U Brodku experti odkryli dvě souběžné řady kruhových jam, které sloužily k ukotvení mohutných dřevěných sloupů. Strukturu od východu uzavírá další dvojice jam, na západní straně pak navazuje čtveřice velkých obdélníkových jam rozložených opět do pravidelného obrazce. | foto: Ústav archeologické památkové péče Brno

Hanácký Stonehenge usiluje o titul objev roku, přitom leží pod silnicí

  • 50
Pravěká svatyně objevená loni nedaleko Prostějova při výstavbě nového sjezdu z dálnice má šanci získat cenu Národního památkového ústavu (NPÚ). Pro celoevropsky unikátní nález se již vžil název hanácký Stonehenge, podobá se totiž pět tisíc let starým tajemným objektům v Anglii.

Svatyně byla objevena v rámci výstavby nového sjezdu z dálnice u Brodku u Prostějova, pod kterým nyní leží (o jejím objevení jsme psali zde). Odborníci o ní mluví jako o významném úspěchu české vědy.

Na ploše dvacet krát čtyři metry ji tvořilo 18 kruhových jam ve dvou souběžných řadách. Další dvě díry mezi nimi naši předci vykopali na východní straně unikátního areálu. Všechny podle expertů sloužily pro ukotvení mohutných dřevěných sloupů.

Hanácký Stonehenge

Na západní straně pak archeologové odkryli čtveřici obdélníkových jam. Mohly symbolizovat hroby či obětní místa. Lidské ostatky v nich však experti nenašli.

Vyzvedli odsud ale zhruba čtyřicet keramických nádob a předměty z kovu a kostí, kamenné nátepní destičky lukostřelců, korálky z jantaru, zlaté a stříbrné ozdoby i zbytky textilií. Jejich tajemství nyní odhalují analýzy.

O cenu se uchází i expozice zámku v Čechách pod Kosířem

„Ze vzorků z výplní některých jam jsme získali uhlíky a zbytky obilí, ve Vídni byla analyzována takřka 4 500 let stará textilie. Na pařížské univerzitě podrobně prostudovali předměty související s lukostřelbou, to jest nalezené nátepní destičky a hroty šípů. Pomalými krůčky směřujeme ke komplexnímu vyhodnocení našeho objevu,“ popsal Pavel Fojtík z Ústavu archeologické památkové péče Brno.

Výsledky budou odborníci publikovat v monografii, o hanáckém Stonehenge plánují také výstavu.

Smyslem ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče.

Výsledky budou zveřejněny při slavnostním vyhlášení a předání cen ve středu 21. září 2016. Za Olomoucký kraj mají kromě hanáckého Stonehenge v kategorii Objev, nález roku šanci na cenu i nové expozice na zámku v Čechách pod Kosířem, a to v kategorii prezentace hodnot (více o expozici čtěte zde).

V rámci Patrimonia pro futuro bude uděleno i ocenění veřejnosti, lidé o něm budou moci hlasovat na internetových stránkách NPÚ.