Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Exšéf zkrachovalého OP brzdí nový proces, soud musí znovu řešit podjatost

  • 0
Již půl roku leží na soudu další obžaloba na bývalého ředitele OP Prostějov Františka Tuhého. Ta ho viní, že v při pronájmu podnikových prodejen zvýhodnil své příbuzné a z textilky tak zmizelo více než deset milionů korun. Případem se zabývá již druhý soudce, zatím se ale stále řeší pouze námitky podjatosti.

Tuhý chce svůj proces za každou cenu dostat pryč z Prostějova k nějakému jinému soudu na Moravě. Jeho hlavním argumentem je skutečnost, že v době rozkvětu Oděvní podnik Prostějov zaměstnával tisíce lidí z města a okolí.

 Po krachu podniku přišli všichni kromě pár stovek zaměstnanců v dílně měřenek o práci, řadě švadlen přitom OP zůstal dlužný i odstupné.

Tuhý tak argumentuje tím, že někdo z propuštěných zaměstnanců by mohl být příbuzným některého ze soudců v Prostějově, což by podle něj mohlo nepříznivě ovlivnit výsledek jeho procesu.

„Existuje pochybnost, že osoby, které by zasedly v senátu, by k obviněnému nemusely být objektivní z důvodů svých příbuzenských vztahů k bývalým zaměstnancům OP,“ tvrdí v námitce podjatosti Tuhého obhajoba.

Spis začátkem roku dostal na stůl předseda prostějovského soudu Petr Vrtěl. „V usnesení jsme konstatovali, že já osobně nemám ani v širší rodině žádné vazby na bývalé zaměstnance OP,“ sdělil soudce.

První soudce musel z případu odejít kvůli „bytovému sporu“

Vrtěl však jako soukromá osoba figuroval také ve sporu okolo jednoho bytového domu v Prostějově, kde dřív bydlel a ve kterém vystupoval rovněž Tuhého obhájce a olomoucký advokát Tomáš Vymazal.

Krajský soud v Brně proto rozhodl, že Vrtěl by z tohoto důvodu mohl být opravdu podjatý, a nařídil, aby proces dostal jiný soudce z Prostějova. Případ tak začátkem léta doputoval k soudkyni Haně Greplové.

Když studovala spis, samozřejmě narazila na námitku podjatosti, která v něm byla založená.

„Rozhodla jsem se tuto námitku vyřešit hned na začátku, protože jde o komplikovaný případ, a kdyby se pochybnosti tohoto druhu objevily někdy v jeho průběhu, měli bychom problém. Každý nový předseda senátu musí tuto věc řešit sám a znovu,“ vysvětlila Greplová.

Na přesunu svého procesu k jinému soudu by bývalý ředitel OP Tuhý mohl vydělat. Jednak získá čas a v jiném městě na Moravě bude bezpochyby pod menším tlakem. Státní zastupitelství tuto taktiku komentovat příliš nechce.

„Já bych to nechal na soudu a nekomentoval to,“ řekl státní zástupce Jaroslav Miklenda z Prostějova, který vedl vyšetřování celého případu.

Advokát: Chci jen, aby byl garantován férový proces

Tuhý se ke svému postupu vyjadřovat nechce. Podle jeho advokáta Tomáše Vymazala nepředstavuje problém s podjatostí žádnou zásadní komplikaci.

„Nejde o nic podstatného. Námitku jsme podali z toho důvodu, aby byl garantovaný férový proces a aby soudci sami zvážili, zda nemohou být podjatí. Judikatura už několikrát stanovila, pokud by se v nějakém případu mohla hypoteticky objevit podjatost, že je třeba ji hned v úvodu vyřešit,“ řekl.

Samotnou obžalobu, podle níž v letech 2004 až 2009 při pronájmu podnikových prodejen v Prostějově zvýhodnil své příbuzné a z textilky tak zmizelo více než deset milionů korun, Tuhý odmítá a tvrdí, že plnil podmínky bank. Ty podle něj chtěly, aby se OP zbavoval nepotřebného majetku.

Jeden proces už přitom bývalý ředitel oděvního gigantu vyhrál. Brněnský krajský soud ho začátkem roku potrestal pěti lety vězení za to, že si neoprávněně vyplatil prémie ve výši přes 26 milionů korun. Peníze měl Tuhý navíc vrátit. Vrchní soud v Olomouci ho však nedávno překvapivě zcela osvobodil (více čtěte zde).

Okolo OP běží v Prostějově také proces s bývalým manažerem Milivojem Žákem (podrobnosti zde) a policie kromě toho vyšetřuje pětici představitelů OP podezřelých z předlužení podniku.