Pražská firma Simple Way viní olomouckou univerzitu z manipulování zakázky na specializovaný portál pro lékařskou fakultu (na snímku její teoretické ústavy).

Pražská firma Simple Way viní olomouckou univerzitu z manipulování zakázky na specializovaný portál pro lékařskou fakultu (na snímku její teoretické ústavy). | foto: Petr Zatloukal, www.lf.upol.cz

Firma viní olomouckou univerzitu, že dala zakázku „svým lidem“

  • 0
Olomoucká Univerzita Palackého čelí nařčení, že manipulovala zakázku na e-learningový portál za půl milionu korun. Pražská společnost Simple Way, která se o tendr neúspěšně ucházela, totiž tvrdí, že škola nechala účelově vyhrát Sdružení CEPAC Morava, v němž se angažují lidé z olomoucké univerzity.

Podle Simple Way se navíc CEPAC po jejím softwaru poptával už před vyhlášením výběrového řízení, a o zakázce tak věděl ještě před jejím oficiálním vyhlášením.

Univerzita i CEPAC všechna nařčení odmítají a oponují, že zákon neporušily. Rektor Univerzity Palackého Miroslav Mašláň nicméně nakonec celou zakázku zrušil, údajně kvůli chybnému zpracování zadávací dokumentace.

Celá kauza začala na jaře. SimpleWay se v březnu účastnila soutěže o zakázku za půl milionu korun, kterou vyhlásila Univerzita Palackého, přičemž škole nabídla svůj vlastní software za 336 tisíc korun. Hodnotící komise však nakonec vybrala sdružení CEPAC, které zvítězilo s cenou 380 tisíc korun.

"Překvapilo nás, že jsme nakonec na webu vítěze našli informace, že ve statutárních orgánech CEPACU jsou osoby, které působí na univerzitě. A to je konflikt zájmů jako z knížky," říká právní zástupce Simple Way Miroslav Cák.

"Zadavatel je totiž povinen na základě zásady transparentnosti zaručit, že u osob zúčastněných na přípravě výběrového řízení, hodnocení a výběru nedochází ke konfliktu zájmů ve smyslu preference anebo znevýhodnění některé z nabídek," dodává.

Nešlo o střet zájmů, říká univerzita i sdružení CEPAC

Tyto informace potvrzuje i pohled na stránky sdružení. V sekci statutární orgány lze najít jako předsedu valné hromady Lubomíra Dvořáka z Univerzity Palackého. Ve správní radě pak figurují Lenka Cimbálníková, Vladimír Řehan a Richard Horák. Všichni rovněž z univerzity.

Tyto informace však nejsou podle zástupců školy a výkonného ředitele CEPACU Josefa Drdly přesné. "Univerzita je sice součástí našeho sdružení. Ve statutárních orgánech však nemá zastoupení. Statutárním orgánem je předseda správní rady, jeho zástupcem s podpisovým právem pak výkonný ředitel. Nejedná se však v žádném případě o osoby jakkoliv spjaté s univerzitou," popisuje Drdla.

"K argumentu, že se nejedná o osoby spjaté s univerzitou ve statutárních orgánech, neumím nic rozumného dodat. Stačí si ty jména hodit do vyhledávače a vyjedou odkazy přímo na univerzitu," oponuje právník Cák.

Radek Palaščák z tiskového oddělení Univerzity Palackého rovněž nepopírá, že je škola jednou ze součástí sdružení. Problém v tom ale nevidí.

"Naše oddělení veřejných zakázek si toho bylo vědomo a ověřovalo, zda se jedná o střet zájmů. Nebyl však nalezen zákonný důvod pro vyloučení sdružení z výběrového řízení. UP musela vyhovět dikci zákona a přistupovat ke sdružení jako k nezávislému subjektu," říká Palaščák.

Ministerstvo školství zrušenou zakázku prošetřuje

Podle právníka Simple Way je na celém případu navíc zarážející, že už v listopadu, tedy několik měsíců před vyhlášení zakázky, oslovil jejich firmu zástupce společnosti CEPAC.

"Chtěl po nás nabídkovou cenu k produktu, se kterým jsme pak do zakázky šli. To podle nás vypovídá o tom, že CEPAC v době, kdy logicky měl mít svůj vlastní vítězný produkt, se poptával po konkurenčním softwaru od jiného uchazeče. Lze tedy dovodit, že svůj vlastní software v době výhry soutěže neměl," míní Cák.

I to však ředitel CEPAC Drdla odmítá. "Je to lež a skoro se mi to nechce komentovat. Všechno to bylo naopak. To Simple Way nám nabízeli svůj produkt. Jsme jedna z prvních firem v zemi, která už deset let podobným softwarem disponuje," říká Drdla.

Případem se nyní zabývá ministerstvo školství, které projekt dotuje. "Věc šetříme a chystáme se ji prověřit na místě. Záleží pak na dalším šetření. Ale jednou z variant je, že najdeme pochybení a zahájíme řízení o porušení rozpočtové kázně nebo konstatujeme, že univerzita nepochybila," říká Hynek Jordán z ministerstva školství.

Projekt lékařské fakulty První pomoc - intenzivní medicína, kterého se zakázka týkala, je zaměřený na zvýšení znalostí a zkvalitnění dovedností studentů medicíny v první pomoci, především během provádění neodkladné rozšířené resuscitace.