Jednou z firem, jež řeší starosti s přetlakem zakázek a musela kvůli tomu přes léto omezit dovolené, je i šumperský Pars nova zaměřený na modernizace, rekonstrukce a opravy kolejových vozidel.

Jednou z firem, jež řeší starosti s přetlakem zakázek a musela kvůli tomu přes léto omezit dovolené, je i šumperský Pars nova zaměřený na modernizace, rekonstrukce a opravy kolejových vozidel. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Letní útlum se nekoná, firmy zavalily zakázky a někde už ruší dovolené

  • 3
Firmy z Olomouckého kraje zažívají nejrušnější léto za mnoho let, kdy o prázdninovém útlumu nemůže být řeč. Řada velkých výrobců je totiž zakázkami zavalená natolik, že zaměstnancům ruší naplánované dovolené, aby vůbec měli šanci práci stihnout.

Mnoho velkých a středních podniků má se začátkem jindy spíše hluchého období na začátku prázdnin tolik práce, že místo obvyklého letního utlumení výroby naopak překonávají i ty nejexponovanější části roku. Někde tak firmy dokonce na letní měsíce nabírají další zaměstnance, aby zakázky vůbec byly schopné zvládnout.

„Finišujeme s projektem na dekorační papír v Bělorusku. Výroba tak o prázdninách pojede na dvě směny. Abychom vše stihli, zadáváme také více kooperací a bereme i lidi z personálních agentur,“ potvrzuje například mluvčí litovelského Papcelu Martina Pavlíková.

Zároveň firma, která produkuje papírenské stroje a technologie, pracuje na několika dalších významných zakázkách.

„Na nedostatek práce o prázdninách si rozhodně nemůžeme stěžovat,“ říká Pavlíková.

Také šumperská společnost Pars nova zaměřená na modernizace, rekonstrukce a opravy kolejových vozidel řeší, jak zajistit následující měsíce.

„Máme přetlak zakázek už od června až do konce roku. Potřebujeme nabrat sedmdesát nových zaměstnanců, ale ti na trhu nejsou. Nepomáhá ani nábor,“ poznamenal technicko-výrobní ředitel Aleš Měrka. Firma tak musela v období prázdnin omezit dovolené.

„Celozávodní dovolená, kdy se zastaví výroba, měla být 25. července až 2. srpna. Ale nakonec nebude. Musíme dál vyrábět, protože jinak bychom nestihli termíny,“ doplnil Měrka.

Hopax ruší dovolenou, výrobce kontejnerů trhá rekordy

Podobně jsou na tom s dovolenými i v dalších strojírenských firmách v regionu, například v Hopaxu v Července na Olomoucku nebo v Česko-slezské výrobní ve Zlatých Horách na Jesenicku, která produkuje obytné a sanitární kontejnery.

„Práce je spousta. Navíc německý zákazník požaduje, abychom zkrátili termíny pro dodávku podvozků pro nadměrné náklady do přístavu. Snažíme se mu vyhovět, takže celozávodní dovolená o prázdninách nebude,“ říká šéf Hopaxu Jozef Pavlík. Firma už nabrala na výpomoc desítky agenturních zaměstnanců a více výroby zadává i firmám, se kterými spolupracuje.

„Je hodně obtížné takový nápor zvládnout, ale jsou to příjemné starosti. Pořád je lepší mít práce hodně než málo nebo žádnou,“ těší Pavlíka.

„Jedeme více než na sto procent,“ přidává se také předseda představenstva Česko-slezské výrobní Josef Žáček. V červenci firma počítá s výrobou 35 kontejnerů denně, když denní výroba jinak byla 32 kusů.

„I když to zatím není jisté, dá se předpokládat, že výroba v srpnu vzroste až na 38 kontejnerů denně,“ odhaduje na začátku perného léta Žáček. Firma už před prázdninami přijala třicet nových zaměstnanců a chystá se v nejbližší době zaměstnat dalších patnáct až dvacet.

„Pracovní trh je hodně omezený. Najít na Jesenicku tolik lidí je velmi složité,“ doplnil.

Naplno jede přes léto i mohelnický Siemens

Jeden z největších zaměstnavatelů v Olomouckém kraji, mohelnický Siemens, sice o prázdninách výrobu zvyšovat nebude, ale současně neplánuje ani útlum.

„Dovolené neomezujeme, chybějící zaměstnance se nám daří nahradit zhruba stovkou brigádníků, především z řad studentů. Upřednostňujeme ty, kteří mají alespoň jednoho rodiče zaměstnaného v našem závodě a už ve firmě pracovali,“ popisuje ředitel závodu Pavel Pěnička.

Siemens v současnosti řeší především dodávky elektromotorů pro letištní terminály a speciálních motorů pro ropné plošiny.

Strojírenské firmy, které nyní zažívají optimistické časy, však současně stále trápí nedostatek kvalifikovaných lidí, zdejší trh práce jich nenabízí dostatek (více čtěte zde).