Do nemalé části Olomouce zasahují kvůli bazilice na Svatém Kopečku ochranná památková pásma. Chválkovičtí hasiči si kvůli tomu nemohou přestavět nevyhovující zbrojnici.

Do nemalé části Olomouce zasahují kvůli bazilice na Svatém Kopečku ochranná památková pásma. Chválkovičtí hasiči si kvůli tomu nemohou přestavět nevyhovující zbrojnici. | foto: Muzeum umění Olomouc

Hasiči nemohou přestavět zbrojnici kvůli bazilice, na kterou ani nevidí

  • 3
Dobrovolní hasiči z olomoucké čtvrti Chválkovice by velmi potřebovali přestavět zbrojnici, protože v té současné se nemohou po zásahu ani umýt. Mají však smůlu, neboť sem zasahuje ochranné památkové pásmo od baziliky na Svatém Kopečku. Pásma takto omezují nemálo Olomoučanů.

Radnice by chválkovickým hasičům zbrojnici opravit chtěla, kvůli památkovým pásmům ale nemůže, a to přestože není od hasičárny bazilika ani vidět. V regulačním pásmu ve Chválkovicích se nesmí nic stavět ani dostavovat, a tak hasiči na změnu už roky čekají marně. Město chce nyní patnáct let staré nařízení změnit, o což požádá hejtmana.

"Novou zbrojnici bychom potřebovali. Máme dvě auta namačkaná v malé 'boudě', kde ani není sociální zařízení. Když přijedeme špinaví z nějaké akce, musíme se jít umýt domů," říká velitel Sboru dobrovolných hasičů v Olomouci-Chválkovicích František Procházka.

O rekonstrukci a dostavbě zbrojnice hasiči vážně uvažovali už před dvěma lety. "Když se tu byla podívat nějaká úřednice, řekla nám, že stavět nemůžeme, protože by zbrojnice bránila výhledu na Kopeček. Přitom odtud na kostel stejně vidět není, člověk musí jít až ke hřbitovu, aby ho zahlédl," nechápe Procházka.

Podobné potíže jako chválkovičtí hasiči mají i další lidé, kteří vlastní pozemky nebo domy v této části Olomouce. Stavět a vylepšovat tady mohou jen se souhlasem památkářů. Platí pro ně totiž podobně přísné podmínky jako pro majitele domů v historickém jádru města.

Ochranné pásmo má bazilika i klášter, zasahují obrovské území

"Na některých pozemcích skutečně nelze nic stavět ani přistavovat," potvrdila vedoucí Odboru památkové péče magistrátu Vlasta Kauerová.

Ochranné pásmo kolem chrámu Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku a areálu bývalého premonstrátského kláštera Hradisko se rozšiřovalo několikrát, naposledy v roce 1995. Dnes zahrnuje obrovské území, jehož hranici není podle Kauerové jednoduché popsat.

"Úkolem ochranného pásma je zajistit širší ochranu jak kláštera, tak i baziliky. Je rozděleno do osmi lokalit, z nichž skoro každá má ještě regulační pásma. Pro každé pásmo a lokalitu se uplatňují úplně jiné podmínky z hlediska památkové péče." Pro lidi, kteří mají v takových lokalitách nemovitosti, však platí, že cokoliv měnit mohou jen se souhlasem odboru památkové péče magistrátu.

Změna ochranného pásma nebude jednoduchá ani rychlá. Připravit ji může buď z vlastního podnětu, nebo i kohokoliv jiného jen krajský úřad, který to musí projednat s ministerstvem kultury. Prakticky ji ale nakonec vydá město.

Hranice pásem procházejí středem ulic či pozemků

Olomoučtí radní nechtějí posunovat hranici nebo měnit podmínky ochranného pásma, ale spíše je upřesnit. "Je třeba zahrnout do nich i nové skutečnosti, které se v průběhu vývoje objevily. Například umisťování reklamních zařízení, solárních panelů nebo infrastruktury jako jsou čističky odpadních vod," popsala Kauerová.

Změna, o kterou město usiluje, by měla odstranit například takové nelogičnosti, že jedna strana ulice je v jednom regulačním pásmu a druhá v jiném. Příkladem je ulice Jablonského v Černovíře, která je na jedné straně zastavěná domy, ale na druhé smí být jen zahrady. Realitou jsou i takové případy, že hranice ochranného pásma jde středem jedné parcely.

"Rádi bychom to vyřešili do schválení nového územního plánu," prohlásil primátor Martin Novotný. Pro chválkovické hasiče to znamená, že nové zbrojnice by se mohli dočkat příští rok. Už letos jim alespoň město slibuje připravit alespoň projektovou dokumentaci.