Pohled do soustružny litovelského Papcelu, který vyrábí stroje a technologie...

Pohled do soustružny litovelského Papcelu, který vyrábí stroje a technologie pro papírenský průmysl. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Chudý region míří vzhůru. Olomoucký kraj je ekonomickým skokanem roku

  • 2
Ekonomika Olomouckého kraje roste nebývalým tempem. Podle údajů Českého statistického úřadu meziročně dokonce nejrychleji ze všech krajů v zemi. Vzhůru ji vystřelily mimo jiné velké úspěchy strojírenských firem ve vývozu.

Za první tři čtvrtletí roku 2015 firmy v regionu zaznamenaly meziroční nárůst tržeb o 13 procent na 94,4 miliardy korun. Výsledky za celý rok statistici ještě nevyčíslili, vzhledem k pozitivnímu vývoji ekonomiky se však dá očekávat, že čísla budou obdobná.

Pro kraj takový prudký vzestup znamená velké oživení, byť i po třináctiprocentním „veleskoku“ dál patří, co se týká celkového objemu tržeb, až na předposlední místo mezi kraji.

„Ekonomická krize je za námi, lidé mají chuť víc utrácet. Druhým významným důvodem růstu je to, že v regionu je spousta exportérů, kteří jsou schopni prosadit se se svými výrobky na světových trzích. Navíc jim při vývozu významně pomáhá oslabená koruna,“ vysvětlil šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář.

Podnikatelům se podle Mináře také vrací chuť investovat do nových aktivit a technologií.

Strojírenské firmy měly rekordní tržby, vyvážely do Číny i Arábie

Pohled do výroby v Papcelu

Nejvyšší tržby vykazuje strojírenská výroba, která je tahounem krajské ekonomiky. Absolutně nejvyšší nárůst tržeb mezi velkými firmami regionu zaznamenal loni litovelský Papcel vyrábějící papírenské stroje a technologie.

„Loňský rok byl pro firmu nejúspěšnější v historii, utržili jsme více než 1,45 miliardy. Tržby se nám meziročně zvýšily o bezmála 70 procent,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva David Dostál. Do tržeb se podle něj nejvíc promítla výstavba papírny „na klíč“ pro zákazníka v Bělorusku.

Strmý růst čeká Papcel i letos. „Zakázky máme ve výši 1,8 miliardy. Letos dodáme kompletní technologii na výrobu hygienických papírů do Saúdské Arábie, papírenský stroj do Ruska nebo zmodernizujeme dva papírenské stroje v Indii,“ shrnul velké zakázky.

11. října 2015

Jeden z největších zaměstnavatelů v regionu, mohelnický Siemens, loni vyrobil 850 tisíc elektromotorů.

„Loni jsme dodali elektromotory například pro ropnou plošinu v čínském Shenzhenu, zajišťují zvedání plošiny nad hladinu moře,“ uvedl ředitel závodu Pavel Pěnička. K největším zakázkám podniku také patřily dodávky elektromotorů pro gumárenský podnik nebo zakázka na tři tisíce elektromotorů pro výrobce speciálních vakuových pump.

Růst automobilového průmyslu pomohl k navýšení tržeb šumperské společnosti TDK EPC vyrábějící pozistory a feritová jádra. Firma patří ve své branži ke světové špičce a loni dosáhla tržeb přes 1,5 miliardy.

„Minulý rok byl pro nás velmi úspěšný. Zaznamenali jsme nárůst jak na trzích v Evropě, tak v Americe a Asii,“ uvedl generální ředitel Jiří Fibigr. Firma loni nabrala dalších sto zaměstnanců, takže nyní jich má 1 200 - nejvíc v historii. Fibigr navíc vidí nadějně také letošek.

„Nyní jsme zakázkově vykrytí na dva a půl měsíce, což je v této branži velmi dobré,“ doplnil.

Jesenická firma měla tržby 1,2 miliardy a bodovala v soutěži

Rekordní rok zaznamenal také výrobce elektrických topných systémů Fenix Jeseník. „V historii firmy byl loňský rok jednoznačně nejúspěšnější. Meziročně jsme šli nahoru o devět procent a dosáhli tržeb 1,2 miliardy,“ vyzdvihl majitel Cyril Svozil.

Firma také dosáhla vůbec nejvyššího zisku - před zdaněním 170 milionů. Fenix, který skončil na druhém místě v soutěži Vodafone Firma roku 2015 (více čtěte zde), loni masivně investoval do nových provozů.

„V Jeseníku jsme dokončili investici za 70 milionů, sto milionů jsme dali do rozšíření závodu ve Skotsku. Pomůže to k dalšímu růstu a upevnění pozice na trhu,“ vysvětlil Svozil.

21. dubna 2014

Šumperský výrobce horských a trekových kol a elektrokol - společnost BPS - dosáhla i v těžké světové konkurenci tržeb ve výši 700 milionů a opět se posunula mírně nahoru.

„Vyrobili a prodali jsme zhruba sto tisíc kol, což je v dnešní době velmi dobré číslo, zvláště když jde o bicykly ve střední a vyšší cenové kategorii,“ pochvaluje si šéf Pavel Veselovský. Letos chce ještě výš.

„Vzhledem k objemu zakázek se dá předpokládat, že tržby navýšíme zhruba o sto milionů,“ odhaduje. Firma v souvislosti s nárůstem výroby v posledních letech uvažuje o výstavbě nového provozu.

„Dostáváme se na hranici našich kapacitních možností,“ podotkl Veselovský.

Podle šéfa krajského hospodářské komory Bořivoje Mináře je ale to, že firmy z regionu jsou schopné sehnat dostatek zakázek, jen polovina úspěchu.„Problém je s nedostatkem pracovních sil. Dostáváme se do paradoxní situace, kdy jsme schopni zakázky zajistit, ale nebude je mít kdo vyrobit,“ zdůraznil (podrobnosti čtěte zde).

Velmi dobrý rok, libují si i stavebníci

Nejen strojírenským tahounům, ale také firmám ve stavebnictví se v roce 2015 nebývale dařilo. Například olomoucká stavební, developerská a investiční společnost Gemo se vloni dostala v konsolidovaných tržbách na 3,6 miliardy korun.

„S oživením stavebnictví před několika lety jsme si dali za cíl pohybovat se v tržbách v rozmezí 3,2 až 3,6 miliardy, takže s dosaženými tržbami můžeme být spokojeni,“ uvedl výkonný ředitel firmy Bohumil Mach.

Ten očekává, že letošní rok bude ještě lepší. „Už nyní máme zakázkově pokrytých 70 procent našich kapacit. Evidujeme především zvýšení poptávky po stavbách objektů pro lehkou průmyslovou výrobu nebo logistiku,“ doplnil.

Firma loni dokončila například velké nákupní centrum v Popradu na Slovensku nebo multifunkční komplex Delta Building v Praze a přímo v Olomouci bytový projekt Rezidence s 55 byty. Významnou zakázkou v letošním roce bude rozšíření pražského nákupního centra Chodov.

Dostavba OC Chodov (říjen 2015).
Vizualizace Obchodního centra Chodov. Tak by mělo vypadat na podzim roku 2017.
Vizualizace Obchodního centra Chodov. Tak by mělo vypadat na podzim roku 2017.

Významnou zakázkou firmy Gemo je i rozšíření nákupního centra Chodov v Praze. Na snímcích fotografie ze stavby a vizualizace centra po dokončení.

Podobně si vedla také další olomoucká stavební a developerská společnost, Eurogema, která se nyní soustředí hlavně na výstavbu bytů v krajském městě. Loni v rámci první etapy projektu Švýcarská dokončila 83 bytů poblíž Šantovky a zahájila výstavbu druhé etapy. Na Horním Lánu pak finišuje s třetí částí jiného projektu s byty a nebytovými prostory.

„V současnosti už připravujeme další etapy výstavby v projektu Švýcarská a Horní Lán,“ uvedl generální ředitel Milan Válek. Loni Eurogema utržila kolem 400 milionů korun. „Loňský rok byl velmi dobrý, stejně tak vypadá i letošek,“ doplnil Válek.