Gepardům z olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku (na archivním snímku) mráz ani sníh nevadí, už si na obojí zvykli.

Gepardům z olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku (na archivním snímku) mráz ani sníh nevadí, už si na obojí zvykli. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Gepardi z olomoucké zoo už jsou na mráz zvyklí, lemuři ho nesnášejí

  • 5
Extrémními poklesy teplot netrpí jen lidé. Například zaměstnanci olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku musí v těchto dnech více pečovat o tropické druhy zvířat, omezují jejich pohyb venku a udržují je v teple. Zvířata, kterým mráz nevadí, navíc mají klid, kvůli počasí totiž chodí do zoo minimum lidí.

"U zvířat z tropických krajů jsme takzvané zdravotní procházky omezili na minimum. Jsou venku jen v době čištění pavilonů, mláďata pak chladu nevystavujeme vůbec. Stejně tak opice drápkaté a lemuři se z vyhřívaných prostor nedostanou," nastínila mimořádná opatření způsobená mrazem mluvčí zoologické zahrady Hana Labská.

I mezi exotickými druhy jsou ale výjimky. "Teď se tu ve výběhu prochází gepard a také zebry bývají venku. Jedná se o potomky zvířat, která žijí v zajetí už po několik generací a na naše přírodní podmínky se adaptovala," popsala Labská.

"Makakové zase sice pocházejí z Japonska, ale z míst s mírným podnebným pásmem. V zimě jim tedy naroste jen hustší srst a zvýšíme jim dávky krmení. Potřebují totiž více energie," dodává.

Kvůli mrazu přišlo do zoo za celý den třeba jen devět lidí

Nejlépe snáší ze zdejších zvířat mrazy tygr ussurijský, pižmoni a sobi. Naopak jediní, koho teď návštěvníci zřejmě neuvidí, jsou přímorožci. Stádo antilop se na jaře vyhání ven a na podzim stejným způsobem zahání zpátky. Podle Labské je v zimní zoo nejdůležitější poskytnout zvířatům teplo a vodu.

"Zateplili jsme dveře i rozvody vody, které v zoologické zahradě nejsou vedeny nijak hluboko. U zvířat, kterým se voda pravidelně mění, dbáme na to, aby nezamrzala v korytech. Vnitřní prostory vytápíme ekologickou výtopnou, ale někde si pomáháme i přímotopem. Například u zmíněných drápkatých opic, kde je třeba udržet teplotu alespoň na pětadvaceti stupních Celsia," shrnula.

S čím ale v zoo mnoho udělat nemohou, je nynější minimální zájem lidí se sem podívat. "V zimě je návštěvnost vždycky nižší, ale s těmi mrazy je to skutečná bída. Například ve čtvrtek k nám přišlo jen devět lidí," nastínila Labská.

"Přitom mrazivé počasí neznamená, že by lidé neviděli zvířata venku, některým takové teploty přímo vyhovují. Víc než zvířata ale evidentně mrazy trpí lidé," dodala mluvčí s tím, že návštěvníci, kteří by se přece jen odhodlali na procházku po areálu zoo, se podle ní mohou zahřát v pavilonech či v restauraci Pod Věží.