Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Známé z Facebooku jsem poslal intimní video, líčí oběť on-line vydírání

  • 8
Devětadvacetiletý Petr a čtrnáctiletá Karolína si teď vyčítají naivitu či dokonce hloupost. Jde o oběti internetové kriminality, jejich případy se zabývají experti z olomoucké poradny internetového projektu E-Bezpečí. Oba na Facebooku podcenili rizika a poslali dalším lidem vlastní intimní video či fotografii.

„Na Facebooku mě kontaktovala jedna osoba, že si chce povídat. Posléze mě lákala k tomu, abych si natočil své přirození, zaslal jí video a ukázal se na webkameře. Naivně jsem to udělal a pak to začalo... Požadovala, abych zaplatil 1 300 euro, jinak to vše zveřejní na síti,“ líčí devětadvacetiletý Petr.

On-line vydírání podlehl, poslal sto euro. Víc však naspořeno neměl. „A tak jsme se domluvili... Říkala, že to odstraní. Po zaplacení však chtěla dalších 500 euro. Nemůžu to zaplatit a nevím, co dělat,“ dodává Petr.

Přišlo mi, že jim mohu věřit, říká dívka o lidech z FB

Podobnou zkušenost má i o patnáct let mladší Karolína. U ní vše začalo dopisováním si s několika kluky na Facebooku. „Přišli mi jako kamarádi, kterým můžu věřit, ale znala jsem je od vidění a hlavně přes Facebook,“ doplňuje čtrnáctiletá dívka.

Zhruba před rokem ji facebookoví přátelé požádali o odvážnější snímek. „A já byla blbá a poslala jim celou nahou fotku,“ svěřuje se Karolína.

Ovšem až nyní se jí podcenění internetu vymstilo. Ozvali se jí známí s tím, že její odvážný snímek viděli na síti.

„Hrozně si to vyčítám a lituji toho, už jsem se kvůli tomu i pořezala. Nevím, co mám dělat. Za tak dlouhou dobu už tu fotku bude mít hrozně moc lidí a já se strašně stydím a bojím. Prosím o radu, jak se s tím vypořádat,“ obrátila se Karolína na experty z olomouckého projektu E-Bezpečí.

Jeho vedoucí Kamil Kopecký však upozorňuje, že je v zásadě technicky nemožné z internetu již rozšířenou fotografii zcela odstranit.

Poradna E-Bezpečí

Je provozována ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR, společností O2 Czech Republic, Seznam.cz a dalšími partnery. Ročně řeší přibližně 300 případů ročně, zhruba 20 procent z nich předává k řešení Policii ČR, s níž úzce spolupracuje. Poradnu mohou využívat jak děti, tak i dospělí, jež v nouzi potřebují pomoci s internetovým problémem pomoci. Poradna je k dispozici na www.napisnam.cz.

„Dětská oběť se tedy musí smířit se vzniklou situací a zejména se poučit do budoucna. Je dobré zapojit do řešení rodiče - přesvědčit dítě, že musí věc řešit s rodiči, kteří mu pomohou situaci překonat. Vhodné je rovněž využití telefonické krizové intervence, kterou poskytuje například Linka bezpečí,“ míní Kopecký

Petrův případ označuje jako typické on-line vydírání. „Odborně se označuje jako sextortion, to jest kombinace slov sex a extortion, tedy vydírání využívající sexuálně explicitní materiály. Jde o fenomén, jenž zaznamenal mohutný vzestup ve všech zemích Evropy, včetně České republiky,“ doplňuje Kopecký.

Řešením je podle něj vyděrači „výpalné“ nezaplatit, zálohovat si veškerou komunikaci či kontakty na pachatele a oznámit vše na policii. „Bohužel oběť již nikdy nebude mít jistotu, že se její intimní materiály dál nešíří internetem,“ varuje Kopecký.

Se svým týmem tak již od začátku letošního roku řešil více než sto případů internetové kriminality.