Hasiče v Olomouckém kraji o letošních prázdninách rekordně zaměstnávají včely a vosy. Lidé je na pomoc volají prakticky denně. (Ilustrační snímek)

Hasiče v Olomouckém kraji o letošních prázdninách rekordně zaměstnávají včely a vosy. Lidé je na pomoc volají prakticky denně. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Hasiče rekordně zaměstnávají vosy a včely, zasahovat musí denně

  • 0
Až pětkrát častěji než v loňském roce vyjíždějí letos hasiči v Olomouckém kraji na popud lidí k rojícím se včelám či vosím hnízdům. Zatímco loni o prázdninách řešili jen 74 případů, letos od začátku července zasahovali už více než 400krát.

"Operační středisko hasičů v průběhu letních prázdnin evidovalo obrovské množství telefonátů oznamujících výskyt nebezpečného hmyzu poblíž obydlí, u mateřských a základních škol či na veřejných budovách. Jednotky hasičů vyjíždějí téměř každodenně k několika případům týkajících se tohoto hmyzu. Nejčastěji jde o včely, vosy a sršně," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Podobně jako hasiči mají plné ruce práce i specializované firmy, které nevítaný hmyz hubí. Lidé jim letos volají až třikrát častěji než v uplynulých sezonách.

"Zájem je po loňském útlumu opravdu velký, lidé chtějí hubit především vosy. Myslím, že za jejich počet může i počasí, které jim letos vyhovovalo - nebyla krutá zima ani extrémní horka, navíc se lidem urodilo hodně ovoce, kterým se vosy živí," přemítá Karel Netopil z olomoucké desinsekční firmy.

S trochou nadsázky říká, že se mu zdá, jako by vosy byly letos o něco chytřejší než dřív. "Nevím, jestli je to pravda, ale vypadá to, jako by se přizpůsobily a vyhledávaly stále složitější místa, ke kterým je pro nás obtížné se dostat. Dřív jsme sundávali hnízda ze stodol, dnes musíme řešit vosy v obložení domů," uvádí.

"Navíc hodně kolonií vzniká na místech, kde vosy přezimovaly, nebo se královna posune jen o kousek, a vznikne druhé hnízdo vedle prvního. Je pak složitější je hubit," dodává Netopil.

Záchranáři kvůli bodnutí hmyzem častěji zasahovat nemusí

Záchranáři ale naštěstí nárůst případů, kdy by museli vyjíždět k lidem po hmyzím bodnutí, oproti dřívějším rokům nezaznamenali. Podle náměstka ředitele krajské záchranné služby Jana Weinberga spolu totiž přemnožení vos a výjezdy nesouvisí tolik, jak by se mohlo zdát.

"Počet případů, kdy je potřeba záchranná služba, se pohybuje v řádech jednotek, ne desítek. Vyjíždíme jen tehdy, když dojde k prudké alergické reakci. Její následky se ale nedají dopředu odhadnout, a lidé by v takovém případě měli okamžitě zavolat záchranku, protože situace se může změnit během minuty," upozorňuje.

Záchranáři tak letos stejně jako loni řešili jen jeden výjezd, kdy šlo člověku pobodanému vosou o život. "Žena dostala anafylaktický šok, upadla do bezvědomí a měla zástavu oběhu. Je ale v pořádku," nastínil Weinberg.