Hejtman obviněný z podplácení zůstává ve funkci, podal stížnost

  • 96
Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil kvůli obvinění z podplácení policisty na svou funkci zatím nerezignuje. Na tiskové konferenci to zdůvodnil tím, s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost. Chce také nejprve mluvit s krajskými špičkami strany a premiérem Bohuslavem Sobotkou, a vše vysvětlit.

„Nemohu se vyjadřovat k průběhu vyšetřování, protože jsem vázán mlčenlivostí a nechci ohrožovat práci policie. Nicméně musím říct, že tato kauza svým rozsahem nemá v historii Olomouckého kraje obdoby. Má role v ní je ovšem nepodstatná a chci zdůraznit, že rozhodně nejsem klíčovou osobou,“ řekl Rozbořil novinářům.

Korupční kauza VIDKUN

„Co se týče mé osoby, nikdy jsem od kohokoliv nepožadoval žádné informace nad rámec svých povinností a kompetencí hejtmana. Informace, které by mohly být charakterizovány jako nestandardní jsem nikdy nepožadoval a žádný úplatek jsem nikdy nenabízel. Z tohoto pohledu jsem byl pouze ve špatný čas na nesprávném místě,“ dodal s tím, že se kauzou cítí poškozen.

Vyjádřil se také k prohlášením premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a ministra Milana Chovance, podle kterých by měl opustit funkci až do svého očištění.

„Vyjádření předsedy Sobotky rozumím, protože takhle se v sociální demokracii podobné případy řeší standardně. Nicméně já bych celou záležitost rád projednal na krajském výkonném výboru a se zastupiteli. Následně také požádám předsedu o setkání, kde bych mu rád některé okolnosti vysvětlil. V případě, že uzná, že tyto okolnosti jsou relevantní, se pak může vyjádřit k tomu, zda mám z funkce odejít, nebo v ní setrvat,“ shrnul.

Hejtman: Scházím se s lidmi standardně, žádostí chodí mnoho

Rozbořila obvinila policie v souvislosti s úterní razii společně s dalšími třemi lidmi, z toho dva jsou vysoce postavení krajští policisté. V případě ostatních ovšem kriminalisté z protimafiánského útvaru podali návrh na vzetí do vazby, hejtman je stíhán na svobodě a mohl odejít domů dnes kolem páté ráno.

Křišťálová Lupa 2015

Podle MF DNES detektivové věří, že Rozbořil nabídl úplatek vlivnému náměstku krajského policejního ředitelství Karlu Kadlecovi za to, že zařídí odložení vyšetřování údajného dotačního podvodu při stavbě štědře dotovaného jezdeckého areálu v olomoucké čtvrti Lazce (více čtěte zde).

„S panem Kadlecem jsem se seznámil na bezpečnostní radě kde byl jako náměstek. Od té doby jsme se potkali třikrát nebo čtyřikrát. Vykáme si a nejsme přátelé, ani v takovém vztahu, abychom si předávali informace nebo se bavili o jakýchkoliv finančních věcech,“ řekl hejtman ohledně druhého aktéra kauzy.

„Žádostí o schůzku přichází ke mně i mým kolegům několik týdně. Pokud mi to čas dovolí, tak na ně rád přijdu. Pan Kadlec mě SMS zprávou pozval a já jsem to akceptoval. Scházím se s lidmi standardně a tudíž bych nečekal, že to povede k nějakému obvinění. Opakuji ale, že se cítím nevinen a žádný úplatek jsem nenabízel,“ dodal. Rozbořilův advokát už dopoledne uvedl, že hejtman podal proti obvinění stížnost.

Hejtman čelil také dotazům o podobnosti se zářijovou kauzou statisícových finančních darů od soukromých firem, kvůli které rezignovali jeho spolustraníci - primátor Prostějova Miroslav Pišťák a náměstek hejtmana Alois Mačák (podrobnosti zde). Rozbořil tehdy ocenil Mačákovu rezignaci a na sociální síť Twitter napsal, že „politik se musí ke svým chybám stavět čelem“.

„Paralela se nabízí, ale ty případy jsou rozdílné. U exnáměstka Mačáka se jednalo o poškození sociální demokracie jako takové, šlo o financování strany a možnost jít proti zákonu o financování politických stran. Tady jsme v pozici, kdy je to pouze v mé osobní rovině,“ odpověděl.