Košta za 111 dní ve funkci kritizoval ministerstvo či řešil heliport

  • 10
Kritika tendru, po němž záchranáři v kraji létají se starými vrtulníky, schválení rozpočtu či odvrácení ochromení letecké záchranky kvůli problémům s pozemky na heliportu. To jsou nejvýraznější momenty historicky nejkratší „vlády“ hejtmana v Česku. Trvala jen 111 dní a skončila pondělním odvoláním Oto Košty.

V listopadu Košta jako čerstvě zvolený hejtman lidem v regionu přes oficiální krajský měsíčník oznámil, že stojí na startovní čáře nové etapy svého života. Do té doby pracoval jako lékař. Ovšem cílová páska byla mnohem blíž, než čekal. Dorazil k ní již po 111 dnech v úřadu, kdy jeho odvoláním vyvrcholila několikatýdenní politická krize. Toto úterý tak již opět ordinoval.

Kromě politické krize a boje o hejtmanský řetěz vystoupil bývalý hejtman během necelých čtyř měsíců ve funkci zřejmě nejostřeji proti ministerstvu zdravotnictví. A to proti nastavení tendru na nového provozovatele letecké záchranné služby v kraji. Stát jako jediné kritérium nastavil cenu, a tak vyhrála slovenská firma Air Transport Europe s více než dvacet let starými vrtulníky.

Její stroj však musel kvůli podezření na technickou závadu 17. ledna nouzově přistát s pacientem, hejtman Košta se vzápětí ve stejný den na tiskové konferenci pustil do ostré kritiky. Tendr podle něj vrátil záchranku o čtvrt století zpět a ministerstvo ho vypsalo naprosto nesmyslně.

„Byl vypsán na něco, co funguje. Tendr ale vypisuji, když chci nějaký systém či službu zlepšit,“ podotkl Košta. O výběru firmy chtěl jednat s ministrem. Definitivně zvrátit ho ale nemohl.

„Kraj určitě nemá pravomoc zrušit tendr, který vyhlásil stát,“ doplnil tehdy hejtman. Budoucnost záchranky ale už bude případně řešit jeho nástupce, současný hejtman a krajský předseda ANO Ladislav Okleštěk.

Jednání o budoucnosti heliportu Košta dokončit nestihl

Košta do úřadu nastoupil 8. listopadu, kdy vládu nad krajem převzala koalice ANO, ČSSD a ODS. Hned na prosincovém zasedání pak nové zastupitelstvo pod jeho vedením schválilo jeden z nejdůležitějších dokumentů - rozpočet na rok 2017.

Koštovým dominantním tématem však byla letecká záchranka. Po předcházejícím vedení zdědil problém s heliportem na Tabulovém vrchu. Ukázalo se, že jeden z tamních pozemků vlastní developerská společnost, která ho doposud kraji jako správci plochy pronajímala. Minulý rok ovšem firma smlouvu vypověděla a novou uzavřela jen do konce loňského prosince.

Koštovo hejtmanství se s developery nakonec dohodlo na prodloužení pronájmu klíčové parcely o půl roku. Původně byla ve hře čtyřletá smlouva, tu ale kraj odmítl.

„Zjednodušeně řečeno se nechceme zavázat k nějakému čtyřletému úvazku v tuto chvíli, kdy není jednoznačně zřejmé, zda a jakým způsobem by se projekt developera dotkl dalšího fungování heliportu. To je pro nás klíčová otázka, na kterou potřebujeme znát odpověď,“ vysvětloval tehdy hejtman. Čekal, že ji dostane od nezávislých odborníků, kteří mají vypracovat do několika měsíců analýzu.

Politolog: U strany jako ANO nelze kraj řídit nezávisle na vedení

MF DNES požádala politologa Univerzity Palackého Jakuba Lyska o určení toho nejvýraznějšího, čím se Košta - mimo boj o post s ANO - zapsal do historie kraje.

Odvolávání hejtmana

„Paradoxně jako hejtman s nejkratším funkčním obdobím v historii. Proto nelze zhodnotit jeho roli v rámci fungování kraje, ať už mluvíme o efektivitě, nebo kvalitě fungování úřadu,“ míní politolog.

Koštova kauza vypukla naplno 5. února, kdy Babišovo hnutí oficiálně vyzvalo svého hejtmana k rezignaci (psali jsme zde). Mimo jiné to zdůvodnilo tím, že se nedokázal ani po několika měsících zorientovat v řízení kraje a neplní hejtmanské povinnosti. Košta to jednoznačně odmítl. Stejně jako výtku předsedy ANO Andreje Babiše, že má problém s alkoholem (podrobnosti zde).

S kritikou proti Koštovi posléze vystoupili ve společném prohlášení i jeho dva náměstci z koaliční ČSSD a ODS (více čtěte zde), jeho konec v čele regionu tak byl velmi pravděpodobný. Při několikatýdenní politické krizi Košta bojoval do posledního dechu. V pondělí jej však zastupitelé po zhruba čtyřhodinové diskusi odvolali.

Podle Lyska k tomu došlo po skutečně krátké době. „Proto mi kritika představitelů hnutí ANO, že nezvládá řídit kraj, přišla jako ukvapená a ne zcela upřímná,“ doplňuje.

Koštovou největší chybou tak podle Lyska bylo, že si nedokázal zajistit podporu druhého muže ANO Jaroslava Faltýnka.

„Patrně s ním jisté kroky skutečně nekonzultoval, nebo nejednal v některých situacích dle zadání. Ve straně typu hnutí ANO nelze autonomně řídit kraj bez souhlasu centrálního vedení,“ uzavírá politolog.