Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

HC Olomouc zakázal mládeži trénovat mimo klub. Rodiče sepsali petici

  • 20
Na MF DNES se obrátili rozhořčení rodiče malých svěřenců HC Olomouc s tím, že jim klub diktuje, co jejich děti smí, respektive nemohou dělat ve svém volnu. Konkrétně jim jde o zákaz, který znemožňuje mládeži pilovat hokejové dovednosti mimo vlastní oddíl. Vedení Mory tvrdí, že je to pro dobro dětí.

V písemné podobě neexistuje, přesto toto nařízení vyvolalo na zimním stadionu vlnu dohadů, nevole i obav. Vedení HC Olomouc dospělo společně s trenéry k závěru, že dětem škodí, když je jejich rodiče vozí v průběhu sezony k soukromým hokejovým trenérům. Výsledkem je zákaz tzv. mimoklubových hokejových aktivit, který se vztahuje i na osobní volno mladých.

Rodiče rozhodnutí popudilo a sepsali proti němu petici, kterou podepsalo asi 60 lidí. Kritici nařízení tvrdí, že mládež má v Olomouci ledu málo, nechápou proto, proč by se jejich děti nemohly zdokonalovat jinde. Klub si však stojí za svým.

Celou záležitost odstartoval vzkaz, který zveřejnil na svém webu jeden z trenérů mládeže:

„Na schůzce trenérů bylo rozhodnuto, že se hráči nesmějí účastnit mimoklubových hokejových aktivit. A to ať už by to narušilo klubový program, tak nyní i když by to bylo v rámci jejich volna. Já mám na to opačný názor, ale tlumočím to, co rozhodlo vedení.“

Podle šéfů klubu ovšem nejde o oficiální stanovisko Mory. „Tento trenér na schůzce nebyl a rozhodnutí si špatně vysvětlil. Myslel si, že se týká veškerých sportovních aktivit v průběhu celého roku. To ale není pravda, trenéři naopak dětem doporučují, aby se ve volném čase doplňkově věnovali jiným sportům. Fotbal, tenis nebo třeba plavání jim nikdo nezakazuje. Navíc zákaz (mimoklubových hokejových aktivit, pozn. red.) platí pouze v závodním období,“ zdůraznil jednatel HC Olomouc Jan Tomajko.

Na dotaz, kde konkrétně klub zveřejnil své oficiální stanovisko, někdejší český reprezentant odpověděl, že nikde: „Rodiče ten pokyn dostali ústně od trenérů, což považuji za dostatečné.“

„Ledu je málo, střelnice tu není vůbec, proto jezdíme jinam“

Kritici nařízení, kteří si ovšem nepřejí zveřejnit svá jména s tím, že by jejich synové mohli mít v klubu problémy, to ale vidí jinak. „Každý trenér prezentuje zákaz trochu odlišně. I proto jsme vyzvali vedení klubu, aby nám ho dalo písemně, ať víme, čeho přesně se týká. Nikdo na to ale nereagoval. Takže vlastně ani pořádně nevíme, co nesmíme,“ podotkl otec osmiletého svěřence HC Olomouc.

Mezi rodiči kvůli tomu kolují dohady například o tom, zda děti mohou jezdit na hokejovou střelnici v Brně (v Olomouci tato střelnice není – pozn. red.).

„Na střelnici kluci mohou, stejně jako na veřejné bruslení. Nikdo také dětem nezakazuje jít si zabruslit nebo zahrát hokej na rybníku,“ řekl na dotaz MF DNES Tomajko s tím, že se zákaz vztahuje jen na dojíždění za soukromými hokejovými trenéry a na různé hokejové kempy, které se konají v průběhu sezony.

Špatné zkušenosti se soukromými trenéry

Podle šéfa spolku mládeže HC Olomouc Josefa Podlahy nařízení vyplynulo z negativních zkušeností trenérů. „Stává se nám, že kluci, kteří jezdí jinam, jsou přetížení, škodí jim to. Vidíme na nich, jak jsou na ledě unavení. Tréninkové dávky, které mají v klubu, odpovídají jejich věku. Nakonec to může vést k tomu, že ambiciózní rodič dítěti hokej naprosto znechutí,“ podotkl Podlaha.

Rodiče však oponují tím, že je o tréninky nad rámec klubu žádají samy děti, protože ledu je v Olomouci pro mládež málo.

„Pokud by ho tady bylo dost, kluk by mě určitě neprosil, jestli bychom si nemohli zajet zatrénovat například do Prostějova nebo do Šternberku. Nikdy jsme tam ale nejeli v době olomouckého tréninku nebo zápasu, protože klub respektujeme, vždy to bylo v době, kdy měl syn volno. Já osobně ten zákaz neakceptuji a nebudu ho respektovat,“ zdůraznil další z nespokojených.

Právě fakt, že se zákaz týká osobního volna dětí, rodiče popudil nejvíc. „Nechápu, proč by mi měl někdo diktovat, čemu se bude můj syn věnovat ve svém volnu. Především ale nerozumím tomu, proč klub brání rozvoji hokejových dovedností dětí, proč jim brání hrát hru, která je baví,“ pokrčil rameny jeden z kritiků zákazu.

Spekuluje se o pomstě bývalému trenérovi

Pravděpodobně proto se mezi rodiči šíří spekulace, že pravým důvodem nařízení jsou spory klubu s někdejším trenérem olomoucké mládeže Slobodanem Ruskem, který nyní soukromě učí hokejové dovednosti ve Šternberku. Jinak řečeno, že se Olomoučtí snaží Ruskovi pomstít tím, že mu sníží tržby.

Generální manažer HC Olomouc Erik Fürst to ale odmítá: „To je nesmysl, tady nejde ani o klub, ani o pana Ruska, ale o děti.“

Rusko k celé záležitosti řekl: „Nevěřím, že by si někdo byl schopen vzít desítky malých dětí jako rukojmí, přesto pokud se jedná o tento případ, o problém s mou maličkostí, vyzývám dotyčné, aby ho řešili přímo se mnou.“

A jaký postih vlastně hrozí dětem, jejichž rodiče se zákazu klubu nepodvolí? „To se nedá říct paušálně. S rodiči bychom si sedli, všechno s nimi rozebrali. Pokud by nám řekli, že se jim někde líbí víc, tak bychom jim doporučili, ať jdou tam. Situaci tady by to mohlo ozdravit, i když mně osobně trhá srdce, když dítě odchází,“ řekl šéf spolku mládeže.