Srovnání podoby olomouckého historického domu U Zlaté koule z 19. století před...

Srovnání podoby olomouckého historického domu U Zlaté koule z 19. století před (vlevo) a po necitlivém zateplení (vpravo). | foto: koláž iDNES.cz

Zateplení fasády z 19. století bylo nezákonné. Úřad změnil názor

  • 53
Stavební úřad v Olomouci nemá problém s ráznou změnou názoru a s různým výkladem paragrafů. Ještě na jaře pro něj bylo necitlivé a kritizované zateplení historické fasády známého domu U Zlaté koule úplně v pořádku. Teď sami úředníci mluví o porušení zákona.

Stavební odbor olomouckého magistrátu proto bude podle informací MF DNES necitlivý zásah, při němž prvky neorenesanční fasády z 19. století nahradil polystyren a křiklavé barvy, řešit s majitelem domu. Na změnu fasády si nesehnal stavební povolení, což podle úředníků měl.

Tady ale šťastný příběh o rázném zásahu stavebního odboru končí.

Tentýž úřad ještě letos v březnu kritiku za nešťastnou proměnu známého domu na třídě Míru odmítal. A to s tím, že povolení potřeba není. Odvolával se na stavební zákon. Teď už si však úředníci jeho odstavce vybírají jinak. Proč stavební odbor nezasáhl dříve, město nevysvětlilo.

Zničení historické fasády

Případ Zlaté koule znovuotevřelo sdružení Za krásnou Olomouc. Zajímá se o něj od chvíle, kdy zdobenou fasádu z konce 19. století dělníci koncem loňského roku odstranili, dům zateplili a natřeli do očí bijící kombinací červené a šedivé barvy.

Hybnou pákou se nedávno stal podnět, jenž na stavební odbor podala místopředsedkyně sdružení Daniela Kaňáková.

Úřad poté přebudování fasády prověřil a zjistil to, co od začátku říkali kritici. Majitel změnil vzhled domu, a potřeboval tak stavební povolení. Úředníci proto v červenci spustili řízení o odstranění nepovolených úprav a hovoří také o porušení stavebního zákona.

„Na základě kontrolní prohlídky stavební úřad konstatoval, že odstraněním ozdobných fasádních prvků došlo ke změně vzhledu stavby. Práce tedy vyžadovaly stavební povolení,“ potvrzuje mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

„Nečinnost stavebního odboru je alarmující“

I přesto Kaňáková zcela spokojená není. Stavební odbor měl podle ní zakročit dřív. Informace o nové fasádě známého domu měl už na jaře.

„Alarmující je zejména nečinnost stavebního odboru až do podání podnětu z naší strany. Nic se nedělo ani po mediální vlně zájmu o celou kauzu,“ zlobí se Kaňáková.

Letos v březnu o Zlaté kouli informovaly i MF DNES a iDNES.cz, stovky odsuzujících a posměšných komentářů si nová „vizáž“ domu vysloužila také na sociální síti Facebook. Šlo o na architekturu zacílenou stránku Archwars, sledovalo ji tehdy více než 10 tisíc lidí.

Dům U Zlaté koule

Dům U Zlaté koule stojí na třídě Míru nedaleko historického centra Olomouce. Patří k významným orientačním bodům. A to díky domovnímu znamení - zlaté kouli nad vchodem. Dal jméno jak tamní autobusové zastávce, tak i blízké ulici - Za Zlatou koulí.

Uvnitř roky funguje restaurace, hlásí se k více než stoleté tradici zájezdního hostince. Význam domu od konce 19. století podtrhovala neorenesanční fasáda.

Zmizela ale koncem loňska při zateplení. Zdobné prvky vystřídal polystyren a ostrý kontrast červené a šedivé barvy. Na čas zmizelo i domovní znamení. Teď je zpátky. Ale s fasádou připomínající spíše panelový dům příliš neladí.

„Zateplit historickou fasádu je holý nesmysl, arogance a neúcta vůči kvalitě. Něco, co je esteticky cenné, co bylo drahé a náročné vyrobit, přikrýváme něčím, co je extrémně hnusné, netrvanlivé a levné. Zrůdnost je také v provedení. Aby polystyren na fasádě držel, potřebuje rovný podklad. Dělníci tudíž museli zničit všechny umělecké detaily a bosáž. Z historického domu majitel udělal prachmizernou stodolu,“ ohodnotil architekt, jenž pod pseudonymem Arch Vader stránku Archwars spravuje.

Kaňáková je proto přesvědčená, že stavební odbor měl sám začít prověřovat, jestli nedošlo k pochybení na straně majitele anebo k porušení stavebního zákona.

Ke kritikům nové Zlaté koule patří i olomoucký architekt a opoziční zastupitel Tomáš Pejpek. Na jaře měl za to, že majitel měl žádat o stavební povolení.

„Podle stavebního zákona je totiž potřeba u staveb, u nichž se mění vzhled budovy. A jistě se shodneme, že právě k tomu zde výraznou měrou došlo,“ uvedl Pejpek.

Dnes stavební odbor říká de facto to samé. Ale v březnu se na proměnu domu díval jinak. Úředníci ze zákona vybrali odstavec, podle něhož šlo u Zlaté koule o udržovací práce, jež nemohou negativně ovlivnit vzhled stavby.

Použít se dal, dům není kulturní památka. Při odkazu na tuto pasáž zákona povolení skutečně třeba nebylo. Rozhodující byl tehdy úřednický pohled na to, kdy se podoba domu mění.

„Změnu vzhledu budovy vnímá stavební úřad nikoliv u nátěru fasády, ale například u změny rozmístění oken, nástavby či u obdobných stavebních úprav,“ shrnula postoj úředníků na jaře Štědrá.

Navíc zdůraznila, že přímo stavební zákon definici pojmu ‚vzhled stavby‘ neobsahuje.

Použití jiné části zákona úřad nevysvětlil

Vzniká tak rozpor, kdy stavební úřad s odstupem několika měsíců vykládá zákon rozdílným způsobem. Ve zkratce: na jaře stavební povolení u kompletní změny fasády potřeba není, teď v létě už u toho stejného domu být musí.

Proč tomu tak je, ale stavební odbor přes mluvčí Radku Štědrou nevysvětlil. Na danou e-mailem zaslanou otázku neodpověděl.

Místo toho potvrdil zahájení procesu, na jehož konci byl mohlo být i nařízení o odstranění stavebních úprav, konkrétně zateplení fasády.

„Vzhledem k tomu, že řízení je v samotném počátku, nelze předvídat jeho výsledek ani podávat bližší informace,“ podotýká Štědrá.

Ve hře je ovšem i možnost, že - navzdory názorovému obratu stavebního odboru - polystyren na domu U Zlaté koule zůstane. Majitel domu může požádat o dodatečné povolení úprav, jež na svém domě udělal.

„Vlastník objektu byl o této možnosti poučen. Prozatím o dodatečné povolení stavební úřad nepožádal,“ upřesňuje Štědrá.

Vyjádření samotného majitele domu U Zlaté koule Františka Koláře se však MF DNES již dlouhodobě nedaří sehnat. Není k zastižení.

V jeho domě na třídě Míru funguje v pronájmu stejnojmenná restaurace, její zaměstnanci a provozovatel se shodují, že Kolář podstatnou část roku pobývá v Německu. Do České republiky by měl přijet zřejmě až za několik měsíců.

23. března 2015