Část fresek, které objevili dělníci při rekonstrukci prostějovského zámku. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Na prostějovském zámku zachraňují vzácné fresky z 16. století

  • 0
Do opraveného prostějovského zámku se má část místní základní umělecké školy přestěhovat už v září. Bude se ale muset na čas obejít bez jedné z místností. Při rekonstrukci objektu zde totiž dělníci odkryli starobylé fresky a město je chce zachránit. Přijde ho to na zhruba 350 tisíc korun.

"Práce na restaurování těchto maleb jdou pomalu, my jako město však musíme dodržet termín dokončení. Od září má totiž v zámku začít fungovat škola, navíc nechceme přijít o dotace. Uděláme to tak, že jednu místnost, kde bude pracovat restaurátorka, vyklidíme, aby to provoz co nejméně omezovalo," popsal náměstek primátora Prostějova Zdeněk Fišer.

Objevené vzácné fresky

Statisíce na opravy, se kterými město nepočítalo, se podle primátora Prostějova Miroslava Pišťáka v rozpočtu určitě najdou. "Radní města jsou jednohlasně pro, na tak vzácnou věc peníze určitě najdeme," slíbil.

Podle vedoucího oddělení památkové péče na prostějovském magistrátu Daniela Zádrapy jsou historické nástěnné malby raně renesanční a vznikly v letech 1527 až 1535.

"Takto přesně je můžeme datovat díky některým motivům, zejména erbu šlechtického rodu Šelmberků, který symbolizuje manželku Jana Bohatého z Pernštejna Hedviku ze Šelmberka. Sňatek se uskutečnil v roce 1527 a paní Hedvika zemřela v roce 1535. Malby zcela jistě vznikly v tomto časovém rozmezí," uvedl.

Může jít o rodovou galerii předků pánů z Pernštejna

Podle expertů jde o unikátní dílo, které kromě řady dekorativních motivů obsahuje i medailonky s mužskými a ženskými portréty. Ty by mohly představovat malovanou rodovou galerii předků pánů z Pernštejna.

"Malby na prostějovském zámku navíc souvisejí se známými freskami na taktéž pernštejnském zámku v Pardubicích. Na rozdíl od nich jsou však starší a jsou mnohem lépe dochovány," podotkl Zádrapa.

O renesančních malbách na zámku věděli historikové už poměrně dlouho. Část byla zadokumentována počátkem minulého století, ale malby pak byly na řadu let překryty. Díky tomu se ovšem fresky dochovaly až dodnes.