Přerovská chemička Precheza.

Přerovská chemička Precheza. | foto: www.precheza.cz

Hasiči zkontrolují kvůli maďarské katastrofě odkaliště v Precheze

  • 0
Stejně jako v celé republice, i v Olomouckém kraji zkontrolují hasiči odkaliště u chemiček. Jde o reakci na na nedávný únik toxických kalů z nádrže hliníkárny poblíž maďarské obce Kolontár, v regionu se ovšem týká pouze přerovské Prechezy.

"Kontrola proběhne v následujících dnech, výsledky budou známy dvacátého října," uvedl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Při vytipovávání odkališť ke kontrole spolupracují hasiči s krajským úřadem. "Cílem kontroly je vyhodnotit zajištění bezpečnosti odkaliště," vysvětlil mluvčí republikových hasičů Radek Kislinger.

Hasiči se budou podle něj zabývat také dodržováním technických podmínek a návodů, označováním pracovišť, zákazy a pokyny i dodržováním dalších povinností stanovených předpisy.

Mluvčí přerovské chemičky Precheza Zuzana Šálková uvedla, že firma je kontrolována pravidelně. "Různé úřady kontrolují všechny provozy, takže kontrolu odkališť vnímáme jen jako další v řadě," řekla.

Chemička už dnes odkaliště nepoužívá

Precheza podle ní měla v minulosti několik odkališť k odsazování zneutralizovaného sádrovce od vody, která se pak přečerpávala do řeky. "Žádné z těchto odkališť již ale dlouho neslouží svému účelu," sdělila Šálková.

Na spojených odkalištích s označením teď Precheza zajišťuje rekultivaci s výsadbou zeleně. "To znamená, že v tělese stavby se již nevyskytují žádné tekuté látky, pracuje se výhradně s tuhým materiálem, který je speciálně určen k takové rekultivaci a je nezávadný vůči životnímu prostředí," vysvětlila mluvčí.

Jedno z odkališť pak bylo ponecháno v původním stavu, uvnitř se ještě nachází usazený sádrovec spolu s odsazenou a srážkovou vodou. "Dnes lokalita do značné míry již splynula s okolní přírodou. Biologické průzkumy neprokázaly kontaminaci," řekla Šálková.

Přestože sádrovec není jedovatou látkou, pracuje se v Precheze, stejně jako v každé jiné chemičce s řádově desítkami různých chemických látek. Jen část je ale klasifikována jako nebezpečná.

"Práce s nimi je prováděna ve smyslu bezpečnostních listů a závazných pravidel pro zacházení s nebezpečnými chemickými látkami. Úniku do přírody zamezují různá zařízení včetně speciálních záchytných van nebo několika oddělených okruhů interní kanalizace. Oproti jiným typům chemických výrob je ale výroba anorganických pigmentů méně riziková," nastínila mluvčí chemičky.