Šetrnější, přesnější a rychlejší. Olomoucká nemocnice má nový mamograf

  • 15
Na jednom z nejmodernějších mamografů, který je šetrnější a přitom přesnější než jeho předchůdci, se mohou nově nechat vyšetřit ženy v olomoucké fakultní nemocnici. Přístroj je součástí velké obměny vybavení v celkové hodnotě přes sto milionů korun.

Nový mamograf, který v Česku slouží pouze na pěti místech, produkuje menší dávky záření, současně ale zvládá přesnější zobrazení včetně možnosti trojrozměrné vizualizace tkáňových struktur. Díky ní mohou lékaři odhalit i dosud těžko viditelná ložiska.

„Mamografie patří mezi základní metody zobrazování prsu. Ročně ve fakultní nemocnici vyšetříme jen v rámci prevence okolo šesti tisíc žen a provedeme další dva tisíce diagnostických vyšetření,“ nastínil přednosta radiologické kliniky Miroslav Heřman.

Nový mamograf nemocnice

Nový přístroj nabízí podle lékařky oddělení mamární diagnostiky Lucie Veverkové ženám řadu výhod.

„Je rychlejší, takže samotné vyšetření trvá asi tři minuty a máme pak i více času na konzultaci. Ve většině případů používáme klasické dvojrozměrné zobrazení, ale v případě potřeby, zejména u mladších žen, kde je prsní žláza hutná, můžeme nyní využít zobrazení 3D. Díky němu můžeme odhalit i změny, které by jinak nebyly patrné,“ shrnula Veverková.

„Můžeme se také vyhnout případným častějším vyšetřením a v některých případech i kontrolnímu odběru vzorku tkáně v rámci biopsie. To je postup, který je pro ženy určitě šetrnější a komfortnější,“ dodala.

Nemocnice má i novou magnetickou rezonanci a tomografii

Ženám ve věku 45 let a více hradí preventivní mamografické vyšetření prsou jednou za dva roky zdravotní pojišťovna. Do screeningového programu jsou zařazeny i ženy od 40 do 44 let, ty si ovšem vyšetření hradí samy. Ve fakultní nemocnici je přijde na 787 korun.

Největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji investovalo do modernizace v podobě čtyř špičkových přístrojů 112,5 milionu korun, přičemž 85 procent částky pokryla dotace z evropských fondů.

Kromě mamografu jde ještě o magnetickou rezonanci, skiaskopicko-skiagrafickou sklopnou stěnu využívanou zejména při vyšetření zažívacího traktu, či hybridní kameru počítačové a pozitronové emisní tomografie určenou především pro diagnostiku nádorových a zánětlivých onemocnění.