V 60. a 70. letech zaplavil města i vesnice rodinný dům typu V zvaný Šumperák. Nebyl to nejlepší návrh domu z období socialismu, rozhodně ale patří k těm nejznámějším.

V 60. a 70. letech zaplavil města i vesnice rodinný dům typu V zvaný Šumperák. Nebyl to nejlepší návrh domu z období socialismu, rozhodně ale patří k těm nejznámějším. | foto: Tomáš Pospěch

Chválený i zatracovaný. Fenomén jménem Šumperák slaví padesátku

  • 0
Odborníky kritizovaný, ale mezi lidmi oblíbený. Zrodil se v Šumperku a krátce nato zaplavil města i vesnice po celém Česku. Řeč je o proslulém rodinném domě, který navrhl v roce 1967 šumperský architekt Josef Vaněk. Přezdívek pro něj existuje spousta, mezi ty nejčastější však patří Šumperák, Vaňkův dům nebo taky Televizák.

I když se dnes už řada „Vaňkových domů“ od původního návrhu liší, přesto je zaručeně poznáte. Podle typického a už z dálky viditelného „televizního“ okna.

Vůbec první Vaňkův dům vyrostl před 50 lety v Šumperku Na vyhlídce. Podle architektova projektu si ho nechal postavit lékař Arne Všetečka, pozdější ředitel Okresního ústavu národního zdraví a nejvýše postavený člověk ve zdravotnictví v šumperském okrese.

Stejně jako architekt, i první majitel Šumperáku dnes už nežije. Všetečkův dobrý přítel a spolupracovník František Elsner ze Šumperka si však dobře vzpomíná, jaký dům tehdy vzbudil poprask.

„Někdy v 60. letech se objevila snaha řešit bytový problém výstavbou rodinných domů na klíč. A stavební podniky začaly vymýšlet typizované domky,“ vzpomíná Elsner.

Úkol padl na bedra tehdejšího Okresního stavebního podniku (OSP) Šumperk a projektanta Vaňka. Ten přišel s návrhem, který jej později proslavil.

Lékař Arne Všetečka se podle Elsnera tehdy zrovna vrátil z dlouhodobé zdravotnické mise v Etiopii a chtěl si v Šumperku postavit dům.

Na dům se jezdili dívat lidé z celé republiky

„Vaňkův návrh se mu velmi líbil, bylo to něco úplně nového,“ vzpomíná Elsner. A tak v roce 1966 padlo rozhodnutí a i přes náklady kolem 150 tisíc korun, což byly na tehdejší dobu velké peníze, si Všetečkovi nechali dům postavit.

„Byla to obrovská atrakce. Na dům se jezdili dívat lidé snad z celé republiky,“ vypráví Elsner. První víkend v novém domě znamenal šok i pro majitele domu.

„Popisoval mi, jak ráno vstal a šel k velkému oknu, které je nezbytnou součástí Šumperáku. Šlo prakticky o prosklenou stěnu obývací ložnice. Venku stála spousta lidí a hleděli na dům. A protože okno začínalo nízko nad zemí, byli tam obyvatelé opravdu jako v televizi. Všetečkovi potom chodili několik dní doslova po kolenou, než si pořídili záclony,“ směje se Elsner.

Chválený i zatracovaný

Kritizovaný, ale zároveň vynášený do nebe. To je slavný domek, který navrhl šumperský architekt Josef Vaněk. Vytvořil stavbu využívající prvky modernismu. Inspirací mu byl pravděpodobně ohromný úspěch české expozice na světové výstavě EXPO v Bruselu. První Šumperák se začal stavět před padesáti lety. Kvůli modernímu a do té doby ojedinělému vzhledu a uspořádání pokojů se stal velkým fenoménem. Má hned několik přezdívek. Protože místem jeho vzniku je Šumperk, je znám po celé republice jako Šumperák. Po svém autorovi pak bývá nazýván Vaňkův dům a podle svého typického „televizního“ okna se mu někdy říká Televize či Televizák.

O Šumperáku se tehdy psalo ve všech novinách, o dům s „televizním“ oknem se začali zajímat lidé napříč republikou. A to i přesto, že se ukázala jedna jeho velká nevýhoda – v letních měsících bylo uvnitř neskutečné horko, velké okno totiž fungovalo jako skleník.

V zimě tomu bylo přesně naopak, oknem táhlo a chlad šel i přes podlahu od garáže. „Všetečkovi tak utráceli velké peníze za teplo. Přesto žádné úpravy nedělali,“ říká Elsner.

Šumperáků v Česku vyrostly tisíce

Manželství ovšem nevydrželo, Všetečkovi se rozvedli a dům prodali.

„Když se pak lékař znovu oženil, dům se svou druhou ženou koupil zpět asi za 300 tisíc, tedy za dvojnásobek původní ceny,“ popisuje Elsner.

Dnes v domě bydlí mladší syn původního majitele s rodinou. Dům je upravený a odizolovaný.

Vaňkův slavný dům inspiroval řadu dalších stavebníků. I když jen málokteré z nich dnes mají původní tvář, věhlasnému projektu se nápadně podobají. Jen v Šumperku jich najdete desítky a v celé republice se pak vyskytují v tisíci exemplářích.