Na některých místech v Olomouci stačí prudké deště a lidé už se musí bát, že jim do domu vtrhne voda. Na snímku zaplavená ulice Novosadská po bleskové povodni na začátku srpna.

Na některých místech v Olomouci stačí prudké deště a lidé už se musí bát, že jim do domu vtrhne voda. Na snímku zaplavená ulice Novosadská po bleskové povodni na začátku srpna. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Experti mají vymyslet, jak ochránit Olomouc před přívalovými dešti

  • 8
Tečou tam jen obyčejné potoky, někdy ani ty ne. Přesto se lidé v některých částech Olomouce při každém větším lijáku brodí po kotníky ve vodě. Ta tam totiž nemá kam odtékat. Pomoci minimálně sedmi takovým čtvrtím by teď měla studie, kterou si město nechává zpracovat.

Odborníci budou zkoumat okolí Křelovského potoka a melioračních příkopů v Řepčíně, Hejčíně, Týnečku nebo Chválkovicích. Pozornosti se dostane i Adamovce v Droždíně a Lošovskému potoku.

"Studie by měla zjistit současný stav odvádění vod z vybraných lokalit a zároveň navrhnout, jak efektivně zadržet srážkovou vodu, zpomalit její odtok a vyhnout se tak zahlcení kanalizace nebo toků," uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Jana Urbaníková.

Radnice, kterou analýza přijde na půl milionu korun, tvrdí, že na problémy ji v postižených místech upozornily až přívalové deště z letošního léta. Například Droždínští ale namítají, že na ně poukazovali už roky.

Potok Adamovka totiž zdejším lidem pravidelně po větších deštích vyplavuje sklepy. "Největší problémy nám dělá propustek pod komunikací, který je částečně usměrněný do potrubí. Asi tři sta metrů pod ním je osm domů, kterým při deštích teče voda do sklepů," popsala předsedkyně komise městské části Droždín Eva Tušková.

"Voda navíc ohrožuje i novou výstavbu pod Droždínem," doplnila s tím, že problémy řeší s radnicí už dva nebo tři roky. Ale až po posledním lijáku a opětovných stížnostech lidí se podle ní odpovědní úředníci přijeli k Adamovce podívat. A výsledek? "Stavební práce kolem toku by mohly začít v roce 2011," řekl už dříve náměstek Svatopluk Ščudlík.

Škody z bleskové povodně dosáhly dvou milionů

Škody, které během přívalových dešťů v srpnu napáchala velká voda v Olomouci, dosáhly už 1,8 milionu korun. Dalších dvě stě tisíc stálo jejich odstraňování. "Většinu majetku jsme ale měli pojištěnou, takže to budeme řešit přes pojistné plnění," poznamenal náměstek Jiří Martinák.

Nejhůře během letních záplav dopadla čtvrť Slavonín, kde se voda nevešla do koryta Nemilanky. Jen tady město odhadlo škody na 700 tisíc korun. I proto začne radnice už na jaře stavět ve Slavoníně suchou nádrž.

Poldr za sedm milionů korun vyroste v místním biokoridoru. Hráz bude asi 230 metrů dlouhá a 4,5 metru vysoká. Devadesát procent nákladů chce město pokrýt s pomocí evropské dotace.