Dobrý řidič Smetana jde do kin, v Olomouci ho uvidí s předstihem

  • 24
Známý příběh olomouckého "tykadlového řidiče" Romana Smetany míří do kin. Nesestříhaná verze snímku Dobrý řidič Smetana má předpremiéru "doma" v Olomouci, kde se celá kauza odehrála. Místní tak mohou film vidět s týdenním předstihem před celostátní premiérou.

Smetana, který politikům na předvolebních billboardech přimaloval tykadla a šel za to nesplnění alternativního trestu na sto dní do vězení, inspiroval filmaře Víta Klusáka a Filipa Remundu.

Natočili dokument, který časosběrnou metodou sleduje vývoj celého případu. Multikino poblíž centra města ho promítá každý den od 18:40.

"Romanův příběh jsem zpočátku jako většina sledoval skrz internet. Pro rychlá média to byla vděčná potrava: legrační příběh podivného hrdiny, tykadla jak z kresleného vtipu, konflikt v podobě občanské neposlušnosti (ale ne zase až tak palčivě naléhavé, a tudíž neobtěžující unylého čtenáře), v záporné roli manželka exministra, který byl vždycky raději celebritou než úředníkem - prostě vděčná absurdita, kterou budou chtít lidé probírat, sdílet, lajkovat…," vypráví režisér a kameraman Vít Klusák.

Základem pro film se stal televizní dokument

Romana Smetanu soud za malování tykadel politikům na plakátech odsoudil k uhrazení finanční škody a sto hodinám veřejně prospěšných prací. Smetana škodu uhradil, na práce však odmítl nastoupit s tím, že by tak přiznal svou vinu za to, co vnímá jako legitimní politický protest.

Soudkyně Markéta Langerová, která proces vedla a je ženou exministra vnitra Ivana Langera z ODS, mu kvůli tomu změnila trest na sto dní vězení.

Smetana však do cely odmítl nastoupit a zmizel. Po zatčení si odseděl třetinu trestu a díky intervenci tehdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila mohl na svobodu. Nejvyšší soud však Pospíšilovu stížnost zamítl a Smetana si tak musel odsedět i zbylých 67 dní trestu.

Základem pro celovečerní film se stal původně televizní dokument, verze pro kina se od něj ale liší. Je o půl hodiny delší, odvážnější a provokativnější. A také mnohem adresněji poukazuje na korupčníky z řad českých politiků, a navíc hlouběji vykresluje samotného hlavního hrdinu.

"Jako jediní jsme se dostali za Romanem Smetanou s kamerou do věznice, natočili jej v cele i během propouštění o Vánocích 2012. Máme i záběry u olomouckého soudu, na nichž státní zástupce obhajuje přesvědčení, že Smetana patří do vězení," přibližují autoři.

Scény, které byly v televizní verzi "vypípané", zaznívají v kinoverzi v plném znění bez cenzury.

Smetana se filmařům vyhýbal

"Četl jsem už několikrát, že jsme Romana zneužili pro účely filmování a vozili ho jako cirkusového medvěda, cituju z Facebooku. Často se pak ukáže, že to píšou lidé, kteří film vůbec neviděli a usuzují tak ze situace, kterou znají z jiných médií, kdy Roman dostihl tehdejšího premiéra Nečase ve volebním štábu ODS maskován parukou a brýlemi," uvedl Klusák.

"Zodpovědně prohlašuju, že jsme ještě snad nikdy netočili s někým tak tvrdohlavým a neovlivnitelným, jako je Roman Smetana," dodal s tím, že řidič sám tak s filmaři vlastně nespolupracoval.

"Většina scén vznikla buď náhodou, nebo po velkém prosení, jestli můžeme alespoň na chvíli zapnout kameru. S premiérem se chtěl setkat o vlastní vůli a řekl nám o tom jen proto, abychom mu pomohli zjistit, v kolik hodin půjde pan Nečas v Rožnově volit," řekl režisér.

"Když to pak nevyšlo, přemlouval jsem Romana dlouze do telefonu, že když sebral odvahu v sobotu a je ta šance v neděli, že by to měl zkusit. Odmítl to, že je unavený a že to tak asi mělo být, a s tím se rozloučil. Pak náhle volal zpátky, že se radil s dobrým přítelem a že tedy do Prahy dorazí," dodal Klusák.

Že natáčení s "tykadlovým řidičem" nebylo jednoduché, potvrzuje i druhý režisér a kameraman Filip Remunda.

"S Romanem jsme se jen tak, bez kamery, bavili několik hodin. Přijeli jsme za ním do Olomouce, abychom se mu představili. Vzal nás do své oblíbené vinárny, kam chodí na ovocný čaj. Rozloučili jsme se s tím, že nám napíše, jestli můžeme přijet natočit, jak řídí autobus v den, kdy má nastoupit do vězení."

Jenže už cestou do Prahy filmařům na mobil přišla zpráva, v níž oznámil, že si vše dobře rozmyslel a že s nimi natáčet nechce.

"Bez kamery jsme prý ale docela sympatičtí," dodal Remunda.

Nakonec přece jen s řidičem natočili alespoň úvodní rozhovor, pak zase zmizel. Snímek zachránila náhoda, která filmaře a Smetanu svedla dohromady na pražské demonstraci.

Na jednom se oba tvůrci shodují: "Roman Smetana si byl celou dobu vlastním scenáristou a režisérem a my na něj měli minimální vliv."