Centrum Prostějova má v budoucnu vypadat zcela jinak, zatím ale obří projekt pronásledují spory a už i soudy.

Centrum Prostějova má v budoucnu vypadat zcela jinak, zatím ale obří projekt pronásledují spory a už i soudy. | foto: archiv města

Místo Galerie Prostějov jen roky sporů a soudů. Proměna centra vázne

  • 1
Největší investice v novodobé historii Prostějova má i nadále nejistou budoucnost. Přestavba zanedbaného centra na obchodní galerii vázne již od konce první dekády, město chce vypsat novou soutěž na prodej pozemků a definitivně není u konce ani soudní spor o platnost původní smlouvy.

Už v roce 2008, kdy se začalo mluvit o přestavbě centra Prostějova, zde skomíral chátrající společenský dům, oprýskaná tržnice a neupravené plochy, při dešti plné bláta. Navzdory obrovským plánům se dodnes nic nezměnilo.

„Samozřejmě mě to mrzí. Chtěli bychom tento vřed na tváři města odstranit, ale musíme se chovat podle smlouvy s investorem,“ krčí rameny náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

Smlouva z června roku 2010 totiž město zavazuje, že investorovi nebude klást žádné překážky a ten má v centru postavit obchodní galerii. Ostře ji však kritizuje opozice. Tvrdí, že výběr investora nebyl v pořádku a cena za lukrativní pozemky byla nízká. Město jde navíc investorovi na ruku a změnilo kvůli němu například územní plán.

„Čas navíc ukázal, že další obchodní galerii Prostějov nepotřebuje. Centrum naopak potřebuje zeleň, osvědčily se menší obchůdky, které střed města oživily a kam chodí lidé. Byla by zde ideální možnost připomenout si židovskou historii města a uvědomit si souvislosti, v nichž Prostějov vznikal a rozvíjel se. Kvůli špatné smlouvě jsme zbytečně ztratili roky,“ tvrdí opoziční zastupitel Aleš Matyášek z TOP 09.

Opozice: Řešením je zastavit projekt a vycouvat z toho se ctí

Jedinou cestou, jak omyl napravit, je podle Matyáška dohoda. Radnice by měla neprodleně zahájit jednání s investorem, že celý projekt zastaví. „Obě strany přiznají, že měly velké oči, a vycouvají z toho se ctí,“ navrhuje.

Město naopak hodlá vypsat novou soutěž na prodej pozemků. „Protože už uběhlo mnoho let, město musí vypsat nový záměr. Předpokládám, že cena bude zhruba trojnásobně vyšší než před lety,“ vysvětlil náměstek primátorky Fišer.

Zda bude vítěz výběrového řízení na přestavbu centra Prostějova novou cenu akceptovat, není jisté.

„Buď bude, nebo ne. Mně osobně je úplně jedno, kdo tam bude investovat. Klidně se může přihlásit i další zájemce a bude záležet na tom, jakou podá nabídku,“ řekl Fišer.

První soud smlouvu zrušil, druhý ale rozhodl opačně

Výběrové řízení na přestavbu centra Prostějova před lety vyhrála společnost Manthellan. Jde o stejné lidi, kteří stojí i za výstavbou olomoucké Šantovky. Jednou z podmínek soutěže byla výstavba kulturního sálu, od kterého však město časem ustoupilo.

U soudu to napadl jeden z neúspěšných uchazečů - společnost Prior, obchodní domy - a prostějovský soud smlouvu kvůli porušení zákona zrušil.

„Chtěl bych, aby se všichni také zamysleli, jak celou věc vnímají běžní občané Prostějova. Čekali, že se dočkají důstojného kulturního stánku. Je otázka, zda postup města byl v zájmu občanů. Na to soud odpovídá, že nebyl,“ pokáral loni prostějovskou radnici předseda senátu Josef Růžička.

Brněnský krajský soud však rozsudek zrušil a smlouva s Manthellanem je tak opět platná. Od rozsudku již uběhl více než měsíc a zatím se nic neděje. „Manthellan jsme vyzvali k jednání, jak se bude postupovat dál, ale podle mých informací se ještě neozvali,“ přiznal náměstek Fišer.

S přípravou budeme pokračovat, zní od investora

Společnost Manthellan prohlásila, že v přípravách výstavby Galerie Prostějov chce pokračovat.

„Rozhodnutí soudu jsme uvítali, celou dobu jsme věřili, že nadřízený soud naše odvolání přijme, a jsme rádi, že můžeme i nadále pokračovat v přípravách projektu. Jaké budou další konkrétní kroky, ale budeme schopni říci až po písemném vyhotovení rozsudku a jeho doručení,“ potvrdil projektový manažer Galerie Prostějov Lukáš Čepelka.

Po osmi letech jsou tak výsledkem celé věci nadále chátrající stavby a zablokované pozemky v centru Prostějova, se kterými město nemůže nic dělat, protože má nevýhodnou smlouvu s investorem. Za smlouvu je odpovědné městské zastupitelstvo z léta roku 2010, jež ji schválilo jednohlasně. Někteří zastupitelé však tvrdí, že je vedení města oklamalo.

„Město si v roce 2010 objednalo posudek od nezávislého právníka, který smlouvu nedoporučil. Rada však zastupitelům posudek nepředložila. Kdybych to věděla, v žádném případě bych nehlasovala pro. A takových nás bylo více. Podvedli nás,“ prohlásila například Danuše Pelikánová.

V radě města tehdy byli současná primátorka Alena Rašková, zastupitel a exprimátor Miroslav Pišťák a zastupitel Pavel Holík z ČSSD a dále náměstek primátora Jiří Pospíšil z ODS, dnes z PéVéčka, a zastupitel Jaroslav Faltýnek z ČSSD, dnes z ANO.

Společnost Prior již potvrdila, že kvůli smlouvě podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Krajští soudci v Brně se totiž vůbec nezabývali podstatou věci a žalobu zamítli z formálních důvodů.