Dnešní podobu získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895-1910. Romantickou přestavbou vznikla dokonalá představa mohutného středověkého sídla.

Dnešní podobu získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895-1910. Romantickou přestavbou vznikla dokonalá představa mohutného středověkého sídla. | foto: CzechTourism

Hrad Bouzov nadchne cyklisty i zájemce o mučení a draky

  • 0
Bouzov má letos pro návštěvníky připravenou novou prohlídkovou trasu Draci a drakobijci a také výstavu o útrpném právu. Sportovci mohou na hrad přijet na kole krásnou přírodou. Pokud se sem vypravíte v poslední srpnový den, užijete si i zábavu a muziku putovního festivalu Moravské hrady.cz.

Nová prohlídková trasa nazvaná Draci a drakobijci prochází severním sklepením hradu. Kdo má rád mučení, může v první festivalový den zhlédnout na hradě výstavu o útrpném právu v prostorách bývalé konírny. K vidění tu jsou křeslo pro čarodějnice, bičovací lavice, vodní lavice, skřipec, klec pro odsouzence, kláda, palečnice, španělská bota, drásací a vodící tyče i nože a jehly.

Jak se sem dostat?

Hrad Bouzov se nachází zhruba 30 kilometrů od kraje města Olomouc v blízkosti rychlostní silnice R35 na Mohelnici. Vlakovou výstupní stanicí jsou Moravičany, odkud bude zavedena kyvadlová doprava autobusem.

Sobota na festival
Železniční stanice Moravičany - Bouzov 11:00, 12:00, 13:00, 15:00, 16:00 a 17:00

Sobota z festivalu
Bouzov - železniční stanice Moravičany 21:50, 22:20

Neděle z festivalu
Bouzov - železniční stanice Moravičany 10:00 11:00

A jaký je vlastně hrad Bouzov? Byl založen na počátku 14. století, Búz z Búzova byl v letech 1317-1339 prvním známým držitelem hradu. V letech 1472-1696 byl v majetku mnoha různých českých a moravských rodů.

Pak celé panství kupuje řád německých rytířů a jeho majetkem zůstal Bouzov až do roku 1939, kdy byl konfiskován poprvé. Další konfiskace následovala po skončení druhé světové války, kdy památka přešla do vlastnictví československého státu.

Dnešní podobu získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895-1910. Nákladná a náročná rekonstrukce byla provedena citlivě. Romantickou přestavbou vznikla dokonalá představa mohutného středověkého sídla, v jehož objektech se prolíná několik uměleckých slohů.

Oblíbili si jej zejména filmaři, krom spousty jiných titulů se objevil třeba i v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci, kdy Jíra poletoval kolem věže.

Hrad Bouzov
Hrad Bouzov při západu slunce.
Hrad Bouzov

Rovinkou na hrad, pak do obce vypálené nacisty

Kdo má kolo, může si výlet na hrad pěkně užít. Cyklistická trasa z Litovle do Bouzova a zpět poskytuje totiž nejen cestu krásnou přírodou, ale i prohlídky památek či koupání. Pokud chce někdo spojit sportování s touhou prohlédnout si zajímavá místa, je pro něj stezka z Litovle do Bouzova ideální.

Hrady CZ na Bouzově

Pátek 31. srpna
Areál hradu otevřen od 18:00
Karnevalový zahajovací večírek v hradních prostorách – každá maska dostane dárek.
Kapely: Nebe, No Name, UDG

Sobota 1. září
Kapely: Chinaski, MIG 21, Horkýže slíže, Visací zámek, Sto zvířat, Xindl X, Ewa Farna a další

Prvních patnáct kilometrů vede Litovelským Pomoravím téměř po rovině. Zastavit se zájemci mohou v arboretu v Bílé Lhotě. Pak přichází pár kilometrů do kopce k hradu Bouzov. Prohlídku by si nikdo neměl nechat ujít.

Z Bouzova do Javoříčka, obce vypálené před koncem války nacisty, se jede malebným údolím s nově postavenými rybníky. Javoříčské jeskyně dávají nevšední zážitky. Z Javoříčka jde pak trasa ještě kousek do kopce do Ješova a pak už přes Slavětín a Chudobín zpět do Litovle. Obec Chudobín je zajímavá tím, že jsou v ní hned tři kostely, každý pro věřící jiného vyznání.

Více informací najdete na stránkách hradu.