Snímek k výstavě Poklady z hůry aneb Jak se žilo na Hané v přerovském Muzeu...

Snímek k výstavě Poklady z hůry aneb Jak se žilo na Hané v přerovském Muzeu Komenského. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Zmizelou hanáckou vesnici připomíná výstava, jsou tu i lidové 3D obrazy

  • 0
Ještě před 60 lety stačilo Přerovanům ujít pár stovek metrů z centra a ocitli se v hanácké vesnici. Ve čtvrti Šířava stál jeden grunt vedle druhého – dnes jsou tu dvě okružní křižovatky a kino. Jak žili místní Hanáci, do čeho se oblékali, s čím pracovali a jak se bavili? Odpovědi přinášejí historici na ojedinělé výstavě.

Nová expozice se jmenuje Poklady z hůry aneb Jak se žilo na Hané, odborníci ji připravovali téměř dva roky. K vidění je v přerovském Muzeu Komenského. Ožívají na ní nejen zaniklé hanácké grunty, ale i jejich obyvatelé, včetně populární – i když imaginární – postavy stréčka Křópala.

Jak se žilo na Hané

„Prostřednictvím zjednodušených stylizovaných dobových staveb a jejich interiérů chceme návštěvníkům přiblížit život na hanáckém venkově zhruba ve druhé polovině 19. století. Podívat se budou moci nejen na to, jak vypadaly hanácké obytné domy, ale i kostel, hospoda nebo stodoly a stáje. Budou mít také příležitost navštívit nefalšovanou hanáckou půdu,“ říká vedoucí výstavního a programového oddělení muzea Romana Nitková.

Autorkou myšlenky výstavy je jedna z jejích kurátorek, Magda Barboříková, která je zároveň dlouholetou členkou folklorního souboru Haná Přerov. Ten letos slaví 50 let od svého založení.

„Přemýšleli jsme, jak v souvislosti s výročím souboru přiblížit lidem dobu, která pomalu zaniká. Šířavu zbourali v 60. letech, dnešní mladí lidé většinou ani nevědí, že tu kdysi stávala vesnice. I když byl Přerov na okraji Hané, pořád jsme Hanáci a není třeba se za to stydět,“ míní Barboříková.

Z původní skromné myšlenky je nakonec velký půlroční projekt, který kromě ústřední výstavy s komentovanými prohlídkami představují také workshopy, cyklus přednášek, edukační program a odborná konference o Hané. A na co se tedy návštěvníci mohou těšit?

Nechybí lidové 3D obrazy či 200 let starý dubový stůl

V hlavní části expozice muzeum nabízí návštěvu hanáckého domova stylizovaného ve čtyřech zastaveních podle ročních dob.

V nich najdou takové skvosty, jako je koutní plachta, kterou se zakrývala novorodička a do níž lidé také dávali novopečené mamince dary. Nechybí lidové 3D obrazy, malovaný nábytek, 200 let starý dubový stůl, multifunkční lavice, ale i pravá dřevěná valcha, máselnice, kolovrátek či motadlo na přízi.

Zájemci si budou moci také sáhnout na vepřovicové cihly, z nichž si většina Hanáků stavěla domy. Zážitkem bude také návštěva hůry, tedy hanácké půdy. Tu mohou lidé projít dokonce potmě, jen s lampou. Výstava potrvá do 18. října.