Slovinský koncern Gorenje přesune do závodu Mora Moravia (na snímku) v Hlubočkách-Mariánském Údolí nedaleko Olomouce svou výrobu z finského Lahti. Práci zde díky tomu najde několik desítek lidí.

Slovinský koncern Gorenje přesune do závodu Mora Moravia (na snímku) v Hlubočkách-Mariánském Údolí nedaleko Olomouce svou výrobu z finského Lahti. Práci zde díky tomu najde několik desítek lidí. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Gorenje stěhuje výrobu sporáků z Finska na Olomoucko, přibudou místa

  • 14
Zatímco ve finském městě Lahti se už pomalu chystají na stěhování výrobních linek, v Hlubočkách - Mariánském Údolí se naopak připravují na jejich vybalování. Tamní podnik Mora Moravia totiž od září rozjede výrobu dalších typů sporáků, které se dosud dělaly právě ve Finsku.

Slovinský výrobce domácích spotřebičů Gorenje, pod jehož křídla značka Mora už sedmý rok patří, se rozhodl zavřít svůj finský podnik. V Mariánském Údolí díky tomu přijmou ke svým šesti stovkám zaměstnanců dalších šedesát až sedmdesát lidí.

"Důvodem přesunu je snaha zefektivnit výrobu a soustředit ji do menšího počtu míst," uvedl jednatel společnosti Mora Moravia Simon Kumer. Koncern totiž nyní zahrnuje podniky sídlící nejen v Česku a ve Slovinsku, ale i ve Švédsku, Finsku a Srbsku.

"Koncern Gorenje vlastní továrnu v Lahti, kde se také vyrábí varná technika, od loňska. V rámci snahy o centralizaci tohoto druhu produkce byla naše továrna vybraná pro přesun tamních technologií," uvedl výkonný ředitel Mory Moravia Vítězslav Růžička.

I kvůli přestavbě haly přijde na stěhování 62 milionů korun

V Lahti se mají stroje úplně zastavit zhruba do července a během léta se přemístí potřebná zařízení na Hanou. V září začne produkce samostatně stojících elektrických sporáků se sklokeramickými i litinovými plotničkami v kompletně přestavěné hale. Celý plán vyjde asi na dva a půl milionu eur, v přepočtu tedy na zhruba 62 milionů korun.

Z finského závodu dnes ročně "vyjede" na 53 tisíc výrobků. Protože i v hlubočském podniku by jich měli vyrobit stejné množství, chce jeho vedení přijmout desítky nových lidí, především do dělnických profesí.

"Cílem je dělat u nás stejný sortiment a objem výroby jako v Lahti, protože zákazníci budou dál pokračovat ve svých odběrech," nastínil Růžička.

Moru čeká sjednocení designu všech spotřebičů

Hlubočskému závodu to přinese možnost dělat i širší sporáky, dosud vyráběl jen ty o šířce půl metru. "Přesun této výroby znamená, že do naší firmy koncern pořád investuje a máme tak cíle do budoucna. Což je v době, kdy se mluví o dalších krizích, nesmírně důležité," míní Růžička.

Od července se navíc sjednotí vzhled celé řady značky Mora tak, aby si zákazník v jednom designovém provedení mohl koupit vybavení pro kuchyně od lednice přes sporák až po odsavač par.

"Sporáky, varné desky a věci, které tu vyrábíme, musí odpovídat i designem řadám v rámci celého koncernu, protože značka Mora se nevyrábí na jednom místě. V různých lokalitách se vyrábějí různé spotřebiče, a když se dají dohromady, musí tvořit jednu řadu také vzhledově," popsal Kumer. V Mariánském Údolí letos chtějí vyrobit přes 410 tisíc spotřebičů značek Mora i Gorenje.