Přerovský magistrát (na snímku jeho budova) dal pokutu společnosti SAD Trnava, která pro něj zajišťovala městskou hromadnou dopravu.

Přerovský magistrát (na snímku jeho budova) dal pokutu společnosti SAD Trnava, která pro něj zajišťovala městskou hromadnou dopravu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Firmě, která Přerovu zajišťovala hromadnou dopravu, dalo město pokutu

  • 1
Případ Přerov versus slovenský dopravce SAD Trnava pokračuje. Přepravce, který měl pro město zajišťovat MHD, nyní dostal od magistrátu pokutu za to, že v Česku podnikal protiprávně. Podle tamní opozice přitom byla na počátku celého problému chyba města.

"Ukončili jsme nedávno správní řízení a slovenské společnosti jsme uložili pokutu v dolní polovině sazby stanovené zákonem. Částku říci nemůžeme, protože jde o správní řízení," uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Doplnil, že maximálně mohla firma dostat sankci až půl milionu korun. Podle informací MF DNES ale penále nakonec dopravce přišlo na sto tisíc korun.

Spor mezi Přerovem a přepravcem začal už loni v květnu. Společnost SAD Trnava totiž za nejasných okolností ve městě po pěti měsících skončila. Její autobusy přitom měly Přerovem jezdit až do roku 2019.

Opozice: Chybu udělal magistrát a teď za ni pokutuje dopravce

Podle Přerova však vypověděla slovenská firma smlouvu s radnicí proto, že se "nevešla" do plánovaných prokazatelných ztrát a magistrát jí odmítl navýšení doplatit.

S tím však dopravce nesouhlasil. Tvrdil, že výpověď musel podat kvůli rozhodnutí ministerstva, které firmě zakázalo provozovat MHD v Česku, protože sídlí v cizí zemi. Z celé situace přitom viní Přerov.

To si ostatně myslí i zdejší opozice. "Právě zdejší odbor dopravy vydal tendr na provozování MHD jako mezinárodní, ačkoliv podle zákona neměl," nastínila opoziční zastupitelka Helena Netopilová.

"SAD Trnava se tak do něj přihlásila, protože ji ani nenapadlo, že by magistrát mohl jednat protiprávně. Nakonec to byl právě magistrát, kdo vydal slovenské společnosti licenci, ačkoliv neměl. Z tohoto důvodu se mi zdá pokuta neadekvátní," míní.

Trnavští nakonec s autobusy dál jezdí přes dceřinnou firmu

Zástupci magistrátu nesouhlasí. "Postupovali jsme v souladu se stanoviskem ministerstva, v němž nám bylo sděleno, že společnosti SAD nevydalo zvláštní povolení. To přitom SAD Trnava potřebovala k tomu, aby tu mohla provozovat městskou hromadnou dopravu. Dopravce si to měl sám zajistit," uvedla vedoucí oddělení dopravně správních agend magistrátu Ivana Bezroučková.

Dodala, že ve stanovisku ministerstva byl přímo odkaz na to, že je město povinné dopravci uložit pokutu. Pokud se odvolá, bude se případem ještě zabývat krajský úřad.

Zajímavostí je, že v současné době zajišťuje v Přerově MHD dceřinná společnost pokutované trnavské firmy - Dopravní a logistická s. r. o, kterou tu založila trnvavská firma i přes vleklé spory.

Ta se nakonec v listopadu s magistrátem dohodla, že bude dál provozovat MHD ve městě ještě dva roky. Poté město vypíše nové výběrové řízení a musí najít firmu, která bude dopravu v Přerově provozovat dlouhodobě.