V Olomouckém kraji brzy opět začne sezona farmářských trhů. Změn se dočkají třeba v Olomouci, kde se trhy oproti loňsku (na snímku) přesunou z Dolního náměstí na Horní.

V Olomouckém kraji brzy opět začne sezona farmářských trhů. Změn se dočkají třeba v Olomouci, kde se trhy oproti loňsku (na snímku) přesunou z Dolního náměstí na Horní. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Farmářské trhy chystá letos v Olomouckém kraji nejméně sedm měst

  • 1
Postrádali jste přes zimu sýry, pečivo, zeleninu, ovoce, med, bylinky nebo vejce domácí výroby? S příchodem jara se na to všechno můžete opět těšit, znovu totiž začínají farmářské trhy. Od dubna je lze navštívit v řadě měst regionu. Jejich pořadatelé lákají zákazníky na více stánků či originální produkty.

V Olomouci je důležitou informací stěhování trhů z Dolního náměstí, které město opravuje. "Kvůli rekonstrukci Dolního náměstí, kde jsme v loňském roce trhy pořádali, se letos přesouváme na Horní náměstí před podloubí radnice," upozorňuje pořadatelka olomouckého Hanáckého farmářského trhu Markéta Záleská.

"Měníme také termíny konání, trhy v Olomouci budou vždy první a poslední sobotu v měsíci, jinak budou bývat v pátky," dodala. Prvním termínem tak bude sobota 7. dubna, kdy se bude konat velikonoční trh.

Stejně jako v loňském roce se lidé v Olomouci mohou těšit na více než 30 prodejců, od kterých mohou nakoupit sezonní zeleninu a ovoce, mléčné výrobky z kravského, kozího a ovčího mléka, maso a uzeniny, ryby, pečivo či vejce.

"Na trhu budou k dostání i produkty oceněné regionálními značkami Haná regionální produkt a Jeseníky originální produkt a také ty, které obdržely ocenění Regionální potravina Olomouckého kraje. Chceme tak podporovat především regionální výrobce," doplnila Záleská.

Sezonu farmářských trhů odstartuje v Olomouckém kraji Litovel

O regionálních výrobcích mluví i pořadatelé trhu v Hranicích. V květnu jim totiž chtějí slavnostně předat certifikát. "V jarním termínu 11. května bychom rádi předali některým prodejcům certifikát značky Moravská brána a zařadili se tak vedle značek Haná a Jeseníky jako třetí v pořadí," vysvětlil za pořadatele František Kopecký.

Nejméně dvacet stánků pak postaví pořadatelé trhů na náměstí Přemysla Otakara v Litovli, které se v tomto roce uskuteční dohromady čtyřikrát. Oproti ostatním jsou výjimkou v tom, že se poprvé uskuteční dokonce už na konci března.

"Všechny trhy budou spojeny s doprovodným kulturním programem," vyzdvihuje lákadlo za organizátory Julie Zendulková z Moravské cesty.

Trhy ani v zimním období naopak nepřerušili v Přerově. Lidé si tu navíc mohou vybrat hned ze dvou. "Trhy v kryté hale přerovského výstaviště pořádáme každou třetí neděli v měsíci za každého počasí, lidé u nás najdou sortiment od zeleniny po pštrosí speciality," říká pořadatel Hanáckých farmářských trhů Milan Chytil.

Zábřeh ještě nerozhodl, Šumperku se soboty neosvědčily

O den dříve, tedy každou třetí sobotu, pak najdou Přerované domácí výrobky i na Městských trzích na náměstí T. G. Masaryka. "Rádi bychom letos v létě dělali trhy i dvakrát do měsíce, navíc plánujeme zařadit žánrový sortiment. Tento měsíc to byly zabijačkové speciality, na jaře chceme prodávat třeba sazeničky," plánuje přerovský radní Václav Zatloukal.

Pro velký loňský úspěch se rozhodli pořádat druhý ročník Venkovských trhů také ve Šternberku, první trhy se uskuteční v polovině dubna a poslední na začátku října. Celkem trhy obsadí sedm termínů.

O datu konání naopak ještě nerozhodli v Zábřehu. "Trhy ale určitě budou, nejpozději v květnu. Čas zachováme stejný jako loni, určitě ale chceme změnit den tak, aby se to dobře pamatovalo a lidé si na to zvykli. Ve hře je zatím každá první středa v měsíci," uvedl Tomáš Krejčí, který má trhy na starosti.

V Šumperku se trhy jako dosud budou konat v pátek, i když s termínem loni pořadatelé experimentovali. "Loni jsme dvakrát zkusili uspořádat trhy v sobotu, zájem se ale nezvýšil. Kdo na trhy chce, navštíví je ráno před prací nebo v polední pauze. A kdo ne, ten nepřijde ani v sobotu," řekla pořadatelka Lucie Hošková.