Část patnáctimetrového barokního herbária z Krajinské lékárny v Olomouci.

Část patnáctimetrového barokního herbária z Krajinské lékárny v Olomouci. | foto: Muzeum umění Olomouc

Historická lékárna skrývala barokní unikát, jediné dochované herbárium

  • 0
Výstava Olomoucké baroko, která ve čtvrtek začíná v muzeu umění, představí návštěvníkům i jeden mimořádný unikát. Barokní herbárium, které se jako jediné v České republice dochovalo v kompletní podobě. Po staletí přitom leželo skryté na půdě historického domu.

Herbárium pochází z druhé poloviny 18. století a pochází z podkroví budovy Krajinské lékárny na Horním náměstí.

"Herbárium sloužilo k uskladnění bylin, které lékárníci sušili na půdách nebo v podkroví lékáren. Hlavním požadavkem pro zařízení interiéru byla praktičnost. Doporučovalo se zde mít dlouhé šuplíky pro uskladnění rostlin a dodržovat abecední pořádek při jejich řazení," řekl Filip Hradil z Vlastivědného muzea Olomouc.

"To se týká i herbária z Krajinské lékárny, které bylo vytvořeno na míru pro jednu z podkrovních místností ve 3. patře," popsal Hradil exponát, jehož šuplíkové regály dosahují výšky dvou metrů a na půdorysu písmene "U" délky úctyhodných 15 metrů.

Honosné lékárny s obrazy a sochami

"Vybavení lékáren vyhlíželo honosně a reprezentativně. Týkalo se to především takzvané oficíny, tedy místnosti, která sloužila k obsluhování zákazníků," řekl Hradil.

Interiér oficín často zdobila malířská i sochařská díla. "Ta odkazovala na patrony lékárníků a lékařů, například svatého archanděla Michaela nebo svaté Kosmu a Damiána," doplnil.

V podobných lékárnách nakupovali i olomoučtí měšťané.

"Díky dobrým hospodářským podmínkám a rostoucí životní úrovni olomouckých měšťanů se ve městě zhruba od poloviny 16. století zvyšoval počet veřejných lékáren, a to především na Horním náměstí a v sousedních ulicích. Během 16. až 18. století zde působilo celkem pět lékárenských zařízení," připomněl Hradil historická fakta.

Výstava ukáže i další vybavení lékáren

Nejbohatší historii má přitom podle odborníků právě Krajinská lékárna. V původně kupeckém a řemeslnickém domě byla lékárna otevřena již v roce 1571, v polovině 18. století prošel dům rekonstrukcí.

A právě z této doby, kdy byl ve vlastnictví lékárníka Ignáce Zaudiela a následně Josefa Dismase Schröttera, pochází unikátní herbárium, které je jedním z ústředních exponátů výstavy Olomoucké baroko ve Vlastivědném muzeu.

Spolu s herbáriem budou ve Vlastivědném muzeu k vidění i dobové nádoby na léky, odměrky a staré tisky s lékárenskou tematikou. "Iluze barokní lékárny bude co nejúplnější," dodal Hradil. Olomoucké baroko, které je největší výstavou v historii města, začíná v Muzeu umění ve čtvrtek.