VIDEO: Hašení hořícího oleje vodou končí ohnivou koulí, ukazují hasiči

  • 1
Pokud vám při vaření vzplane olej na pánvi, nikdy nesahejte po sklenici s vodou. Jedno ze základních pravidel, které přesto řada lidí nezná, nebo v kritické situaci zazmatkuje a zapomene na něj, připomněli olomoučtí hasiči v návaznosti na případ muže, který skončil s vážnými popáleninami v nemocnici.

Šestadvacetiletý muž z Olomouce skončil v pondělí v nemocnici s popáleninami druhého a třetího stupně na obličeji, krku a rukou poté, co mu doma při smažení řízků vzplál olej na pánvi a on se rozhodl uhasit plameny vodou (více čtěte zde).

„Pacient je nyní hospitalizován na klinice popáleninové medicíny,“ doplnil mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Lukáš Matýsek.

Před zmíněným řešením hasiči důrazně varují. „Horký olej na pánvi se nikdy nesmí hasit vodou nebo vodním hasicím přístrojem. Pokud lidé nemají k dispozici hasicí roušku nebo hasicí vhodný přístroj, mohou použít improvizované prostředky jako nehořlavý sypký materiál jako sůl či hlína z květináče, mokrou utěrku nebo hadr, pokličku či pečicí plech,“ shrnula mluvčí krajského hasičského sboru Vladimíra Hacsiková.

Hašení oleje vodou

Voda se totiž po nalití v hořícím oleji okamžitě vypaří a vzniklá pára rozptýlí kapky hořícího oleje v podobě velké ohnivé koule, která má hlavně v uzavřených prostorách kuchyní ničivé následky.

„Každý pátý požár v České republice vznikne v domácnosti, a to nejčastěji v kuchyni při přípravě jídel,“ připomněla Hacsiková.

Paradoxně přitom olomoučtí hasiči před necelým měsícem veřejnosti názorně ukázali, jak snaha uhasit hořící olej vodou končí. V rámci oslav 70 let vzniku místní jednotky profesionálních hasičů připravili na Horním náměstí ukázku, při níž v rozpálené pánvi zapálili dva decilitry oleje a pak dovnitř nalili pohárek vody. Následoval výšleh plamenů. Předvedli také bezpečné způsoby hašení.