Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ekonomika je v kraji zpět na úrovni před krizí, nezaměstnanost však ne

  • 0
Trvalo to šest let, ale nyní je konečně zpět. Řeč je o výkonnosti ekonomiky v Olomouckém kraji, která se podle čísel statistiků v roce 2014 dostala na úroveň historicky nejsilnějšího roku 2008. Právě po něm společně s celosvětovou krizí zažilo regionální hospodářství strmý propad.

„Všechna čísla pro přesné porovnání roku 2014 teprve budeme mít, nicméně podle výsledků za první až třetí čtvrtletí se dá s velkou pravděpodobností předpokládat, že loňský rok už překoná maxima z let 2008,“ uvedl statistik Jiří Frelich. Tržby v průmyslu, který je klíčovým odvětvím ekonomiky, totiž vzrostly téměř o deset procent.

Období po roce 2008 bylo jako na houpačce. Rok 2009 byl pro regionální ekonomiku stejně zlomový jako rok 2008 - jenže ve špatném slova smyslu. Po nepřetržitém desetiletém růstu zasáhla i Olomoucký kraj těžká recese.

„Krajský hrubý domácí produkt (HDP) se tehdy meziročně propadl o čtyři procenta,“ připomněl statistik.

Podobně poklesl v regionu i čistý disponibilní důchod, podle kterého se hodnotí ekonomický blahobyt. Poté sice přišel dvouletý růst, jenže po něm opět další propad, kdy HDP poklesl o 2,4 procenta. Čistý disponibilní důchod spadl dokonce téměř o tři procenta.

Roky 2012 a 2013 pak současně byly vůbec nejhorší pro živnostníky. Jejich počet v průběhu těchto dvou let poklesl o více než deset tisíc. Naopak firem registrovaných v obchodním rejstříku za toto období mírně přibylo.

Vyšší výkon, ale s menším počtem zaměstnanců

Silnější ekonomika však neznamená, že se na podobnou úroveň jako v roce 2008 vrátila i nezaměstnanost. Naopak. Přestože už výkon firem v regionu loni zřejmě překonal rekordní rok 2008, zvládly tento výsledek s podstatně nižším počtem pracovníků než tehdy. Zatímco v roce 2008 bylo bez práce jen 23 470 lidí v produktivním věku, na konci roku 2014 to bylo 38 990 lidí.

„Ani v následujících letech se nedá předpokládat, že se nezaměstnanost vrátí tam, kde byla v roce 2008,“ uvedl mluvčí krajské pobočky úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Podle něj se na tom podepisuje několik faktorů. „Firmy řeší růst výroby především investicemi do nových technologií, které nejsou tak náročné na zaměstnanost, a také výrazně omezily řadu činností, které úplně nutně nepotřebují. A pokud je potřeba zvýšit produkci, řeší to často za cenu přesčasové práce, než by nabrali další lidi,“ vysvětlil Mikšaník.

Loni sice celkový počet nezaměstnaných lidí klesl oproti roku 2013 zhruba o deset procent, Mikšaník ale upozorňuje, že velký vliv měla aktivní politika zaměstnanosti financovaná státem.

„V průběhu loňského roku podpořil stát v regionu 6 500 a podpořil vzdělávání a rekvalifikace pro 3 500 zaměstnanců,“ shrnul.

Lidé, kteří si práci udrželi, si podle statistik polepšili

Naopak lidé, kteří si práci udrželi, si i přes ekonomický propad v uplynulých letech polepšili. Jejich průměrná hrubá mzda se zvedla o částku přesahující 2 000 korun. A za své peníze si také koupili o něco víc než před lety.

„Díky tomu, že tempo růstu nominálních mezd převýšilo tempo růstu inflace, se reálné mzdy v kraji v letech 2008 až 2013 zvýšily o 2,6 procenta,“ řekl Frelich.

Místopředseda krajské hospodářské komory Tomáš Sýkora vyzvedl, že ekonomika už dosáhla úrovně v roce 2008.

„Bohužel Olomoucký kraj patří podle výkonnosti ekonomiky pořád mezi nejslabší regiony. Přitom má potenciál být v první pětce,“ míní Sýkora.

Podle něj regionu nejvíce chybí velké investice především do špičkových technologií, které by zdejší ekonomiku posunuly výš.