Bývalý ředitel městské firmy viní starostu, že společnost dělala zakázky pro jeho firmu a to za nevýhodné ceny. Ilustrační snímek

Bývalý ředitel městské firmy viní starostu, že společnost dělala zakázky pro jeho firmu a to za nevýhodné ceny. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Své firmě přilepšil na úkor obce, viní exšéf městských služeb starostu

  • 7
Bývalý šéf městské společnosti Rapos Rapotín poslal policii na zdejšího starostu Pavla Žerníčka. Obvinil ho, že ještě jako jednatel Raposu uzavřel kontrakt s vlastní firmou a na úkor obecní společnosti pomohl svému podnikání.

Starosta Rapotína na Šumpersku Pavel Žerníček rozhodně nemůže říct, že by se mu nedařilo. Za předchozí volební období pronikl do finále soutěže o nejlepšího starostu v Česku, v říjnových volbách navíc v čele kandidátky hnutí ANO v obci opět zvítězil a zastupitelé ho následně výraznou většinou hlasů potvrdili ve funkci na další čtyři roky.

K tomu jeho firma BC Morava získala letos potřetí titul Firma roku v Olomouckém kraji. Jenže právě kvůli propojení obou rolí - tedy v čele vlastní firmy i prvního muže radnice - nyní Žerníček čelí nepříjemnostem. Konkrétně policejnímu vyšetřování, které spustilo trestní oznámení.

To na Žerníčka podal Miroslav Dušek, bývalý ředitel Raposu Rapotín, což je městská společnost, která ze 100 procent patří obci a plní hlavně funkci technických služeb. Žerníček v ní během starostování zastával coby nejvyšší představitel obce post jednatele, ze kterého odstoupil před komunálními volbami letos v září.

Dušek v trestním oznámení tvrdí, že Žerníček během minulého volebního období uzavřel za svoji BC Morava, která vyrábí kovové konstrukce, s městskou společností kontrakt, na kterém jeho firma vydělala a Rapos naopak tratil. Podle Duška totiž Žerníček v roce 2013 přesvědčil zastupitelstvo, aby pro Rapos koupilo v obci za čtyři miliony korun část průmyslového areálu.

„Obec koupila areál pro Rapos údajně proto, že jej potřeboval. Místo toho tam ale Rapos musel nakoupit techniku a byla tam zřízena kovovýroba, která dělala zakázky pro firmu pana Žerníčka,“ tvrdí Dušek.

Exředitel: Starostova firma vydělala na úkor Raposu 400 tisíc

Podle něj navíc za ceny, které byly pro městskou společnost nevýhodné.

„Když jsem kritizoval ceny fakturované firmě BC Morava, které připravoval pan starosta, setkal jsem se s jeho nelibostí,“ uvedl Dušek, podle něhož starostova firma na zakázce vydělala na úkor Raposu přibližně 400 tisíc korun, což se podepsalo na loňském záporném hospodaření městské společnosti.

Dušek ve vedení Raposu musel skončit počátkem letošního roku, trestní oznámení podal v říjnu. Sám v něm připouští, že jde i o reakci na výsledek voleb, které Žerníček v Rapotíně vyhrál, a stal se znovu starostou. Existenci trestního oznámení potvrdila i policie, která se jím podle svého šumperského mluvčího Josefa Bednaříka již začala zabývat.

Nemám se za co stydět, odmítá obvinění starosta

Sám Žerníček věc příliš komentovat nechtěl. „Nebyl jsem policií vyrozuměn, že na mne bylo podáno trestní oznámení. Nebyl jsem tudíž ani požádán o vysvětlení. Proto se nemám k čemu vyjadřovat. Iniciativa pana Duška je jeho soukromá věc,“ reagoval na dotaz MF DNES. Jakékoliv pochybení však odmítá.

„Samozřejmě je mi nemilé, že moje rodina je z něčeho takového nařčena. BC Morava je totiž rodinná firma, která byla již třikrát vítězem soutěže Firma roku Olomouckého kraje. Nemáme se za patnáct let její existence za co stydět,“ sdělil pouze Žerníček po opakovaných žádostech o vyjádření.

MF DNES požádala o posouzení dostupných informací právníky organizace Transparency International (TI), která se věnuje monitorování korupce. Podle TI má rapotínský případ dvě roviny: možný střet zájmů a pak také oblast obchodního práva.

„Střet zájmů lze velmi těžko identifikovat. Obecně je zakázáno, aby veřejný funkcionář (starosta) využil svého postavení, pravomoci, informací získaných při výkonu funkce k získání prospěchu pro sebe či jinou osobu,“ uvedl právník TI Petr Leyer.

Řízení dvou firem ve stejném oboru může porušovat právo

Samotné působení starosty v čele soukromé i obecní společnosti ještě střetem zájmů být nemusí, podle Leyera by k němu došlo až v určité konkrétní situaci.

„Tím by mohlo být například to, pokud by starosta obce hlasoval a aktivně lobboval mezi zastupiteli - pokud se to opravdu stalo - za nákup zmíněného areálu, a věděl, že z této transakce bude těžit i jeho soukromá společnost,“ vysvětlil Leyer.

„Druhá rovina případu ovšem spadá do oblasti obchodního práva a tzv. zákazu konkurence. Jde o to, že jednatel společnosti s ručením omezením nesmí podobnou funkci zastávat v jiné společnosti s obdobným předmětem podnikání. Zde by popsané okolnosti mohly nasvědčovat tomu, že mohlo dojít k porušení zákazu konkurence,“ upozornil právník TI.

Kovovýrobou se totiž zabývá jak BC Morava, tak se jí v inkriminované době věnoval rovněž Rapos. Ten ji ukončil poté, co BC Morava rozšířila výrobu v nově postavené hale. Zaměstnance z kovovýroby Raposu pak zaměstnala právě BC Morava.