Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý u krajského soudu v Brně.

Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý u krajského soudu v Brně. | foto: ČTK

Exšéf zkrachovalého OP je z prvního procesu venku, žalobci složili zbraně

  • 1
Ani pět let vězení, ani vracení 26 milionů prémií. Bývalý ředitel OP Prostějov František Tuhý vyhrál svůj první proces. Žalobci oznámili, že nenapadnou rozsudek, který ho osvobodil s tím, že vyplacení prémií podnik nepoškodilo. Ani korunu odškodného přitom po krachu podniku nedostaly stovky švadlen.

Například osmdesátiletá Božena Zichová z Prostějova pracovala v OP Prostějov 34 let.

„Co já, už jsem v důchodu, ale mladší děvčata nemají práci. Plakala jsem a krachu OP mně bylo hrozně líto. Myslím, že odpovědnost leží na vedení. Oni to všechno vytunelovali, rozkradli. Nevím, jak to jinak říct. My jsme brali pár korun, ale manažeři brali miliony,“ naráží Zichová právě na proces s exšéfem OP Tuhým, který si dle obžaloby neoprávněně vyplatil přes 26 milionů korun na prémiích.

Oděvní podnik skončil v krachu s dluhy přes dvě miliardy a s více než pěti sty věřiteli. Rozprodej majetku ale dluhy nepokryl ani vzdáleně. Hospodaření firmy poté vyšetřovala policie a bývalého ředitele a hlavního akcionáře Tuhého dostala až k soudu.

Brněnští krajští soudci ho v únoru za zpronevěru potrestali pěti lety vězení a nařídili mu, aby více než 26 milionů vrátil. Odvolací Vrchní soud v Olomouci ho však začátkem června překvapivě osvobodil.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci poté zkoumalo možnost, zda by šlo podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Nyní oznámilo, že případ definitivně končí.

„K dovolání není důvod. Nepodáme ho, protože by bylo zamítnuto. Osvobozující rozsudek je správný,“ konstatoval žalobce Zdeněk Rajtr z vrchního státního zastupitelství, který měl případ na starosti.

Soud: OP byl v dobré kondici

Zásadní pochyby okolo osvobozujícího rozsudku však vzbudilo zdůvodnění vrchních soudců, že v době, kdy Tuhý OP šéfoval, byl podnik v dobré kondici.

„Podnik měl zisk v řádu stovek milionů. Generální ředitel a majoritní vlastník si proto mohl nechat část zisku vyplatit. I když porušil formální postup, nezpůsobil tím žádnou škodu, protože podnik měl zisk. Nebyl jediný, komu se prémie vyplácely, dostávali je i zaměstnanci a ostatní členové managementu,“ vysvětloval rozsudek mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

Jak je možné, že podnik s údajnými stamilionovými zisky během roku a půl spadne do krachu s astronomickým dluhem přes dvě miliardy korun, už soudci nevysvětlili.

„Zjištění vrchního soudu týkající se hospodářské situace v OP Prostějov nejsou napadnutelná,“ tvrdí po měsíčním zkoumání osvobozujícího rozsudku Rajtr.

Cesta do pekel aneb Když úvěr následoval úvěr

Šéfka odborů a bývalá členka dozorčí rady Helena Vyroubalová to však viděla diametrálně odlišně.

Kauzy a pád OP Prostějov

- 18. ledna 2010: soud zahájil insolvenční řízení s OP a v květnu vyhlásil konkurz. Dluhy za 2,15 miliardy přihlásilo 555 věřitelů.

- 2013: policisté obvinili bývalého ředitele OP Františka Tuhého za to, že si podle nich v letech 2004 až 2008 neoprávněně vyplatil prémie ve výši 26,3 milionu korun.

- 26. června 2014: státní zastupitelství oznámilo, že pět bývalých členů představenstva OP je obviněno z předlužení podniku.

- 28. června 2014: tuna dynamitu poslala k zemi areál OP.

- 3. února 2015: soud v Brně potrestal Tuhého 5 lety vězení.

- 2. června 2015: vrchní soud zprostil Tuhého obžaloby. Firmě prý nevznikla škoda, protože v době, kdy jí Tuhý šéfoval, měla stamilionové zisky.

- 18. června 2015: u soudu začal proces s dalším manažerem OP Milivojem Žákem. Podle žalobců z firmy vyvedl kolem pěti milionů.

„Půjčky se braly už za Tuhého. Jenže sotva se splatil jeden úvěr, už se bral další. Na tento problém upozorňoval ekonomický náměstek. Už tehdy konstatoval, že je to cesta do pekel,“ popsala.

Na krach oděvního gigantu pak nejvíce doplatili řadoví zaměstnanci, hlavně švadleny. Vyroubalová již dříve potvrdila, že stovky propuštěných žen nedostaly žádné odstupné.

„V jednom období, když nebyla příliš sezona, dostávaly šedesát procent platu. Po propuštění poslaly žádosti o odstupné. V první fázi část něco dostala od úřadu práce, zbytek odešel bez peněz. Určitě to jsou stovky zejména žen,“ řekla Vyroubalová.

K soudu míří další kauzy kolem OP

Vyjádření Františka Tuhého se MF DNES získat nepodařilo. Mobilní telefon, který podle zvuku vyzváněl někde v zahraničí, nezvedal.

Vyhráno však v žádném případě ještě nemá. V Prostějově čeká na proces, v němž je obžalovaný z porušování povinností při správě cizího majetku a hrozí mu až 8 let vězení. Podle žalobců šel na ruku své dceři a zeťovi při pronájmech podnikových prodejen v Prostějově a z textilky tak zmizelo přes 10 milionů. Tuhý to odmítá.

U soudu kromě běží i proces s dalším manažerem OP Milivojem Žákem. Podle žalobců z krachující firmy při podezřelých obchodech odešlo kolem pěti milionů. Žákovi a podnikatelce z Písku za to hrozí až pět let vězení, pochybení odmítají (více čtěte zde).

A kromě toho v rámci krachu OP také stále pokračuje policejní vyšetřování, v němž je pětice vrcholných manažerů obviněna z machinací se zástavami posledního volného majetku.