Pavel Paloncý (vlevo) získal společně s Filipem Šilarem stříbro na závodě v...

Pavel Paloncý (vlevo) získal společně s Filipem Šilarem stříbro na závodě v Andoře. Pro šumperského vyznavače extrémních sportů to byl podle něj zřejmě vůbec nejtěžší závod, jaký kdy běžel. | foto: Andrea Nogová

Tisíce metrů převýšení na 230 kilometrech zdolávali Češi na závodě tři dny

  • 0
Zdolat trasu dlouhou 230 kilometrů a neuvěřitelné převýšení dvacet tisíc metrů musel vyznavač extrémních závodů Pavel Paloncý ze Šumperka. Spolu s parťákem Filipem Šilarem se postavil na start jednoho z nejextrémnějších běžeckých závodů na světě, který se konal v Andoře – malém knížectví obklopeném hřebeny Pyrenejí.

Prudké svahy, ostré horské hřebeny, hromady suti. Přesně takový terén známému šumperskému sportovci libujícímu si v extrémech vyhovuje.

„V Andoře buď jdete do dvacetiprocentního stoupání, nebo dvacetiprocentního klesání. Tam je každý závod tvrdý,“ uvádí základní charakteristiku místního terénu šumperský běžec.

Trasa závodu vedla přes pět vrcholů ve výšce nad 2 900 metrů nad mořem, překonat účastníci museli i více než třicet vrcholů vysokých nad 2 500 metrů. Celková průměrná nadmořská výška, ve které se závodníci pohybovali, překročila 2 300 metrů.

„Ale čísla jako převýšení nebo délka nebyla na tomhle závodě to nejtěžší. Neustále jsme balancovali na nějakém ostrém hřebeni, velká část trati vedla v sutích a na některých místech byly dokonce řetězy,“ vypráví Paloncý.

Zprvu se propadli startovním polem, držet tempo se ale vyplatilo

Česká dvojice dorazila do cíle na druhém místě v čase 72 hodin a 40 minut, v terénu tak byla déle než tři dny. Jejich průměrná rychlost se pohybovala nad třemi kilometry v hodině.

„Terén byl brutální, takže se v něm moc běhat nedalo, ale přesně tohle nám sedí,“ svěřuje se závodník. Zpočátku to přitom podle obou borců na stříbrnou příčku nevypadalo.

„Na prvních dvaceti kilometrech jsme se pohybovali spíš vzadu, propadali jsme se startovním polem, ale nenechali jsme se tím rozhodit a drželi si svoje tempo. V náročných technických pasážích jsme pak začali ztrátu stahovat,“ popisuje šumperský milovník extrémů.

Do posledních čtyřiceti kilometrů už vbíhali pouze s dvacetiminutovou ztrátou na vedoucí španělsko–francouzskou dvojici.

„Řekli jsme si, že po nich půjdeme. Museli jsme je dostat pod tlak a nedat jim prostor na odpočinek. Prostě jsme chtěli zkusit se závodem ještě něco udělat. Sice nám v závěru došly síly, ale aspoň jsme to zkusili,“ řekl Paloncý, který má za sebou ještě mnohem delší závody. Jen devět dnů před Andorrou se vrátil ze Skotska, kde absolvoval 430 kilometrů.

„Čím víc nad tím přemýšlím, tak bych řekl, že závod v Andoře byl ten vůbec nejtěžší, jaký jsem kdy běžel. Kombinace převýšení a horského terénu udělala svoje,“ bilancuje šumperský závodník.

Oba borci si teď chtějí od běhání pořádně odpočinout, pak se ale vrátí k tréninku. Už v srpnu totiž budou reprezentovat Česko na mistrovství světa v adventure racingu ve Wyomingu v USA.