Pohled na část areálu bývalého cukrovaru v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku, kde by měla vzniknout továrna na získávání tuků z odpadních vod. Místní se ale bojí zápachu a hluku z dopravy.

Pohled na část areálu bývalého cukrovaru v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku, kde by měla vzniknout továrna na získávání tuků z odpadních vod. Místní se ale bojí zápachu a hluku z dopravy. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Firma chce dělat tuk z odpadní vody, místní lidé se bojí zápachu

  • 2
V areálu bývalého cukrovaru v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku má vyrůst nová továrna. Pomocí unikátní technologie by jako jediná v Česku získávala tuky z odpadních vod. Práci tu má najít až třicet lidí. Místním se však nápad nelíbí, bojí se zápachu a hluku od kamionů, které by do firmy jezdily.

Výstavbu na ploše 12 tisíc metrů čtverečních chystá společnost Onivon přes svou dceřinou firmu Biodam. Počítá s třísměnným provozem, kapacitou padesát tisíc tun vody a produkcí kolem 12,5 tisíce tun tuku ročně.

Vstupní surovinou bude odpadní voda z vývařoven, kuchyní, zpracoven masa, ryb, ovoce, zeleniny, obilovin či mlékáren. Produktem pak čistý tuk, který se využívá jako součást paliv či maziv. Jako palivo v cementárnách slouží i vedlejší produkt – perlit.

"Jde o investici v řádu stovek milionů korun, na kterou se budeme snažit získat evropské dotace. Zbytek pokryjeme z vlastních zdrojů a z úvěru. Pokud vše půjde dobře, na přelomu nebo začátkem příštího roku bychom chtěli začít stavět," řekl manažer Onivonu Petr Machač.

Místním se však plán moc nezamlouvá. Protestní petici podepsalo přes 570 lidí, tedy zhruba čtvrtina z jednadvaceti stovek zdejších obyvatel. Obávají se především zápachu a rovněž toho, že Němčicemi opět jako za dob cukrovaru začne jezdit spousta nákladních aut.

"Mám obavy, že plánovaný provoz zapříčiní zhoršení současného stavu a negativně ovlivní bydlení mé rodiny v této části města," stěžuje si obyvatelka Němčic Helena Štěpánková.

Podle Petra Machače ze společnosti Onivon jsou ale obavy obyvatel zbytečné. "Jde o uzavřený proces. Surovina se dováží v cisternách, kontejnerech a barelech a zpracovává se v uzavřených a odsávaných prostorách. Veškerý odsávaný vzduch prochází biologickým filtrem," vysvětlil.

Lidem by nová pracovní místa pomohla, říká starostka

Plánovaná kapacita podle něj znamená zhruba dvě auta za hodinu, zatímco v době cukrovaru jich byla dvacítka. "Zájemcům jsme připraveni nabídnout exkurzi do Německa, kde funguje závod s dvojnásobnou kapacitou. Stojí v aglomeraci a stížnosti řešit nemusel," tvrdí.

Investici do unikátní technologie, která by byla první svého druhu v Česku, podporuje němčická radnice. Starostka Ivana Dvořáková řekla, že závod přinese pracovní místa, investor zároveň městu přislíbil dotace na kulturu, sport a životní prostředí.

"Nejdůležitější je, že v průmyslové zóně bude fungující firma. Zatím lidé za prací musejí dojíždět a utrácejí jinde. Posílí se tak ekonomika města. Nebude to navíc žádná skládka, nic se tady nebude hromadit. Jediné, co zůstává, je voda, která půjde do čističky," prohlásila.

Plánem se už zabýval i Krajský úřad v Olomouci. "Hluk bude měřen v rámci zkušebního provozu. Pro omezení možnosti šíření pachových látek a prašnosti do okolí je navrženo několik opatření," nastínil Radomír Studený z odboru životního prostředí a zemědělství na kraji.