Ekologové chtějí zastavit bagry na břehu Mlýnského potoka v Olomouci. Ohrožují

Ekologové chtějí zastavit bagry na břehu Mlýnského potoka v Olomouci. Ohrožují prý chráněné živočichy. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Ekologové žádají zastavení stavby Šantovky. Kvůli ledňáčkům a bobrům

  • 25
Stavba Galerie Šantovka a nové tramvajové trati v Olomouci se komplikuje. Inspekce životního prostředí na popud olomouckého Hnutí Duha zkoumá, zda při stavbě Galerie Šantovka nebyl porušen zákon. Ekologové se dožadují zastavení stavby, platí to i pro tramvajovou trať na Nové Sady.

Olomoucké Hnutí Duha postavilo investorovi do cesty ledňáčky, bobry, netopýry a vydry. Tyto chráněné druhy podle ekologů žijí na břehu Mlýnského potoka, kudy má tramvaj na nejlidnatější olomoucké sídliště jezdit. Hnutí Duha upozorňuje, že stavitelé Šantovky ignorují jejich výskyt a neřekli si o výjimku při žádosti o povolení kácení tamních stromů.

Ohrozí je stavby?

Výskyt vzácných bobrů evropských na březích Mlýnského potoka dokládá olomoucké Hnutí Duha sérií fotografií nahlodaných a pokácených stromů.

Ledňáčka říčního se pak ekologům podařilo zachytit poblíž mostu u třídy 17. listopadu. Petr Loyka z magistrátu jim však oponuje tím, že jde o snímek z roku 2009.

Zřejmě jediným tvorem v okolí Bečvy, kterého vrstva ledu nijak neznepokojovala,

Bobr evropský

Ekologové na to proto upozornili Českou inspekci životního prostředí, která teď stavbu Šantovky prověřuje. Rozhodne do čtrnácti dnů, Duha žádá zastavení všech prací. Magistrát její jednání označuje za účelovou obstrukci, která má zabránit budování tramvajové trati na břehu Mlýnského potoka.

Investor se živočichy údajně nezabývá

"Investor Šantovky se vzácnými druhy u Mlýnského potoka nezabývá, i když je tam jejich výskyt zcela zjevný," přibližuje vedoucí olomoucké pobočky Hnutí Duha Miroslav Kutal.

U centra Olomouce na břehu Mlýnského potoka se podle něj objevují bobři, netopýři či ledňáček. Má svědectví i o výskytu vydry. "Od roku 2009 jsme upozorňovali, že tam jsou a že je na ně potřeba při žádosti o povolení kácení dřevin výjimka," líčí Kutal.

Stromů a keřů se tak dělníci mohou teď zbavit jen tam, kde bude stát samotná nákupní Galerie Šantovka. To už je povolené. V místech budoucí tramvajové tratě mají kácení ještě zapovězené. "Tam to řízení o povolení ještě běží. O výjimku z ochranných podmínek pro tamní živočichy však nikdo nepožádal. Pokud to tak magistrát povolí a přitom nevyhoví našim připomínkám, tak se proti tomu odvoláme," uvádí Kutal. "Kvůli jejich ignorování jsme zároveň dali podnět na Českou inspekci životního prostředí, aby prověřila, zda jsou ty výjimky třeba."

Ekologové ohrozili obrovské investice, varuje vedoucí odboru

Tento dokument má MF DNES k dispozici. Ekologové v něm požadují okamžité zastavení jakékoli stavební činnosti, bourání a kácení podél Mlýnského potoka od mostu na třídě 17. listopadu po jeho soutok s Moravou. "Ohrozili tak stavbu tramvajové trati, obrovskou investici do Galerie Šantovka a protipovodňová opatření," zlobí se Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí na olomoucké radnici.

Stavba Galerie Šantovka

Loyka tak olomoucké Duze vytýká především to, že se tímto požadavkem obrátila i proti tomu, na čem se sama podílela. "Byli coby účastníci řízení při schvalování kácení na staveništi samotné Galerie Šantovka. Nedali k tomu tehdy žádné odvolání či námitku.

Se svým podnětem na inspekci životního prostředí přišli, až vše nabylo právní moci a začalo se tam pracovat," podotýká Loyka.

Příští týden ho tak přímo na staveništi Šantovky čeká schůzka se zástupci olomoucké pobočky inspekce. Tomáš Vítek z tamního oddělení ochrany přírody má za to, že by její rozhodnutí mohlo padnout do čtrnácti dnů. "Shromažďujeme všechny dokumenty a pak přijdeme se závěry, zda tady došlo k porušení zákona o ochraně přírody," popsal Vítek. Další podrobnosti nechtěl s ohledem na doposud neuzavřené šetření uvést.

Více o projektu Galerie Šantovka

Loyka kroky ekologů označuje za obstrukce, které mají poškodit město a především zabránit stavbě tramvajové trati na Nové Sady, která dle plánů povede právě přes budoucí čtvrť a nákupní centrum Šantovka. "Výhrady Hnutí Duha považuji za neoprávněné a účelové. Někdo si zkrátka usmyslel, že tady trať nemá být a že má vést přes Rooseveltovu ulici. Proto používá tyto metody," rozohňuje se Loyka.

Kácení kolem Mlýnského potoka je zatím oddáleno

Navíc upozorňuje, že si stavitel Šantovky k výskytu vzácných živočichů nechal zpracovat odborný materiál. "V něm stojí, že tyto zvláště chráněné druhy tím, že se postaví Galerie Šantovka a tramvajová trať, nebudou zlikvidovány," podotýká Loyka.

Vyjádření samotného investora Galerie Šantovka pak bylo stručné. "Stavební práce probíhají na základě veškerých platných povolení a aktivity Hnutí Duha nebudeme komentovat," uvedl mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč.

Jedna z vizualizací nabízejících pohled na budoucí nákupní centrum Šantovka.
Jedna z vizualizací interiéru nákupního centra Šantovka.
Takto by měla po dokončení vypadat nová olomoucká čtvrť Šantovka.

Vizualizace budoucí podoby Galerie Šantovka v Olomouci.

Hnutí Duha ovšem trvá na svém. Redakce MF DNES má k dispozici dokument nadepsaný pátečním datem, v němž koordinátorka Duhy Hana Kovaříková olomouckému magistrátu potvrzuje, že ekologové nesouhlasí kvůli výskytu bobrů, ledňáčka, vydry a netopýrů s kácením dřevin v biokoridoru kolem Mlýnského potoka. "Požadujeme, aby byly předloženy jiné varianty vedení tramvajové trati, které by nezavdávaly potřebu vysokého počtu kácených dřevin," píše mimo jiné Kovaříková místní radnici.

Na té v pátek odpoledne v reakci na kroky Duhy prozatím oddálili povolení kácení v místě budoucí tramvajové trati. "Rozhodneme o něm až po ukončení šetření inspekce životního prostředí," uzavírá prozatím Loyka.