Jesenická radnice (na snímku její budova) bude platit provoz dvou městských infocenter, byť sama uznává, že jde o zbytečný luxus. Kvůli podmínkám dotace totiž v jednom z nich nesmí nic prodávat.

Jesenická radnice (na snímku její budova) bude platit provoz dvou městských infocenter, byť sama uznává, že jde o zbytečný luxus. Kvůli podmínkám dotace totiž v jednom z nich nesmí nic prodávat. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Jeseník bude platit dvě infocentra, v tom z dotací nesmí nic prodávat

  • 19
Jesenickým infocentrem projde ročně zhruba dvacet tisíc lidí, což je asi sedmkrát méně než v Olomouci. Přesto bude mít nejmenší okresní město regionu brzy druhé „íčko“ a bude platit provoz dvou. Kvůli dotační podmínce totiž nesmí v jednom z nich nic prodávat. I radnice přitom uznává, že jde o zbytečný luxus.

Nové infocentrum otevře město v létě v jedné z nejcennějších historických budov v Jeseníku zvané Katovna, kterou nyní opravuje. Budova poslouží díky evropské dotaci na přeshraniční spolupráci jednak jako česko-polské informační centrum, jednak jako multimediální expozice českopolské pohraniční historie, čarodějnictví, těžby zlata, turistického ruchu a lázeňství.

Na rekonstrukci získalo evropskou dotaci a právě její podmínky trable s turistickými centry způsobily. To nové, které sem město naplánovalo, totiž nesmí prvních pět let provozovat žádné komerční aktivity. Pro návštěvníky to znamená, že si na místě nekoupí vstupenky ani suvenýry a o žádných placených službách ve městě nezískají informace.

Proto radnice musí nechat souběžně fungovat i dosavadní centrum, aby veškerý servis návštěvníkům zachovalo.

„Další informační centrum pro město velikosti Jeseníku není potřeba, ale bylo to v podmínkách pro získání evropské dotace, které musíme dodržet,“ uvedl starosta Jeseníku Adam Kalous (ANO), který současně sám přiznává, že Katovna po dokončení plnohodnotným infocentrem nebude.

„V podmínkách je stanoveno, že pět let od otevření se v objektu nesmí provozovat komerční aktivity. Do toho se počítá i prodej vstupenek nebo suvenýrů. Navíc tady lidé nemohou dostat ani informace například o restauracích nebo možnostech ubytování, protože to vše je z pohledu dotace komerční,“ vysvětlil jesenický starosta.

Město řeší, jak doplácet na „nadbytečné“ infocentrum nejméně

Proto bude v Jeseníku dál souběžně fungovat dosavadní infocentrum na Masarykově náměstí. Pro město jej provozuje soukromá firma.

„My jsme se na přípravách projektu Katovny podíleli, protože původně tam mělo být informační centrum se vším všudy a my jsme se tam měli přestěhovat. Jenže kvůli dotaci se z projektu muselo vyškrtat vše takzvaně komerční, takže nevím, jestli se dá nazvat infocentrem něco, co ani infocentrem není,“ řekl šéf městského „íčka“ Marcel Šos.

Jesenická radnice teď bude řešit, jak Katovnu vlastně provozovat. „Variant je víc. Jedna z nich je, že přejde pod Městská kulturní zařízení, ve hře je také provozování soukromým subjektem, případně kombinace obou infocenter. V každém případě se budeme snažit, aby dopad na městské finance byl co nejmenší,“ nastínil Kalous.

Město zaplatí obnovu zahrady ze svého, dotace by zrušila akce

Město také z projektu vyjmulo zahradu za Katovnou, která rovněž nutně potřebovala radikální ozdravný zásah.

„Na zahradě se pořádaly vyhledávané kulturní akce, a pokud by na ni byla dotace společně s Katovnou, tak bychom ji na roky těmto akcím zavřeli. Proto její úpravy financuje město jen ze svých prostředků,“ dodal starosta.

V Katovně dosud sídlil bar a hudební klub. Historickou budovu chtělo město využít jinak a hlavně ji zrekonstruovat. Dotaci vyřizovalo ještě bývalé vedení radnice.

„Budova byla podmáčená a její stav se zhoršoval. Rekonstrukce byla neodkladná a my hledali zdroje. Jiná možnost dotace nebyla, takže jsme museli přistoupit na podmínky. Jinak bychom čekali na další šanci roky a budovu by to mohlo nenávratně poškodit,“ řekl bývalý místostarosta Jeseníku Libor Halas.