném městě. To ovšem musí řešit řadu dalších problémů, takže teď si dáváme čas na jednání a zhodnocení smysluplnosti investice do domu. My totiž na druhou stranu nechceme bezúčelně vynaložit devět milionů,“ dodal.

Některým místním se neochota kraje investovat do oprav nelíbí. „Petr Bezruč je s Kostelcem hodně spojovaný. Zvlášť starší generace si ho pamatuje. Ať to tedy někomu předají nebo vznikne nějaká veřejná společnost, která se o to bude starat,“ řekla Jitka Skýbová Českému rozhlasu, který o zrušení ochrany domu informoval jako první.

Město musí investovat do řady dalších budov

Jednou z možností je, že by budovu převzala kostelecká radnice, podle starosty Ladislava Hynka má ale město už nyní problémy s budovami, do nichž je potřeba investovat.

„Je to samozřejmě hlavně otázka finančních prostředků a my zatím neznáme případnou cenu, za kterou bychom třeba budovu odkoupili. Zjistíme si podrobnější informace a podle toho se rozhodneme i na základě rozpočtu města. A my toho teď bohužel máme víc, řešíme třeba problém odkoupení a oprav sokolovny,“ zmínil.

„Jsme proto s krajem dohodnuti, že budeme dále jednat, žádná dramatická řešení ale zatím nehrozí. Využití bychom možná našli, mohl by to být třeba dům, který by sloužil jako zázemí pro naše spolky, ale na jakákoliv rozhodnutí je zatím opravdu ještě brzo,“ doplnil.

Památkáři: Dům není ničím výjimečný, měl politický význam

Na domu samotném není podle hejtmana nic, co by zasluhovalo památkovou ochranu a stejně to vidí i památkáři.

„Památková hodnota (domu, pozn. red.) je založena pouze na politickém významu v době zapsání. Svou architektonickou hodnotou není objekt výjimečný, jde o běžnou produkci z počátku 20. století s novodobými úpravami,“ citovala ČTK zápis olomoucké pobočky Národního památkového ústavu.

Podle jeho pracovníků byl navíc Bezruč jako básník značně přeceňován a v dnešní době už není jeho význam tak společensko-historicky zásadní, tudíž není nutné, aby domek byl nadále kulturní památkou. To dle Rozbořila ilustroval i zájem o návštěvu domu, kde byla dříve umístěna expozice o známém básníkovi.

„Po revoluci začal být minimální a v posledních letech už prakticky nulový. Exponáty jsme proto nakonec předali do depozitáře prostějovského muzea,“ shrnul hejtman.

Bezruč, pravým jménem Vladimír Vašek, se narodil v roce 1867 v Opavě a zemřel roku 1958 v Olomouci. Napsal jedinou sbírku Slezské písně, jeho autorství je ale minimálně u části díla některými literárními historiky dodnes zpochybňováno. Kvůli silné sociální tématice se stal Bezruč i sbírka samotná jednou z ikon komunistické kultury.